• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Kıdem tazminatı gelir vergi iadesi nasıl alınır? Kıdem tazminatı Resmi Gazete'de!

LeGoLaS

Onursal Üye
Konular
4,885
MFC Puanı
15,790
Kıdem tazminatı gelir vergi iadesi nasıl alınır? Kıdem tazminatı Resmi Gazete'de!

300120190834415279117_2.jpg

Kıdem tazminatı vergi iadesi Resmi Gazete’de yayınlandı. 30 Ocak 2019’da yayınlanan Resmi Gazete’de yapılan değişiklikle birlikte kıdem tazminatından Gelir Vergisi kesilen işçiler mahkemeye gitmezse vergi kesintisini iade alabilecekler. Daha önce yapılan açıklamada da kıdem tazminatının tavanının yükseltildiği belirtilmişti. Buna göre 2019'un ilk altı ayı için kıdem tazminatı tavanı 5.996,46 TL olarak uygulanacak. Kıdem tazminatı hesaplama işlemleri ile ilgili detaylara haberimiz içerisinden ulaşabilirsiniz.

x

Kıdem tazminatı vergi iadesi 2019 yılında yayınlan Resmi Gazete’de yer aldı. Kıdem tazminatı ile ilgili son dakika açıklamasında yapılan değişiklikle birlikte kıdem tazminatından Gelir Vergisi kesilen işçiler mahkemeye gitmezse vergi kesintisini iade alabilecekler. Daha önce yapılan açıklamada da kıdem tazminatının tavanının yükseltildiği belirtilmişti. Buna göre 2019'un ilk altı ayı için kıdem tazminatı tavanı 5.996,46 TL olarak uygulanacak. Kıdem tazminatı hesaplama işlemleri ile ilgili detaylara haberimiz içerisinden ulaşabilirsiniz.

KIDEM TAZMİNATINA VERGİ İADESİ!

Gelir Vergisi Kanunu'na ilişkin bazı değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlandı.
Yapılan değişiklikle birlikte kıdem tazminatından Gelir Vergisi kesilen işçiler mahkemeye gitmezse vergi kesintisini iade alabilecekler. Futbol kulüpleri ve organizasyonunda görevli tüzel kişiler de Katma Değer Vergisi'yle Gelir Vergisi'nden muaf tutulacak.
“GEÇİCİ MADDE 89 – 27/3/2018 tarihinden önce karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlar üzerinden tevkif edilerek tahsil edilen gelir vergisi, hizmet erbabının düzeltme zamanaşımı süresi içerisinde tarha yetkili vergi dairelerine başvurmaları ve dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri şartıyla 213 sayılı Vergi Usul Kanununun düzeltmeye ilişkin hükümleri uyarınca red ve iade edilir.
Bu madde hükümlerinden yararlanmak üzere vazgeçilen davalarla ilgili olarak yargılama giderleri ve vekâlet ücretine hükmedilmez.
Hakkında kesinleşmiş yargı kararı bulunan iade talepleriyle ilgili olarak bu madde hükmü uygulanmaz.
Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilidir.”

NASIL ALINACAK?

TOBB ETÜ Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, işçilere ikale veya karşılıklı sonlandırma sözleşmesi, iş sonu tazminatı, iş kaybı tazminatı, iş güvencesi tazminatı adı altında ödenen tutarların gelir vergisine tabi olup olmadığının 7103 sayılı Kanun’la kesinleştirildiğini hatırlattı.
Kılıç, “Buna göre, İş Kanunu’na tabi çalışan işçiye tazminatın ödeneceği dönemdeki tavan tutarına kadar ödenecek bedellerin gelir vergisinden istisna tutulacağı, bu tutarın üzerindeki miktarların ise gelir vergisine tabi tutulacağı hüküm altına alındı. Dolayısıyla 2019 için örnek vermek gerekirse işçinin 10 yıllık çalışması varsa ve ikale sözleşmesi imzalanarak iş sözleşmesi sonlandırılmışsa işçiye ikale sözleşmesi kapsamında ödenecek bedelin 60 bin 176 TL’ye kadar olan kısım gelir vergisinden istisna tutulacak. Bu tutarı aşan kısım için gelir vergisi kesilecektir” dedi.

