• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

İhmal

Konular
158
MFC Puanı
520
Kendimizi toplumun içinde hiçbir zaman küçük bir fert olarak görmemeliyiz. Eğer bir ihmal yüzünden bir topluma zarar verebiliyorsak, bizim çalışmalarımızla da bir toplum, bir millet kurtulabilir.
Bir olay oldu, ve bu olaya karşı “beni ilgilendirmez” dersek herkes “beni ilgilendirmez” diyebilir ve bizi ilgilendirmediğini düşündüğümüz olaylar birikerek aşılması imkansız hale gelen “ilgilendirmez sıradağlarını” oluşturabilir. Bunun için kendimizi küçük görmeyip, bananeciliklerden uzak, her işin en iyisini yapmaya çalışmak gerekir.Toplumun bize biçtiği görevleri en iyisini yapan kişiler olmalıyız. Öğrenciyken öğrenciliği, bir meslek sahibi iken mesleğimizi iyi yapmaya hatta iyi anne-baba, evlat, komşu olmaya gayret etmeliyiz.
Bir ihmal yüzünden veya bir aksama yüzünden bir memleket bile kaybolabilir. Bir nal yüzünden bir at, bir at yüzünden bir ordu, bir ordu yüzünden ise bir devlet kaybolabilir. Bu cümleden küçük bir ihmal yüzünden koskoca bir devletin yok olmasını anlıyorum. Bunun için küçük bir şeyi ihmal ettiğimizde “bir şey olmaz” dememeliyiz. Dersek bir büyük zararlara neden olabiliriz. Bu nedenle her şeyin en iyisini yapmaya çalışmak gerekir.
Örnek olarak: bir adamın acelesi var, ayakkabısının ipini bağlamayı ihmal ederek evden çıkıyor ve yolda giderken ayakkabısının ipine basarak kötü bir şekilde düşüyor belki hastanelik oluyor. Küçük bir ihmalle büyük problemlere yol açmış oluyor. Bina yapımındaki ihmallerin ülkemizde yaşanan deprem felaketlerinde önemli etkisi olmuştur.
Küçük bir ihmalin büyük felaketleri ortaya çıkarabileceğini unutmamalıyız. Bu nedenle sorumluluklarımızı bilmemiz her şeyin en iyisini yapmaya çalışmamız ve dikkat etmemiz gerekir. -TzcN