Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Göz tikleri neden olur

Metin

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    22 Eki 2014
  • Mesajlar
    494
  • MFC Puanı
    1
  • MFC Seviyesi

Aşırı stres ve kahve tüketiminin göz tikleriyle ilgisi nedir? Tik, zamanla başka bir göz sorununa dönüşebilir mi? Nasıl tedavi edilir?

Gözleri istemsiz bir şekilde kırpma olarak tanımlanan göz tiklerinin nedeni psikolojik olabileceği gibi gözle ilgili bir rahatsızlıktan da kaynaklanabilir.
Gözlerde tik neden olur? Göz tikleri geçici midir? Hangi hastalıklar göz tikine neden olur? Memorial Ataşehir Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Ümit Beden göz tiklerini anlatıyor...


Tikler zamanla göz kapağı kasılmalarına neden olabilir?

Göz ve göz çevresindeki tikler bazı önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Daha çok çocukluk yaşlarında görülen göz tikleri genellikle masumdur. Bununla birlikte bu tür tikler bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Tikler (istemsiz hareketler) sıklıkla göz kapaklarını, bazen de gözün kendisini etkileyebilir. Göz kapaklarındaki tikler en hafif hali olan göz seğirmelerinden, günlük hayatı etkileyen göz kapağı kasılmalarına kadar farklı yoğunlukta görülebilir.


Aşırı stres ve kahve tüketimine bağlı olarak ortaya çıkabilir

Göz seğirmeleri genellikle masum bir problemdir. Sıklıkla yetişkin yaşlarda görülür. Kesin nedenleri net olarak bilinmemekle birlikte aşırı stres, kahve ve alkol tüketimine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda ise göz kuruluğu, alerjisi veya enfeksiyonlarına bağlı olarak görülebilir. Bu tür seğirmeler genellikle geçici olup, uzun süren durumlar dışında tedavi gerektirmez. Tedavi gerektiren seğirmeler için, sıcak kompres, botoks enjeksiyonu veya bazı diğer ilaç tedavileri kullanılabilir.


Göz tikleri genellikle geçicidir

Göz kırpmaları, daha çok çocukluk yaşlarında görülür ve genellikle geçici niteliktedir. Çocuklarında aşırı göz kırpma problemi tespit eden ebeveynlerin bir göz doktoruna danışmalarında fayda vardır. Çünkü gözlerdeki alerji, enfeksiyon veya kuruluk gibi bazı problemler bu duruma neden olabilir. Belirli bir nedene bağlı olmayan, simetrik ve aralıklı olarak istemli kontrol edilebilen göz kırpma refleksleri genellikle masum göz tikleridir. Bu tür tikler genellikle 6 ay içinde kaybolur. Bu süre zarfında kaybolmayan bazı göz kırpma tikleri ise daha ciddi tik hastalıklarının belirtisi olabilir. Bu tür hastaların çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmeleri gerekebilir.


Göz tikleri başka hastalıkların belirtisi olabilir

Yetişkin ve özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan göz kırpma tikleri “blefarospazm” ve “hemifasiyel spazm” adı verilen bazı istemsiz göz kapama hastalıklarının belirtisi olabilir. Her iki gözü birden etkileyen ve genellikle masum olan blefarospazm olgularının aksine, tek gözü etkileyen hemifasiyel spazm olgularının daha detaylı tetkik edilmeleri gereklidir. Bu tür olgular düzenli aralıklarla uygulanacak botoks tedavisi, ilaç tedavisi ve bazı cerrahi yöntemlerinden fayda görebilir.


Sinir sistemini etkileyen hastalıklar açısından incelenmeli

Göz küresinin istemsiz hareketleri ise çok faklı nedenlere bağlı olabilir. Bunlar arasında, sürekli devam eden göz titremeleri veya ataklar ile gelen geçici hızlı göz titremeleri sayılabilir. Sonradan ortaya çıkan ve özellikle aralıklarla ortaya çıkan hızlı göz titremelerinin detaylı tetkik edilmesinde fayda vardır. Bu gibi durumlarda hastanın, muayene bulgularına göre, sinir sistemini etkileyen çeşitli hastalıklar açısından incelenmesi gerekli olabilir.
 
Üst Alt