• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

GNU-Linux'da Bir Diskin SMART Durumunu Kısayoldan Öğrenme

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Merhabalar

Windows İşletim Sistemi için kodlanan "Hard Disk Sentinel (TR: Sabit Disk Nöbetçisi)" ile, GNU-Linux İşletim Sistemini çalıştıran bir diskin anlık sağlık durumu bilgileri yönetici modunda açılmış bir terminal'den alınabilir.Yazılım geliştiricisi GNU-Linux için kaynak koddan çalışan bir .exe dosyası kodlamış ve indirmeye sunmuştur.

Öncellikle "Hard Disk Sentinel" yazılımından bahsetmek gerekir.

Sabit Disk Nöbetçisi​

Hard Disk Sentinel (HDSentinel), çoklu işletim sistemine sahip bir SSD ve HDD izleme ve analiz yazılımıdır. Amacı, sabit disk sürücüsü sorunlarını bulmak, test etmek, teşhis etmek ve onarmak, SSD ve HDD sağlığını, performans düşüşlerini ve arızalarını raporlamak ve görüntülemektir. Hard Disk Sentinel, eksiksiz metinsel açıklamalar, ipuçları ve bilgisayarın içindeki ve harici muhafazalardaki ( USB sabit diskler / e-SATA sabit diskler) sabit diskler ve katı hal diskler hakkında en kapsamlı bilgileri görüntüler/raporlar verir . Değerli verilerinizin maksimum güvenliğini sağlamak için birçok farklı uyarı ve rapor seçeneği mevcuttur.

Dahili sabit diskleri, harici sabit diskleri, SSD'leri, hibrit disk sürücülerini (SSHD), RAID dizilerindeki diskleri ve Ağa Bağlı Depolama (NAS) sürücülerini doğrulamak için ayrı araçlar kullanmaya gerek yoktur, çünkü bunların tümü tek bir yazılıma dahildir. Ayrıca Hard Disk Sentinel Pro, LTO teyp sürücüleri ve uygun endüstriyel (mikro) SD kartlar ve eMMC cihazları hakkında durum ve SMART bilgilerini algılar ve görüntüler . Ağa Bağlı Depolama (NAS) aygıtlarında sabit disk izleme hakkında bilgi için Nasıl Yapılır: Ağa Bağlı Depolama (NAS) durumunu izleme bölümüne bakın .

Hard Disk Sentinel, tüm sabit diskler için sağlık, sıcaklık ve tüm SMART (Kendi Kendini İzleme, Analiz ve Raporlama Teknolojisi) değerleri dahil olmak üzere sabit disk sürücüsü / HDD durumunu izler . Ayrıca, bir kıyaslama olarak veya olası sabit disk arızalarını, performans düşüşlerini tespit etmek için kullanılabilecek gerçek zamanlı olarak disk aktarım hızını ölçer.

HDSentinel mükemmel bir veri koruma çözümüdür: Disk sorunlarına karşı son derece hassas olan en hassas disk sağlığı derecelendirme sistemine sahip olduğundan, HDD arızasını ve SSD / HDD veri kaybını önlemek için etkin bir şekilde kullanılabilir. Bu şekilde küçük bir HDD sorunu bile gözden kaçmaz. Profesyonel sürüm, yalnızca arızadan değil, aynı zamanda kötü amaçlı yazılımdan veya yanlışlıkla silmeden de kaynaklanan veri kaybını önlemek için planlanmış ve otomatik (sorun üzerine) disk yedekleme seçeneklerine sahiptir.

Disk Sentinel nasıl çalışır?​

Hard Disk Sentinel arka planda çalışır ve disklerin SMART durumunu inceleyerek SSD / HDD sağlık durumunu doğrular. Bir hata bulunursa veya beklenmeyen bir davranış algılanırsa, kullanıcıyı mevcut durum hakkında uyarır ve uygun eylemleri de gerçekleştirebilir (örneğin, otomatik yedekleme başlatma).

