• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

GNU-Linux Mint Dağıtımına "Yerel phpBB Forum Web Sitesi" Nasıl Kurulur?

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
Merhabalar

ÖnSöz

Uzun zamandır aklımda olan bir uğraştı.Ama bir türlü cesaret edemiyordum.Tabii bunda biraz'da kaygı da etkiliydi.Sonunda, Ramazan Ayı'nın son iftar saatinden , bir saat önce bunu uygulamaya karar verdim.

Uygulamaya karar verdiğim neydi.?

Hemen bu yukarıdaki soruyu cevaplayalım.....Uygulamaya karar verdiğim, kendi bilgisayarım'da (dizüstü) GNU-Linux Mint 19.3 LXDE i386(32bit) İşletim Sistemi Dağıtımına lokal makine modun'da açık kaynak kodlu forum web sitesi olan, phpBB Forum'u kurmaktı.

İtiraf etmeliyim ki başlar'da baya bir zorlandım desem yalan olmaz.Çünkü sıfır html, sıfır php bilgisine sahip idim ve ömrüm'de ilk defa terminal veritabanı çalıştırıp, kullandım (MariaDB) Daha önce veritabanı ile çalışmalarım oldu ama bunlar daha çok GUI arayüzü olan uygulamalardan öteye gitmiyordu.Örneğin;

Microsoft Access 2000,2003,2007,2010
OpenOfis Database 3.1 yada 4.1
LibreOfis Database
gibi.....

Şimdi bu yerel makina'da php forum'u nasıl kurulur adım adım , tarafım'dan anlatılacaktır.İyi okumalar sizlere

ADIMLAR

ADIM 0 :

Gerekli yazılımların linux sistemine kurulması ve çalıştırılması

1."apache server" yazılımının kurulması ;

Yönetici modunda bir terminal açın ve komut satırına şunu geçin...

Kod:
apt-get -u install -ff apache2

Sistem re-start....

2.Bir Veritabanı Yazılımın Kurulması : MariaDB

Kod:
apt-get -u install -ff mariadb-server

MariaDB'in Sistem'de Aktifleştirilmesi , Re-Start Ettirilmesi Ve Durumuna bakılması

Kod:
sudo systemctl enable --now apache2 mariadb && sudo systemctl restart apache2 mariadb && sudo systemctl status apache2 && sudo systemctl status mariadb

Not :

MariaDB ve Apache yazılım paketleri, dağıtımların kendi resmi depolarında mevcuttur.Yani bunları ayrı olarak kurmanız gerekmez.

3.Ek Bileşenlerin Kurulması (Yalnızca Gerekli Olanlar) [Apache--->PHP için ek modüllerin bir kısmı]

Kod:
sudo apt install  libapache2-mod-php php-gd php-curl openssl php-imagick php-intl php-json php-ldap php-common php-mbstring php-mysql php-imap php-sqlite3 php-net-ftp php-zip unzip php-pgsql php-ssh2 php-xml wget unzip

4.MariaDB'yi GUI arayüzden kontrol edebilmek için resmi depolar'da olan PhpAdmin C-Panel Çapraz Veritabanı Uygulaması'nın Terminal'den Kurulması

Kod:
apt-get -u install -ff phpmyadmin

Ekran Görüntüsü :

phpadmin.png

Buraya kadar işlem tamam .....Şimdi depolar'daki PHP yazılımının sürümünü yükseltme , geliştiricinin kendi resmi deposundan....

ADIM 1

Php yazılımının paket sürümünü yükseltme....

1.Gerekli bir yazılımın kurulması :
Kod:
sudo apt install software-properties-common

2.Geliştiricinin kendi resmi deposunu sistem'e eklenmesi ;
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:ondrej/php

3.Sistemin komple güncelleştirilmesi :
Kod:
apt-get -u update -y;apt-get -u upgrade -y;apt-get -u dselect-upgrade -y;apt-get -u dist-upgrade -y;apt-get -u install -ff -y;apt-get check -y

4.Yeni sürüme göre en çok sık kullanılanan php modüllerinin terminal'den yüklenmesi :

Kod:
sudo apt install php7.4 php7.4-common php7.4-mysql php7.4-xml php7.4-xmlrpc php7.4-curl php7.4-gd php7.4-imagick php7.4-cli php7.4-dev php7.4-imap php7.4-mbstring php7.4-opcache php7.4-soap php7.4-zip php7.4-intl php7.4-gmp -y

5.Apache Server ve php'in yeniden başlatılması

Kod:
sudo systemctl enable php7.4 && sudo systemctl restart php7.4 && sudo systemctl enable --now apache2 && sudo systemctl restart apache2

6.Yüklenen Bileşenlerin Durumlarına Bakılması

Apache Server Çalışıyor Mu?

