• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

GKSU Paketinin Yüklenmesi/Kullanılması [Manuel ]

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,930
Uzun Başlık Şöyle Olmalıydı:
Ubuntu Taban Sürüm Numarası 16.04'ten Sonra ki Sürümlere GKSU Paketinin Yüklenmesi/Yapılandırılması

Merhabalar

Kullandığım dağıtımlarda GKSU paketini kullanma alışkanlığı edinmiş bir linux pc kullanıcısı olarak, bu paketin önemli olduğunu düşünen biriyim.Ve neden, gksu paketinin Ubuntu'nun dağıtım sürüm numarası 16.04'ten sonra ki sürümlerinde kaldırılmış olduğunu hiçbir zaman anlamadım, anlayamadım zaten anlamakta istemedim.Neden olarak, şöyle denilmekte idi, efendim neymiş "güvenlik açığına neden oluyormuş" aslında burada güvenlik açığından kasıt insan faktörü....

İnsan denilen yarı memeli varlık her zaman bu cihanda/tarih'de güvenlik açığı faktörü olmuştur.Bunu tutup bahane olarak öne sürüp, bir paketin gelişimine set çekmenin yada engel olmanın, GNU felsefesi ile yakından uzaktan alakası yoktur.

Her linux pc kullanıcısı, kurduğu sistemin her milimetrekaresine tam anlamıyla herşeyini kontrol altına tutmak ister.Eğer sizde böyle bir yapıya sahipseniz, çoktan farkında olmadan "LINUX SYSTEM ADMİNİSTRATOR" seviyesine yaklaşmışsınız demektir.

İşte gksu paketi, size bu düzeyi doğrudan sunan KB boyutunda bir paket....

Bugün bu düşünceler ile GKSU PAKETİNİ , GNU/Linux Mint 19.3 LXDE 1.25/MATE 1.22.2 x86 İşletim Sistemine , nasıl "SİSTEMİN BAĞIMLILIKLARINI BOZMADAN" yükleyebileceğimi düşündüm.Benim yazılım yükleme yada herhangi bir konuda faaliyette geçme yöntemim biraz farklıdır.Önce hayal ederim, sonra hayal ettiğimi düşüncenin süzgeçinden (mantık) geçiririm.Eğer elek üstünde kalan bana makul gelirse (vicdani hürriyet durumu) uygulamaya geçerim.Bu GKSU konusu da böyle oldu.En az iki hafta'dadır bunu nasıl yapabilirim?" silsilesi (tekrarı ile) düşünmekte, yabancı kaynakları arşınlamakta (okumakta) idim ve sonunda bugün büyük bir risk alarak gerçekleştirdim.Sonuç mu? Felkaledenin fevkinden ala oldu.(umduğumdan daha iyi tepki verdi Mint 19.3 (ubuntu 18.04.6) ....

Şimdi bunu nasıl gerçekleştirdiğime gelince aşağıdaki adımları harfiyen takip ederseniz sizler'de yeni dağıtım sürümlerine (debian temelli,ubuntu destekli dağıtım türleri/türevleri) entegre edebilirsiniz (dahil etme)

Adım-1 : İnternet Araştırması :

İnternet araştırmasında aşağıdaki paket isim listesini bir yere not ederek, googleden araştırın

GKSU PAKETİ

Ana Paket Adı : gksu_2.0.2-9+b1_i386.deb

Ana Paketten Önce Kurulması Gereken Paket Bağımlılıkları

1B_libgtop-2.0-10_2.34.2-1_i386.deb
2B_libgksu2-0_2.0.13~pre1-9+b1_i386.deb

Not:

Buradaki 1B ve 2B , benim icat ettiğim kodlama sırası....Bu kodlama sırasına göre 1B demek 1.Bağımlı Paket, 2B ise 2.Bağımlı Paket demek olup , kurma aşaması 1B,2B,....şeklinde olup 1B aslında en son bağımlılık gerektiren ana bağımlılık paketi, 2B ise 1B 'ye bağımlı tali bağımlılık paketidir.

Biliyorum yukarıdaki ifade kafa karıştırıcı oldu ama bunu hayali bir örnek ile açıklamaya çalışalım.

Diyelim ki ABC_Beta1.deb paketinin tam 3 adet bağımlı paketi olsun.(bunlar olmadan / sistem'e kurulmadan ABC_Beta1.deb paketi sistem'e kurulmuyor.)

O zaman ana paketi gdebi yazılım ile çalıştırdığımızda bize şöyle bir hata verdiğini farz edelim

Hata: Bağımlılıklar Sağlanamadı : a123_b1

İnternetten bu a123_b1.deb paketini debian.org üzerinden stable deposundan bulduk ve indirdik sonra bunu gdebi ile çalıştırdık ve bize hata verdi.

Hata : Bağımlılıklar Sağlanamadı : A321_1B

Bunu da netten bulup indirdik ve gdebi ile çalıştırdık ve bize hata verdi.