Genellikle, sabit disk sağlık durumu günden güne yavaş yavaş düşebilir. SMART izleme teknolojisi, disk sürücüsünün kritik değerlerini inceleyerek HDD arızasını tahmin edebilir. Diğer yazılımlarla karşılaştırıldığında, Hard Disk Sentinel her disk sorununu algılar ve raporlar . Disk arızalarına karşı çok daha hassastır ve sabit diskin beklenen ömrü ve (varsa) bulunan sorunlar hakkında daha iyi ve daha ayrıntılı bilgi görüntüleyebilir. Bu, hataları tahmin etmenin "geleneksel" yönteme göre daha karmaşık bir yoludur: yalnızca SMART öznitelik eşiklerini ve değerlerini kontrol etme.

Yazılım, mevcut sabit disk sıcaklığını görüntüler ve maksimum ve ortalama HDD sıcaklıklarını kaydeder. Bu, yüksek sabit disk yükü altında maksimum sıcaklığı kontrol etmek için kullanılabilir.

Sabit Disk Sentinel'e ihtiyacım var mı?​

En az bir sabit disk veya yarıiletken disk ile donatılmış bir bilgisayar kullanıyorsanız ve verilerinizin her zaman kullanılabilir olmasını istiyorsanız, yanıt EVET'tir. Sabit Disk Sentinel, özellikle sizin için tasarlanmıştır:

• bilgisayarınızda (IDE / Serial ATA (S-ATA, e-SATA) / NVMe / SCSI / SAS / USB sabit diskler ) veya harici bir kasada birden fazla sabit disk / SSD / hibrit sürücü (SSHD) kullanıyorsanız
  • içinde sabit disk bulunan bir mobil / çıkarılabilir raf veya muhafaza kullanıyorsanız
  • dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız
  • yüksek disk yükü olan sunucu veya masaüstü bilgisayarlar kullanıyorsanız
  • sistem kararlılığını, HDD performansını ve genel bütünlüğünü en üst düzeye çıkarmak, yüksek sıcaklık veya düşük sağlık durumunda HDD hakkında bilgilerle sistem diskini sürekli gözetim altında tutmak istiyorsanız
  • hassas ve değerli verilerinizi kaybetmek istemiyorsanız, HDD kurtarma için ödeme yapmak istemiyorsanız
Bu yazılımı Windows Ve Linux sisteminde kullanmakta fayda vardır.

HDD kurtarma kullanmaktansa HDD arızasını önlemek çok daha iyidir. HDSentinel ile uyarı alın ve HDD veri kaybını önleyin! HDD hayatınız sağlıklı olsun.

İmdi , Hard Disk Sentiel yazılımının GNU-Linux İşletim Sistemi Dağıtımında nasıl kullanılabileceğini adım adım anlatılacak, TRWE_2012 tarafından...

ADIM-1 :

GNU-Linux dağıtımında kullanılanacak kaynak kod aşağıdaki web bağlantı sayfasından işlemci türünüze göre (32/64 bit) sistem'e indirilir.

HardiskSentiel-1.png

Web Sayfa Linki :
Kod:
https://www.hdsentinel.com/hard_disk_sentinel_linux.php

ADIM-2 :

İndirdiğiniz, .gz dosya uzantılı arşiv dosyasını sizin kendinizin belirleyeceği bir dizinin içine alt dizin olacak şekilde açın/çıkartın.

Arşiv Dosyasının İndirilenler Sistem Klasörüne Çekilmesi:
PCMANFM.png

Arşiv uygun bir alt dizine çıkartıldıktan sonra ki durumu

PCMANFM-1.png

ADIM-3 :

Uygun alt dizine çıkartılan .exe dosyasına sağ tıklanır ve aşağıdaki gerekli ayarlamalar yapılandırılır.

GNU.png

Yukarıdaki işlemin GNU-Linux Terminal Karşılığı ;
Bash:
chmod 755 HDSentinel.exe
'dir.