Kod:
sudo systemctl status apache2

MariaDB Veritabanı Yazılımı Çalışıyor Mu?

Kod:
sudo systemctl status mariadb

ÖRNEK :

Kod:
sudo systemctl status mariadb

KOMUT ÇIKTISI :

Bash:
root@notebookpc://# sudo systemctl status mariadb
● mariadb.service - MariaDB 10.1.48 database server
   Loaded: loaded (/lib/systemd/system/mariadb.service; enabled; vendor preset: enabled)
   Active: active (running) since Mon 2022-05-02 09:20:07 +03; 10h ago
     Docs: man:mysqld(8)
           https://mariadb.com/kb/en/library/systemd/
 Main PID: 4347 (mysqld)
   Status: "Taking your SQL requests now..."
    Tasks: 30 (limit: 4633)
   CGroup: /system.slice/mariadb.service
           └─4347 /usr/sbin/mysqld

May 02 09:20:06 notebookpc systemd[1]: Starting MariaDB 10.1.48 database server...
May 02 09:20:06 notebookpc mysqld[4347]: 2022-05-02  9:20:06 3078190720 [Note] /usr/sbin/mysqld (mysqld 10.1.48-MariaDB-0ub
May 02 09:20:07 notebookpc /etc/mysql/debian-start[4377]: Upgrading MySQL tables if necessary.
May 02 09:20:07 notebookpc systemd[1]: Started MariaDB 10.1.48 database server.
May 02 09:20:08 notebookpc /etc/mysql/debian-start[4381]: /usr/bin/mysql_upgrade: the '--basedir' option is always ignored
May 02 09:20:08 notebookpc /etc/mysql/debian-start[4381]: Looking for 'mysql' as: /usr/bin/mysql
May 02 09:20:08 notebookpc /etc/mysql/debian-start[4381]: Looking for 'mysqlcheck' as: /usr/bin/mysqlcheck
May 02 09:20:08 notebookpc /etc/mysql/debian-start[4381]: This installation of MySQL is already upgraded to 10.1.48-MariaDB

Yukarıdaki örnek komut çıktısında şu kısım önemli

mariadb.service - MariaDB 10.1.48 database server
Loaded: loaded (/lib/systemd/system/mariadb.service; enabled; vendor preset: enabled)
Active: active (running) since Mon 2022-05-02 09:20:07 +03; 10h ago

Not:

Yükselttiğiniz PHP Perl Programlama yazılımının versiyonundan onun sistem'de yüklendiği / yüklü olduğu anlaşılır.
EKRAN GÖRÜNTÜSÜ :
Ekran görüntüsü_2022-05-02_19-33-13.png

ADIM 1 : Asıl İşlemlerin Yapılması

1.GNU-Linux Mint Dağıtımın'da Terminal'den MariaDB Veritabanı İle Veritaban Oluşturma

1.1.phpBB için bir veritabanı ve kullanıcı oluşturmadan önce, veritabanı sunucusu örneğimizi güvence altına almak için bir MySQL komutu çalıştırma

Komut satırına ;
Kod:
sudo mysql_secure_installation

Karşınıza metinsel sihirbaz yardımcı programı gelecek ve sizden bir takım sorular soracak ve siz hepsine klavye'den Y harfine basarak onay verin.

Bu onayla ;

Demo veritabanı tablosunu kaldırmış olursunuz.
Kök kullanıcı parolasını ayarlamış olursunuz.
Uzaktan erişimi sınırlayın…

2.Bundan sonra, bir veritabanı ve kullanıcı oluşturmak için MariaDB sunucunuza giriş yapın.
Kod:
sudo mysql -u root -p

3.Şu aşağıdaki MariaDB 'da Veritaban Oluşturma Kalıbına Göre , Kendi Kişisel Boş Veritaban Dosyasını Oluşturun.

Veritabanın İsmi Belirlenir. (isim mutlaka küçük harflerle başlamalıdır ve Türkçe karakter (a,e,u,ü) bulundurmamalıdır.Çünkü hata vermemesi için)

(ismin sonunda mutlaka db takısı olmalı)
Kod:
CREATE DATABASE bir_isimdb;

Ouşturulan Veritabanını Sahiplendirme Ve Şifreleme

Kod:
GRANT ALL ON yourdb.* to 'youruser'@'localhost' IDENTIFIED BY 'yourpassword';

yourdb = Az önce oluşturduğunuz veritabanın ismi (sonunda mutlaka db takısı olmalı)
youruser : belirlediğiniz bir server ismi
yourpassword : Oluşturduğunuz veritabanına özel kendiniz beliryeceğiniz özel bir parola...

