• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

GNU/Linux Mint İşletim Sisteminde "Önyükleme Mekanizmasını" Onarma

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Önyükleme yapılandırması bozuksa, işletim sistemi düzgün şekilde önyükleme yapmaz. Önyükleme sorunlarıyla karşılaşmak yaygın olmasa da, bazı sistemlerde hala görülmektedir. Önyükleme sorunları, en çok kritik önyükleme mekanizmalarını içeren sistemlerde yaygındır, örneğin, çift önyükleme çoklu işletim sisteminde.... İşte Boot Repair , önyüklenemeyen bir durumu düzeltebilecek kesinlikle şaşırtıcı bir araç. Bu makale, Linux Mint üzerinde Önyükleme Onarımının kurulumunu ve kullanımını gösterir.

Önyükleme Onarımı Neden Yapılmalı

Linux durumunda, GRUB ayarlarındaki yanlış yapılandırma çoğunlukla sorunun nedenidir. Bazı ender durumlarda, önyükleme bölümü bozulabilir veya kötü yapılandırılabilir. Önyükleme Onarım yardımcı programı ,Windows ve Linux (Ubuntu ve türevleri) için kullanılabilir. Birden fazla işletim sisteminiz varsa, çalışan bir işletim sistemine önyükleme yapın ve aracın işini yapmasına izin verin. Kullanılabilir önyüklenebilir işletim sistemi olmasa bile endişelenmeyin. Canlı bir USB flash sürücü yapın ve işini yapmasına izin verin!

Linux Mint'te Önyükleme Onarımının nasıl kullanılacağına bir bakalım!

Linux Mint Kurulumunda Önyükleme Onarımı

Kurulum süreci oldukça basittir. Linux Mint'i yerel olarak veya bir USB flash sürücüden çalıştırmanız fark etmez; sadece aşağıdaki adımları izleyin.

Bir terminali açın. İlk önce, Önyükleme Onarım deposunu ayarlayın

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair

1-15.png

APT önbelleğini güncelleyin.

Kod:
sudo -s apt-get -u update

2-15.png

Şimdi, Önyükleme Onarımını yükleyin.

Kod:
sudo apt install boot-repair -y

3-14.png

LinuxMint'te Önyükleme Onarımını Kullanma

Aracı menüden çalıştırın.

4-14.png

Kök şifresini soracaktır.

5-13.png

Ana ekrana geldiğinizde, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç seçenek vardır.

6-13.png

Önerilen onarım

Çoğu durumda, sorunların çoğunu çözmek için yalnızca "Önerilen onarım" fazlasıyla yeterlidir.

7-13.png

Önyükleme Onarımı, çevrimiçi yapıştırma hizmetlerini kullanır. Bu, özellikle çevrimiçi forumlarda birinden yardım arıyorsanız yararlıdır. Kullanmak istiyorsanız, "Evet" e tıklayın.

8-13.png

Ubuntu pastebin üzerinde bir yapıştırma oluşturacaktır. Çevrimiçi bir yapıştırma oluşturmak için "Evet" i tıklayın.

9-14.png

10-13.png

Onarım tamamlandı. Sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için sisteminizi yeniden başlatın.

Bir BootInfo Özeti Oluşturun

Sisteminizin önyükleme yapılandırmasının bir raporunu oluşturmak için bu seçeneği kullanın. Bilgi, karmaşık GRUB yapılandırmalarında hata ayıklamada çok kullanışlıdır.

11-13.png

Düğmeyi tıkladığınızda, raporu oluşturur. Başkalarıyla daha kolay paylaşmak için doğrudan Ubuntu pastebin'e yükleyebilirsiniz.

12-12.png

"Hayır" ı seçerseniz, araç, sisteminizin varsayılan metin düzenleyicisini kullanarak raporu bir metin dosyası olarak açacaktır.

13-11-810x437.png

Gelişmiş seçenekler

Bu biraz daha ilginç bir bölüm ama burada neler olup bittiğini herkes anlamalı.

14-11.png

İnce ayar yapabileceğiniz birden fazla seçenek vardır. "Ana seçenek" sekmesinden, mevcut bölüm tablolarını, önyükleme sektörlerini ve günlükleri yedeklemek mümkündür. Ayrıca GRUB'u yeniden yüklemeye, MBR'yi geri yüklemeye ve dosya sistemlerini onarmaya izin verir.

15-11.png

"GRUB konumu" sekmesinden, önyüklenecek varsayılan işletim sistemine karar verebilirsiniz. GRUB'u farklı bir cihaza da yerleştirebilirsiniz.

"GRUB seçenekleri" hassas seçeneklerin çok büyük bir listesidir. GRUB'u temizlemeye, GRUB yeniden kurmaya, çekirdek seçenekleri eklemeye ve çok daha fazlasına izin verir. GRUB yapılandırmasını manuel olarak yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız, bunu yapmakta özgürsünüz!

16-11.png

"Diğer seçenekler" sekmesinde, aracın kullanıcı deneyimini iyileştirebilecek bazı çeşitli seçenekler vardır.

17-9.png

Hazır olduğunuzda, "Uygula" ya basın.

18-10.png

19-10.png

20-9.png

Özet Olarak ;

Her şeyin yolunda gidip gitmediğini görmek için sisteminizi yeniden başlatın
İşletim sistemini yeniden yüklemek, herhangi bir önyükleme sorunu için nihai çözüm olsa da, bu her zaman gitmemiz gereken bir şey değil. Aslında, çözüm kalmaması durumunda izlememiz gereken son çözüm budur.

Önyükleme Onarımı, Windows'ta aynı şekilde çalışır. Bu araç elinizin altındayken, bozuk önyükleme durumlarını düzeltememeniz için kelimenin tam anlamıyla hiçbir neden yok. Bu aracın basitliği, hiçbir bilgi sahibi olmadan sisteminizi düzeltmeyi kolaylaştırır! Elbette, araç aynı zamanda herhangi bir sorun olmadan önyükleme yapılandırmasında gelişmiş ince ayarlar yapabilir.