Hata : Bağımlılıklar Sağlanamadı : ba123_T

Bunu da netten bulup indirdik ve gdebi ile çalıştırdık ve bize hata vermedi

Tüm Bağımlılıklar Sağlanmış (linux sisteminin bize söylemek istediği, bu ba123_T.deb paketi gerekli bağımlılıkları ile kurulmuş bu paketi gönül rahatlığı ile kurabilirsin....!)

Şimdi burası önemli, lütfen dikkatli okuyun/anlamaya çalışın.

En son indirdiğimiz paket neydi?

ba123_T.deb paketi idi.

İşte...!

Kodlama burada devreye giriyor (en son gelen , en başa yerleşiyor kodlamada) yani

1B_ba123_T.deb
2B_A321_1B.deb
3B_a123_b1.deb

Gördüğünüz mü ? bağımlılıklar belirlendi ve kodlandı..

SONUÇ OLARAK;

Ana Paket : ABC_Beta1.deb

Bir Dizin İçinde Bağımlılıklar : (Klasörün adı : BAĞIMLILIKLAR olsun)

1B_ba123_T.deb
2B_A321_1B.deb
3B_a123_b1.deb

İmdi bunları bir dizinin içine koyup , tar.gz yada tar.7z olarak sıkıştırıp saklayabilirsiniz.

Umarım bu yukarıdaki ayrı konu niteliğinde dev ÖRNEKLENDİRME ile anlamış olursunuz.

Adım - 2 : Paketin Kurulması

Şimdi Adım-1 aşamasını hatırlarsak

GKSU PAKETİ

Ana Paket Adı : gksu_2.0.2-9+b1_i386.deb

Ana Paketten Önce Kurulması Gereken Paket Bağımlılıkları

1B_libgtop-2.0-10_2.34.2-1_i386.deb
2B_libgksu2-0_2.0.13~pre1-9+b1_i386.deb
indirdik ve kodladık ve kurulma aşaması 1B > 2B > Ana Paket Şeklindedir.

EKRAN GÖRÜNTÜLERİ :

GKSU PAKETİ.....
cY2lo2.png

BAĞIMLILIKLAR......
S7Kca9.png

Gksu Paketinin İsteğ'e Bağlı Geliştirme Paketi de var ismi GKSU-DEV şeklinde...Yeri gelmişken hemen hatırlatmakta fayda var; eğer bir paketin adının son kısmında, -dev yada -common ibaresi geçiyorsa bu o paketin , sistemde yüklü paketin geliştirme hata kod çözümlerini içeren paketi demektir.Yani siz ana paketle beraber -dev veya -common ek yardımcı paketi kurarsanız (tabii bağımlılıkları ile birlikte) bu yazılımın sistem'de hata yapıp çökmesinin önüne geçersiniz.

Bu açıdan GKSU paketinin -DEV sürümünün paket adı; (içinde bir sürü lib kütüphane (linux'da kütüphane dosyalarının uzantısı .so, windows os ise .dll'dir.) dosyaları vardır.

libgksu2-dev_2.0.13_pre1-9+b1_i386.deb

Bu paketin kendine özgü tam 22 adet bağımlılık paketi vardır.Siz bu yirmi iki paketi, ana paketi gdebi ile çalıştırdığınız da sistem sizden parola sorgulaması yaptıktan sonra,bu 22 paketi dağıtımın havuzundan (deposundan) indirip otomatik kurup en son ana paketi sistem'e kuracaktır.

Şimdi gksu paketini ;

1.İster terminal'den
2.İster alt + F2 ile Çalıştır kutucuğundan yazarak kullanbilirsiniz.

ÖRNEK:

Kod:
gksu pcmanfm %u
Kod:
gksudo gedit /etc/...conf

yada özel bir örnek

Kod:
gksu gnusu nemo %u
gibi....

Not :

Özel Çalıştır Kutucuğu Oluşturma

Ct1gi4.png

SONUÇ (Uygulama Yapılması)

4ffOB3.png

KOD BİLGİSİ:

Kod:
#!/usr/bin/env xdg-open
[Desktop Entry]
Version=1.0
Type=Application
Terminal=false
Icon=gksu-icon
Icon[tr_TR]=gksu-icon
Exec=gksu
Name[tr_TR]=Özel Çalıştır
Comment[tr_TR]=Çalıştır'ın gelişmiş versiyonu
Name=Özel Çalıştır
Comment=Çalıştır'ın gelişmiş versiyonu

NOT:

Buradaki .deb paketleri i386 tabalı (32bit'tir) işlemci mimarisine sahip,sizin sisteminiz 64bit ise o zaman yukarıdaki paket adların son kısmı i386 değil amd64 şeklinde olacaktır.Buna dikkat edin

Özgür ve sağlıklı günler dileği ile Allah'a (c.c) emanet olunuz.