• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Karadut Türküsü ve Hikayesi

İlksu

MFC Üyesi
Konular
589
MFC Puanı
30
Seferberlikten bir hayli evvel Şakire’nin Nebahat diye oldukça güzel ve cilveli bir kızı varmış. Nebahat, mahallenin bütün gençlerin yüreğini yakmıştır.

Gençler Nebahat’ın peşinden koşarken, Nebahat’ta başka bir mahalleden olan bir başka delikanlıyı sevmektedir. Mahalle gençleri bu olaydan haberdar ama, bir türlü Nebahat’ın sevdiği genci bulamamaktadır.
Nebahat’ın evinin önünde nöbetler tutulmakta, ama genci yakalayamazlar.
Günün birinde mahalleden genç bir delikanlı geçmektedir. Genç tam Nebahat’ın evinin önünden geçerken bahçede bulunan Karadutu görür ve iştahı çeker. Şakire Hanım’dan izin isteyen genç bahçeden bir miktar karadut alır.

Karadutu yiye yiye mahalleden geçen genç, mahallenin gençleri tarafından fark edilir. Gençler, aradıkları gencin bu genç olduğuna kanaat getirirler ve genci Nebahat’ın bahçesine gizli girdiği bahanesiyle döverler.
Garip genç bir daha ne o mahalleden ne de Nebahat’ın evinin önünden geçer.
Mahallenin gençleri işi daha da büyütürler, Nebahat’ın da mahalleyi terk etmesini isterler.

Bu olaydan sonra bu türkü yakılır.

Karadut Türküsü

Karadut parmak gibi
Kız yüzün kaymak gibi
Beni senden ayıran
Çürüsün yaprak gibi

Karadutun dalını
Eritirler balını
Ben bir garip oğluyum
Almayın vebalımı

Konular
14
MFC Puanı
170
daha once okumustum hikayeler ve türküler bu milletin en değerli mirası ... tesekkurler.