Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Hürrem Sultan Kanuni'yi Aldattı mı?

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,185
  • MFC Puanı
    12,134
  • MFC Seviyesi

Hürrem Sultan Kanuni'yi Aldattı mı?
Uzun zamandır söylenen haberlere, bilgilere göre; Selim'in babasına hiç benzemediği, uzaktan yakından alakası olmadığı tüm tarihçilerin gündeminde. Suların Getirdiği Padişah – II. Selim. kitabıyla tanınan, Yazar bu şüpheleri araştırmaya başladı. Romanın en başında “II. Selim’in babası Sultan Süleyman değildi!” diyorsunuz. Bunu neye dayandırıyorsunuz? Hürrem, Süleyman’a ihanet ettiyse bunu kiminle ve nasıl yaptı?
Öncelikle tüm tarihçilerimizin ortak dille Şehzade Selim’in babasına hiç benzemediğini vurgulamaları dikkatimi çekti. Başka tek bir şehzade için bu söylenmezken Selim için bu tespit neden yüksek sesle seslendiriliyordu? İkincisi, Selim’le Yahudi olduğu bilinen Yasef Nassi arasındaki ilişkiler, asla sıradan değildir ve bu ilişkiler konuyla ilgilenen tüm tarihçilerin dikkatlerini çekmiştir, diye açıklama yaptı.
o zamanlar Yasef Nassi'nin Harem'de özgürce dolaşmasının tek sebebi, Harem'de bulunan cariyelerin görüşebildikleri tek kişinin, Babaları ve kardeşleri olmasıdır.
Bu doğrultuda çıkan şüphelerin, Yasef Nassi'nin harem'de Hürrem'in babası olarak gösterilmesi olabileceği ortaya çıkıyor.
 
Üst Alt