4.Oluşturulan ve Yapılandırılan MariaDB Veritabanına Özel Ayrıcılıklı Öz Niteliklerin Atanması

Kod:
FLUSH PRIVILEGES;

5.Oluşturulan Veritabanını Kapatın Terminal'den

Kod:
EXIT

ADIM 2 : phpBB Web Forum Site , zip arşivinin Türkiye Resmi Web Sayfasından İndirilmesi

PhpForum.png

Yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi kırmız okların gösterdiği yere tıklayın, Türkçe Dil Paketli zip arşivini sisteminize indirin.

Resmi Web Sayfası (Türkiye) :
Kod:
https://www.phpbbturkey.com/

İndirdiğiniz arşivi aşağıda ekran görüntüsündeki dizinin içine açın ve ismini "phpbb" olarak değiştirin.

phpbb.png
Arşiv /var/www/html/ dizinin içine açın ve klasör ismini phpbb olarak değiştirin.

ADIM 3 : Dizinin Ve İçeriğinin Kullanıcı Haklarının Değiştirilmesi

Yukarıdak dizinin içinde bir terminal penceresi açın ve şu komutları geçin.

Root Kulanıcısının diğer kullanıcılara , okuma hakkının verilmesi

Kod:
sudo chown -R www-data:www-data /var/www/html/phpbb

MariaDB'in Ve phpBB Forum'un data klasörüne tam erişimi için ;

Kod:
sudo chmod -R 775 /var/www/html/phpbb

ADIM 4 : phpbb.conf Dosyasının "/etc/apache2/sites-available/" dizinin içinde oluşturulması

Yönetici modunda bir terminal penceresi açın ve kullandığınız metin editörü ile "phpbb.conf" ayar dosyası oluşturulur.

Kod:
sudo <metin editörü komutsal adı> /etc/apache2/sites-available/phpbb.conf

Örnek metin editörü kullanımı ;
Kod:
sudo gedit /etc/apache2/sites-available/phpbb.conf

phpbb.conf dosyasının içeriği ;

Kod:
<VirtualHost *:80>
ServerAdmin admin@example.com
DocumentRoot /var/www/html/phpbb
ServerName phpbb.example.com

<Directory /var/www/html/phpbb>
Options FollowSymlinks
AllowOverride All
Require all granted
</Directory>

ErrorLog ${APACHE_LOG_DIR}/phpbb_error.log
CustomLog ${APACHE_LOG_DIR}/phpbb_access.log combined
</VirtualHost>

Burada ;

ServerAdmin admin@example.com ve ServerName phpbb.example.com bölümlerini kendinize özel belirleyeceğiniz isimlerle değiştirin.

Mesela ;

admin@example.com ifadesini admin@bir_isim.com

phpbb.example.com ifadesini phpbb.bir_isim.com

olarak değiştirin.Her iki ifade de geçen bir_isim ifadesi "AYNI" olmalıdır.

ÖRNEK BİR .conf DOSYA ÖRNEĞİ ... (Eğer Forum'u yerel makina üzerinden çalıştıracaksınız aynen böyle yapın)

---------------------------------------------------------------------------------------------
<VirtualHost *:80>
ServerAdmin local@host.com
DocumentRoot /var/www/html/phpbb
ServerName local@host

<Directory /var/www/html/phpbb>
Options FollowSymlinks
AllowOverride All
Require all granted
</Directory>

ErrorLog ${APACHE_LOG_DIR}/phpbb_error.log
CustomLog ${APACHE_LOG_DIR}/phpbb_access.log combined

</VirtualHost>

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Yukarıdaki ayar dosyasını oluşturduktan sonra ; phpBB için oluşturulan sanal ana bilgisayar yapılandırmasını ve ayrıca Apache'nin yeniden yazma modülünü etkinleştirin:
Bash:
sudo a2ensite phpbb && sudo a2enmod rewrite && sudo systemctl restart apache2

ADIM 5 : phpBB Forum'un Yerel Makina Üzerinde Çevrimdışı Kurulması

En çok , sık kullandığınız favori web tarayıcı yazılımınız açın. (Firefox, Chrome, Vivaldi, Palemoon gibi)

Tarayıcı satırına aynen şunu yazın (ne görüyorsan onu aynen kopyala-yapıştır)

Kod:
http://127.0.0.1:80/phpbb

Not :

Eğer bir sunucunuz varsa o zaman tarayıcı satırına ;

Kod:
http://sunucu-ip-adresi/phpbb
veya
Kod:
http://alan-adiniz.com/phpbb
giriniz.