ADIM-4 :

HDSentinel.exe dosyasına "Okuma (r) , Yazma (w) ve Çalıştırma (x) yetkisi" verildikten sonra, .exe dosyasının bulunduğu konumda bir terminal açılır ve
Bash:
sudo -s
komutu ile normal kullanıcı haklarından, root (süper kullanıcı) haklarına geçiş yapılır.Linux'da bu işlem'e "root'a" bürünme denir.

PCMANFM-2.png

GNU-2.png

ADIM-5 :

İmdi , yönetici modunda açtığınız terminal arabirimine şu komut satırı geçin (kopyalama-yapıştır işleminin icrası)

Bash:
./HDSentinel
veya benim sizlere tavsiye edebileceğim özel bash komut alias cmdlet takısı ile
Bash:
sh -c ./HDSentinel
sonra klavyenizden Enter tuşuna basın.

.exe dosyasının dosya öz nitelik durumu
cmd-0.png

Normal kullanıcı haklarından, root haklarına geçiş ve yazılımı "standart" çalıştırma komutu
cmd-1.png

Özel Bash Cmdlet Alias Takısı Kullanarak Çalıştırılması
cmd-2.png

Yukarıdaki en son ekran çıktısında ; kullanılan disk hakkında şu bilgiler verilmektedir.

1.Diski Arayüz Bilgisi (/dev/sda >>>>SCIS disk türü , yani S-ATA IDE disk türü)

2.Diskin benzersiz kimlikliği (Model ID)

3.Diskin benzersiz fiziki donanım seri numarası (Serial No)

4.Diskin Donanımsal Güncelleme Bilgisi (HDD Revision)

5.Diskin Sığası/Kapasitesi (HDD Size,MB)

6.Disk Arayüz Türü (Interface)

7.Diskin anlık sıcaklığı (Temperature).....ÖNEMLİ BİLEŞEN -1

8.Diskin Ömrü Boyunca Ulaştığı En Tehlikeli Sıcaklık Değeri (Highest Temp.) ......ÖNEMLİ BİLEŞEN-2

9.Diskin Sağlığı (Health) .......ÖNEMLİ BİLEŞEN-3

10.Diskin Verimli Çalışma Randımanı (Performance) .......ÖNEMLİ BİLEŞEN-4

11.Diskin Toplam Çalışma Saati (Power on time)......EN ÖNEMLİ BİLEŞEN -1

12.Diskin Geri Kalan Ömrü (Est. lifetime,day (TR:Gün)) ......En ÖNEMLİ BİLEŞEN-2

Ve.....

Alttaki kısa özet açıklama

Şimdi bu yukarıdaki açıklamalara göre, TRWE_2012'in kullandığı 14 senelik PC Notebook 'un sistem diski hakkındaki bilgileri değerlendirilmesi

İngilizce Değerlendirme Durum Raporu :

Kod:
Failure Predicted - Attribute: 184 End-to-End Error Count, Number of parity errors during transfer between the cache RAM and the host.
  There are 69 bad sectors on the disk surface. The contents of these sectors were moved to the spare area.
  Based on the number of remapping operations, the health of the disk was decreased in different steps.
  1647 errors occurred during data transfer.
  In case of sudden system crash, reboot, blue-screen-of-death, inaccessible file(s)/folder(s), it is recommended to verify data and power cables, connections - and if possible try different cables to prevent further problems.
  More information: https://www.hdsentinel.com/hard_disk_case_communication_error.php
  Replace hard disk immediately.It is recommended to backup immediately to prevent data loss.

Türkçe Değerlendirme Durum Raporu :

Kod:
Öngörülen Hata - Özellik: 184 Uçtan Uca Hata Sayısı, Önbellek RAM ve ana bilgisayar arasındaki aktarım sırasında eşlik hatalarının sayısı.
Disk yüzeyinde 69 bozuk sektör var. Bu sektörlerin içerikleri yedek alana taşınmıştır.Yeniden eşleme işlemlerinin sayısına bağlı olarak, diskin sağlığı farklı adımlarda azaltıldı.
Veri aktarımı sırasında 1647 hata oluştu.

