Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Göğüs Kasları Ne Kadar Sürede Gelişir?

Rapunzel

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    11 Mar 2015
  • Mesajlar
    5,449
  • MFC Puanı
    1,785
  • MFC Seviyesi

Göğüs Kasları Ne Kadar Sürede Gelişir?

Kas gelişiminde en çok önem verilen bölgelerin başında göğüs kasları gelir. Spora yeni başlayan kişilerin öncelikli hedefleri daha dolgun ve yapılı bir göğüse sahip olmaktadır. İşte bu yüzden en çok merak edilen sorulardan birisi göğüs kaslarının ne kadar sürede geliştiğidir. Göğüs kasları düzenli bir diyetle kısa sürede ortaya çıkartılabilecek kaslar arasındadır. Henüz spora yeni başlayanların ilk antremanları sonrası yaşadıkları ağrılar bölgenin gelişmeye başladığının göstergesidir. Buna dayanarakta göğüs kısımlarında hissedilen ağrının göğüs kası gelişimine başladığını söylemek yanlış olmaz. Göğüs kaslarını kısa sürede geliştiren hareketler özellikle bench press ve dumbell hareketleridir. Bench press hareketini salonlarda ki ekipmanlarla kolayca yapabilirsiniz. Dumbellar ile de evde düzenli çalışmalar yaparak göğüs kası çıkarmanız mümkündür. Ancak bunu kesinlikle beslenme ile desteklemeniz gerekir. Uzak durmanız gereken şeylerin yanında hızlı kas gelişimi için yemeniz gereken gıdalar da vardır. Protein bunların başlıca olanıdır. Bunun yanında diğer organik maddeleri yani vitaminleri, mineralleri ve ir takım tuzları da almanız gerekir.

Evde kısa sürede göğüs kası geliştirmek isteyenler için en uygun opsiyon 3 4 çift farklı ağırlıklarda dumbell almaktır. Tavsiyemiz 5 8 10 12,5 kg olabilir. Bunlar başlangıç için oldukça uygun ağırlıklardır. En başta dayanınıklığınızı arttırmak için tekrarı çok seti az alıştırmalar yapın. Örneği 5 kiloluk dumbellar ile başladıysanız 8 tekrar 12 tekrar 15 tekrar 20 tekrar ve 24 tekrara kadar 3'er set halinde ilerleyein Ardından ağırlıkları arttırmaya başlayın. Ağırlık arttırmak kaslarınızı kuvvetlendirir, tekrar sayısını arttırmak ise direncinizi. Siz ne kadar dirençli olursanız kaslarınızı kuvvetlendirme skalanızda o kadar artacaktır. Bu yüzden önce direnç gelişimi yapın. Ardından göğüs kuvvetlendirmeyi yaparsınız. Evde kısa sürede göğüs kası geliştirmek için şınav mekik çekmekte faydalı olabilir. Mekik biraz daha karın kaslarına yönelik olsada göğüs bölgesine de etkisi olmakta. 
Üst Alt