Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kalorili Yiyecekler Neden Daha Popüler?

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,441
  • MFC Puanı
    21,644
  • MFC Seviyesi

Yale Üniversitesi'nin araştırması kalori alımının beyinde yemek yeme davranışlarını kontrol eden bölgeyi etkilediğini ortaya koydu.

Current Biology dergisinde yayımlanan çalışmanıninsanların bazı yiyecekleri neden daha çok tercih ettiğinin sebeplerini göstererek obezite konusuna ışık tutacağı öngörülüyor.

Araştırma kapsamında lezzetli ancak kalorisiz ve karbonhidrat eklenmiş iki farklı içecek türünü iki grup insanın 3 hafta boyunca içmesi sağlandı. Araştırmaya katılanların kanlarındaki glukoz oranıyla beyinlerinde meydana gelen değişik tepkiler tespit edilirken katılımcıların kalorili içeceği daha çok sevdiği görüldü. Araştırma ekibi kalorili içeceğin kandaki glukozu arttırarak beynin yeme alışkanlıklarını belirleyen bölgesindeki tepkileri etkilediğini gösteriyor.

Araştırmayı yürüten Dana Small “Araştırma bir insanın herhangi bir yiyeceği ne kadar sevdiğinden bağımsız olarak bir yiyeceği çok yemesinin nedenlerini açıklayabilir. Bu da fazla yemek yeme ve obezite konularında yol gösterici olacaktır” dedi.

Araştırma ayrıca glukoz metabolizması bozulmuş olan diyabet hastalarının glukoza olan hassasiyetleri fazla olduğundan yiyeceklere daha duyarlı olacaklarını da ortaya koyuyor.
 
Üst Alt