Ani sistem çökmesi, yeniden başlatma, mavi ölüm ekranı, erişilemeyen dosya(lar)/klasör(ler) durumunda, veri ve güç kablolarını, bağlantıları doğrulamanız ve mümkünse başka sorunları önlemek için farklı kablolar denemeniz önerilir. .
  Daha fazla bilgi: https://www.hdsentinel.com/hard_disk_case_communication_error.php
  Sabit diski hemen değiştirin. Veri kaybını önlemek için hemen yedeklemeniz önerilir.

Durum değerlendirmesine göre bu disk her an , ani'den ölebilir.

Sizler'de kendi kullandığınız;

1.Mekanik disklerinizde
2.SSD disklerinizde
3.USB Mekanik / SSD disklerinizi bu küçük kaynak kod .exe dosyası ile kontrol edebilirsiniz.

.exe dosyasının parametrik kullanımı

• -h - displays help and usage information
  • -r [report file] - automatically save report to filename (default: report.txt)
  • -html - use with -r to save HTML format report (-html -r report.html)
  • -mht - use with -r to save MHT format report (-mht -r report.mht)
  • -autosd - detect industrial SD card type and save flag file
  • -dev /dev/sdX - detect and report only the specified device without accessing others
  • -dump - dump report to stdout (can be used with -xml to dump XML output instead of text)
  • -xml - create and save XML report instead of TXT
  • -solid - solid output (drive, tempC, health%, power on hours, model, S/N, size)
  • -verbose - detailed detection information and save temporary files (only for debug purposes)
  • -aam - display acoustic management settings (current and recommended level)
  • -setaam drive_num|ALL level(hex)80-FE|QUIET|LOUD - set acoustic level on drive 0..n (or all)
    80 or QUIET is the lowest (most silent) setting, FE or LOUD is the highest (fastest) setting
    For example: hdsentinel -setaam 0 loud - Configures drive 0 to fastest (loud) setting. Same as hdsentinel -setaam 0 FE
Türkçesi :

Komut satırı anahtarları

Anahtarlar büyük/küçük harf duyarlı DEĞİLDİR. Bunları belirtmek için büyük ve küçük harf kullanılabilir.

• -h - yardım ve kullanım bilgilerini görüntüler
  • -r [rapor dosyası] - raporu otomatik olarak dosya adına kaydet (varsayılan: rapor.txt)
  • -html - HTML biçimi raporunu kaydetmek için -r ile birlikte kullanın (-html -r rapor.html)
  • -mht - MHT formatındaki raporu kaydetmek için -r ile birlikte kullanın (-mht -r rapor.mht)
  • -autosd - endüstriyel SD kart türünü tespit edin ve bayrak dosyasını kaydedin
  • -dev /dev/sdX - diğerlerine erişmeden yalnızca belirtilen cihazı algılar ve rapor eder
  • -dump - raporu stdout'a aktar (metin yerine XML çıktısını boşaltmak için -xml ile kullanılabilir)
  • -xml - TXT yerine XML raporu oluşturun ve kaydedin
  • -katı - sabit çıktı (sürücü, tempC, sağlık %, açılış saatleri, model, S/N, boyut)
  • -verbose - ayrıntılı algılama bilgileri ve geçici dosyaları kaydetme (yalnızca hata ayıklama amacıyla)
  • -aam - akustik yönetim ayarlarını göster (mevcut ve önerilen seviye)
  • -setaam drive_num|ALL level(hex)80-FE|QUIET|LOUD - 0..n (veya tümü) sürücüsündeki akustik seviyeyi ayarlayın
    80 veya QUIET en düşük (en sessiz) ayardır, FE veya LOUD en yüksek (en hızlı) ayardır ) ayarı
    Örneğin: hdsentinel -setaam 0 yüksek - Sürücü 0'ı en hızlı (yüksek sesli) ayara yapılandırır. hdsentinel -setaam 0 FE ile aynı
.exe Dosyasının Lisansı Hakkında;

Sabit Disk Sentinel Linux sürümü ÜCRETSİZDİR . Sabit disk durumunu analiz etmek için özgürce dağıtabilir ve kullanabilirsiniz.