Bu forum yazılımını kurmak için phpBB'nin Grafik kullanıcı arayüzünü aldığınızda, “ Yükle ” sekmesini seçin ve ardından “ Yükle ” düğmesine tıklayın.

Start-phpBB-installation-on-Linux-Ubuntu.png

Yönetici kullanıcı oluştur:

phpBB'nin arka ucuna erişmek ve oturum açmak için kullanmak istediğiniz kullanıcı adını, e-posta adresini ve şifreyi ekleyin.

Create-Admin-User-1.png

Veritabanı Yapılandırması:

MariaDB veritabanı sunucusunu kullandığımız için, bunun ayrıntılarını ekleyelim. localhostVeritabanı sunucusu ana bilgisayar adı için veya öğesini kullanın 127.0.0.1 , bağlantı noktasını boş bırakın. Bundan sonra Veritabanının ad, kullanıcı adı ve şifre gibi ayrıntılarını ekleyin.

Connect-Database-to-PHPBB-Forum.png

Sunucu Yapılandırması:

Bu adımda, Çerez, URL, HTTP veya HTTPS protokolünü ve diğerlerini yapılandırmak için bazı ayarlar alacaksınız. Gerekeni yapın, yoksa bırakın çünkü daha sonra yapılandırabiliriz.

Server-Configuration-for-phpBB.png

E-posta Yapılandırması:

Yeni kullanıcıların kaydını onaylamak için forumumuzda bir E-posta hizmetini etkinleştirmemiz gerekiyor. Bu nedenle, isterseniz SMTP sunucusunu yapılandırın.

Email-Configuration-for-phpBB.png

Bülten Panosu Yapılandırmanıza Unvan verin.

bulletin-Board-configuration.png

Kurulum nihayet tamamlandı.

7Xnhbzy.png

FuW3juR.png

Şimdi, phpBB forum yazılımının oluşturma, gönderileri silme ve özelliklerine erişmek için “ Yükle ” klasörünü silin.

Sunucu terminalinize gidin ve şu komutu çalıştırın:

Kod:
sudo rm -r /var/www/html/phpbb/install

phpBB web arayüzünüzü yenileyin ve bu sefer “ Hoş Geldiniz yazısı ”na sahip olacaksınız.

VE .....!!! FİNAL.....!!!!

LAFRyvb.png

zR2AsKP.png

Sonunda hayalimi gerçekleştirdim.Artık yerel makina üzerinde çalışan bir forum'um var...Not defteri modunda kullanacağım bunu....

Son düzenleme:

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
NOT :

Yararlandığım Web Kaynakları :

Kod:
https://www.how2shout.com/linux/how-to-install-phpbb-forum-on-ubuntu-22-04-20-04-server/
Kod:
https://www.phpbbturkey.com/support/docs/3.3/ug/quickstart/
https://tr.linux-console.net/?p=1497
https://www.educba.com/mariadb-delete-database/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
Not:

Linux İşletim Sistemi Dağıtımları aynı zaman da birer yerel sunucu (localhost server) işletim sistemi özelliğine sahiptir.

TRWE_2012 kendi not tutma ihtiyacına yönelik kurmuş olduğu phpBB forum'u sürekli geliştirmektedir.Bu geliştirmelerin, odak noktası;

1.Resmi web forum eklentileri
2.Resmi web forum tema stilleri'dir.

Mesela İşletim Sistemleri Bölümü :
sBuCgiO.png

TRWE_2012 , kendi özelleştirilmiş forum'a bazı gerekli eklentiler yüklemiştir.

1.Dark Mod :

Normal Mod :
9urVZIo.png

Dark Mod :
Wnq3nzN.png

2.Avatarı Özel'dir ve Rank Sistemi 1990'lı Yıllar'dan Kalma Modern Tech Bencmark Niteliklidir.
x7PR7mm.png

3.Mesaj Panosu Eklenti İle Modernlik Kazanmıştır.
IwE9l0D.png

4.Forum'un sadece iki + bir seçkin forum üyesi vardır ....

TRWE_2012 ===>> İmparator
ayamutura===>>> İmp. Nahibi
battalgazi====>>Maraba (köle)

battalgazi = TRWE_2012 = aynı kişi olup, TRWE_2012'in maraba versiyonu battalgazi'dir.Forum'da normal bir forum kullanıcısı olarak gezinmek ve not tutma için , TRWE_2012 tarafından kendisinden klonlanmıştır.

boAn98U.png

Not:

Yakın zamanda "ayamutura" isimli bir moderatör kullanıcısı oluşturulacak ve böylelikle, root/admin TRWE_2012 artık forum'da görünmez hale gelecektir.