110120190949466625263.jpg

TAVAN YÜKSELDİ, SENE BAŞINA 562 LİRA KAZANÇ

Çalışanların güvencesi niteliğindeki kıdem ve ihbar tazminatı yeni yılda asgari ücrete paralel artacak. Artış yüzde 26 olacak ve 1 yıl çalışması olan net 2538 lira kıdem, 2011 lira da ihbar tazminatı alacak.
Kıdem tazminatı, sigortalı (SSK’lı) çalışan yaklaşık 20 milyon işçinin güvencesi niteliğinde. Kıdeme hak kazanmak için bir işyerinde kesintisiz en az bir yıl çalışmak gerekiyor. Tazminat her bir yıl için 1 aylık brüt ücret kadar oluyor. Alt limiti asgari ücretle belirlenen kıdem tazminatının üst limitini ise memur maaşlarına yapılan zam belirliyor.
AKŞAM yazarlarından Okan Güray Bülbül yazısında konu ile ilgili gelişmelere yer verdi.Aralık enflasyonunun netleşmesiyle SSK ve Bağ-Kur emeklileri ocakta %10.19, memur ve emeklileri ise % 10.69 zam alacak. Ayrıca işçilerin kıdem tazminatı tavanı da 5.996 liraya yükseldi.
Milyonlarca memur ve emeklinin zam oranını etkileyen aralık ayı enflasyonu açıklandı. Aralık ayı enflasyonunun yüzde 0.40 düşmesiyle birlikte temmuz-aralık dönemine ilişkin 6 aylık enflasyon yüzde 10.19 oldu. 5.5 milyon SSK emeklisi, 76 bin malulen SSK emeklisi, 1.9 milyon SSK’lının hak sahibi (ölüm aylığı alan kişi) ve 91 bin sürekli iş göremezlik geliri alan kişinin hak sahibinin maaşlarına bu aydan itibaren yüzde 10.19 zam yapılacak. Yani toplamda 7 milyon 677 bin kişinin maaşı zamlanacak.
Enflasyonun kesinleşmesiyle işçiler için kıdem tazminatının tavanı da arttı. Buna göre 2019'un ilk altı ayı için kıdem tazminatı tavanı 5.996,46 TL olarak uygulanacak. Örneğin 8.9.1999 ve öncesinde ilk kez sigortalı olmuş, 15 yıl, 3.600 gün çalışması olan ve brüt maaşı 5.996,46 TL’nin üzerinde olan bir işçi 2018'de bu hakkını kullanmayarak çalıştığı yıl başına 562 TL fayda sağlamış durumda. Bu işçi hakkını bu yıl kullandığında ve 10 yıllık çalışması varsa toplamda 5.620 TL daha fazla kıdem tazminatı almış olacak.
Emeklilik dilekçesini 2018'de değil de bu yıl verecek bir işçi de enflasyonun netleşmesiyle ortalama yüzde 4 daha fazla aylık bağlatacak. 2018'de dilekçe vermekle bu yıl dilekçe vermek arasındaki fark ortalama yüzde 4 oranında maaşlara yansıyacak.

KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

"Çalışana; her bir yıl için, 30 günlük (aylık brüt ücret) tazminat ödeniyor. Toplam tazminat tutarı da, çalışanın son aldığı aylık brüt ücretin, o işyerinde çalıştığı yıl süresi ile çarpılması ile bulunuyor. Örneğin, son aldığınız brüt ücret 2 bin 500 liraysa, aynı işyerinde 7 yıldır çalışıyorsanız ve işvereniniz sizi işten çıkarttıysa; kıdeminiz 17.500 bin lira tutuyor. Ücretin içinde yer alan; yol yardımı, yemek, ikramiye, prim gibi tüm ödemeler de tazminat hesabına katılıyor.Peki, kıdem tazminatının bir limiti yok mu? Var; buna da tavan deniyor ve devlet memuruna bir hizmet yılı için ödenecek azami emeklilik ikramiyesini geçemiyor. İşte, bu tutar, 2018 ile birlikte arttı ve 5.001,76 lira oldu. Geçen sene ise bu rakam, 4.732,48 liraydı. Yani bu sene emekli olanlar, geçen seneye oranla tazminatını yüzde 5,6 zamlı alacak. Bu rakam, 1 Ocak-30 Haziran arası için geçerli. Hazirandan sonra kıdem tazminatının tavanı daha da artacak.
Yeri gelmişken, çalışanların kıdem tazminatı hesaplamasında sıkça yaptıkları bir yanlışa da değineyim. Özellikle yüksek ücretle çalışanlar, aylık ücret ile çalıştıkları yılı çarparak, çıkan rakamı tazminat olarak alacaklarını zannediyor. Oysa tazminata konu olacak tavan aylık bu yıl için 5.001,76 liradır ve bunun üzerinde ne kadar maaş alınırsa alınsın tazminat hesabı 5.001,76 lira üzerinden yapılır. Örneğin, brüt ücretiniz 6 bin lira olsun, işyerinde de 5 yıldır çalışıyor olun. 6 bin liranın 5 yıl ile çarpılması sonucu çıkan 30 bin liralık kıdem tazminatı yanlış hesaptır. Doğrusu, 5.001,76 liranın, 5 yıl ile çarpılması sonucu çıkan 25.008,8 liradır."

110120190949556622158.jpg

KİMLER KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR?

Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için çalıştığınız işyerindeki hizmet süresinin en az bir yıl olması ve işveren tarafından işten çıkarılmış olmanız gerekir. Kendi isteğinizle işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız. Ancak, erkekler askerlik hizmeti için ve kadınlar da evlilik nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalırsa, tazminata hak kazanıyor. Ayrıca, emeklilik için gerekli süreyi ve prim ödeme gün sayısını doldurmuşsanız kendi isteğinizle işten ayrılırsanız dahi kıdem tazminatı alabilirsiniz.

Konular
817
MFC Puanı
190
Abi ben bu tazminatlardan hiç anlamıyorum yaa bak yanımdada işçi çalıştırmama rağmen tazminat filan hiç uğraşmıyorum :) muhasebeden hallettiriyorum tazminat kötü yaa :D :D

LeGoLaS

Onursal Üye
Konular
4,885
MFC Puanı
15,790
Abi ben bu tazminatlardan hiç anlamıyorum yaa bak yanımdada işçi çalıştırmama rağmen tazminat filan hiç uğraşmıyorum :) muhasebeden hallettiriyorum tazminat kötü yaa :D :D

Sonuçta emek tazminat şart bende 1400 kişiye bakıyorum :) o yüzden çok sağlam takip ederim ben

Konular
817
MFC Puanı
190

Sonuçta emek tazminat şart bende 1400 kişiye bakıyorum :) o yüzden çok sağlam takip ederim ben

Öyle tabiki abi ben şakasındayım işin emek varsa sonuna kadar hakediyor :) ben anlamıyorum yada takip etmediğimden dolayıdır bu :f17: sen naptın abi 1400 kişi muhasebemi senin iş :)

LeGoLaS

Onursal Üye
Konular
4,885
MFC Puanı
15,790
Yok Yöneticiyim ben :)