Başka benzersiz konularda görüşme dileği ile....!!!

Son düzenleme:

StigmatA

Forum Sorumlusu
Konular
1,626
MFC Puanı
217,880
üüstad yapması zor gibi geldi bak şimdi birden bakınca:)))

Sindy

Süper Moderatör
Konular
1,472
MFC Puanı
116,640
Pc için mi gecerli bunlar

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
üüstad yapması zor gibi geldi bak şimdi birden bakınca:)))
Aslında çok çok basit bir işlem , iki tık fare hareketine bakar....Eğer Windows İşletim Sistemi kullanıyorsan, o zaman bu işlemleri yapamanıza bile gerek kalmaz...

Yazılımın Windows Sürümünü (30 günlük deneme sürüm) indirirsiniz.Yazılımın setup.exe dosyasına sağ tıklayarak, açılan menüden "Yönetici olarak" başlat komutunu verirsiniz.Yazılım yönetici modunda kurulduktan sonra kendisini Windows Başlangıç girişine , sistem açılışlarında otomatik başlatacak şekilde ekler ve kurulumdan hemen sonra kendini otomatik başlatır.

Yazılım'ın çalışma mantığı kısaca, kullanıdığınız antivirüs yazılımın çalışma mantığına benzer.(arkaplan'da sessiz sedasız sistemi (diski) gözetleyerek çalışma ki buna Windows Yazılım Termilojisinde "Kur,unut" deniyor....)

Yazılımın % 98.75 oranında Türk Dil Desteğinin olması, programın kullanımını ve hata mesajlarının kullanıcı tarafından anlaşılabilmesine olanak sağlar....

HD Tune yazılımına beş basar bu yazılım, Windows 7 Sistemim'de kuruludur bu yazılım'ın son 32bit destekli 4.50. sürümü....

Eğer buna bir alışırsanız bırakamazsınız, böylece diskinizi sürekli denetim,gözetim altında tutmuş olursunuz.

Son düzenleme:

StigmatA

Forum Sorumlusu
Konular
1,626
MFC Puanı
217,880
bi deneyim üstad sağol

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Şimdi Windows 7 Ultimate SP1 Edition x86 İşletim Sistemi tarafına geçiyorum , buradan yazılımın Windows sürümünün ekran alıntılarını paylaşıma sunacağım....Göreceksiniz ki ne kadar kolay, gerekli Türkçe dil destekli bir yazılım....

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Paylaşım için, uğraşın için teşekkür ederiz büyük bir emek var eline koluna sağlık.

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Şimdi Windows 7 Ultimate SP1 Edition x86 İşletim Sistemi tarafına geçiyorum , buradan yazılımın Windows sürümünün ekran alıntılarını paylaşıma sunacağım....Göreceksiniz ki ne kadar kolay, gerekli Türkçe dil destekli bir yazılım....

TRWE_2012'in İnternet'e Kapalı Windows İşletim Sistemi : Windows 7 Ultimate SP1 Edition X86....Classic Menü (Windows 7/8.1/10/11 için Başlat Menüsü yazılımı)
StartMenü.jpg

Yazılımın 32 bit destekli son sürümü :

Hard Disk Sentiel v4.50 Pro - 1.jpg

Yazılımın Arayüz Kısımları :

Sıcaklık Durumu :

Hard Disk -1.jpg

Diskin SMART Durumu:
Hard Disk -2.jpg

Kullanılan Diskin Donanım Bilgisi :
Hard Disk -3.jpg

Diskin Anlık Yazma/Okuma Gösterge Monitörü
Hard Disk -4.jpg

SMART Değerlerinde Meydana Gelen Olayların Tutulduğu Log Sayfası Bölümü :
Hard Disk -5.jpg

Gördüğünüz gibi benim 14-15 senelik notebook pc 'in diski artık ölüm'ün eşiğindedir.Sizler'de kullandığınız diskin sağlık durumunu izleyerek gerekli önlemi alabilirsiniz.