5.Forum'un yerel bilgisayar üzerindeki son durumu [Yönetim Kontrol Paneli -YKP]

W4xv6BI.png

6.Yerel phpBB Forum'a eklenen eklentiler

DiMOfEY.png

7.Yerel phpBB forum'a eklenen seçkin stilsel temalar

Xv33siV.png

Kısaca, kendinize ait, yerel forum siteniz olabilir ve bunu değişik amaçlar için kullanabilirsiniz.

LeGoLaS

Onursal Üye
Konular
4,885
MFC Puanı
15,790
ellerine emeğine sağlık çok güzel ve özgün anlatım

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
HATA DÜZELTMELERİ : [@esatiz isimli forum kullanıcısından]

Bash:
sudo apt install php7.4 php7.4-common php7.4-mysql php7.4-xml php7.4-xmlrpc php7.4-curl php7.4-gd php7.4-imagick php7.4-cli php7.4-dev php7.4-imap php7.4-mbstring php7.4-opcache php7.4-soap php7.4-zip php7.4-intl php7.4-gmp -y
Kod:

HATA :

dpkg returned with error code 1 / 2 ...
(alt alta 3-4 paket sıralıyordu)

Çözüm:

Bash:
LC_ALL=C sudo apt install -f

------------------------------------------
Bash:
sudo systemctl enable php7.4 && sudo systemctl restart php7.4 && sudo systemctl enable --now apache2 && sudo systemctl restart apache2

HATA - 2 :

php7.4 servisini bulamıyorum diyordu.

Çözüm :

(php7.4 yerine php7.4-fpm yazmak) :

Bash:
sudo systemctl enable php7.4-fpm && sudo systemctl restart php7.4-fpm && sudo systemctl enable --now apache2 && sudo systemctl restart apache2

ÖZEL TEŞEKKÜR :

Kendi sistemindeki Linux Mint x64 İşletim Sistemi Dağıtımda, çıkan bu sorunları çözdüğü için kendisine teşekkür ederim.Ayrıca, sorunlarının çözümünü bana özel'den mesaj yolu ile aktardığı ve uyardığı için 2 x Teşekkür ederim Sayın Bilgisayar Mühendisi @esatiz'e .... İyi ki bizimlesin (bu forum'a üye olmuşsun)

Saygılarımla
TRWE_2012
Moderatör​

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
Yönetim Kontrol Paneline Giriş Yapılır.

NUYCYed.png

Mesajlaşma Bölümünde, sol'daki bölümden BBCode'lar'a tıklanır.

Sayfanın en altında yer alan sağ alttaki ilgili butona tıklanır.

LfAEa3V.png

Hangi BBCode Oluşturulacak ise ;

1.BBCode text kutusuna ilgili kod , ya elle yazılır yada kopyala-yapıştır ile aktarılır.
2.HTML kodu aşağıdakine aktarılır.
3.Yardım Metni text kutusuna , fare'in butonun üzerine gelmesiyle gösterilecek TopTip mesaj iletisi yazılır ve bu ileti kısa,öz açıklayıcı nitelikli olmalıdır.
4.Butonun mesaj bölümünde üst taraf'ta görünür olması için "Ayarlar" Bölümündeki tiki (Onay İşaretçisini) işaretleyin yada işaretli olduğundan emin olun (göz gezdirin)
5.Son olarak sayfanın en aşağısında, orta'daki "Kaydet" butonu ile değişikliğin veritabanına (en başta oluşturduğunuz veritaban dosyası ki, burada mariadb açık kaynak kodlu veritaban dosyasıdır.) yansıtın.

8z9cSmx.png

Yukarıdaki ekran alıntısında, metni sağ yaslama kodu gösterilmektedir.

SONUÇ-1
r2RyKGM.png

SONUÇ-2
Jx2XON9.png

NOT:

Yerel forum'a Moderatör Takviyesi'de yapılmıştır.Bundan sonra, TRWE_2012 root kullanıcısı forum'da çok gerekmedikçe görünmeyecek.... (espiri;"Çalışsın marabalar, işleri ne....!!!")

M2Xza1C.png
3MNKHGP.png

NOT-2 :

Eğer günün birinde Yönetim Kontrol Paneline girişiniz, site tarafından engellenirse, yada insanlık hali " şifrenizi" unuttursanız, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi şifrenizi manuel kurtarabilirsiniz.(basit kurtarma-metin editörü)

Ur2MHt3.png