Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Köpekler için Tasma Eğitimi

vioLeta

| Az İnsan Çok Huzur |
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    29 Tem 2015
  • Mesajlar
    2,557
  • MFC Puanı
    350
  • MFC Seviyesi

Köpeklerde Tasma Kullanım Aşamaları

Öncelikle onun tasmaya çok kolay alışması için eve geldiği ya da 50-60 günlük olduğunda, ince, hafif ve sıkı olmayan ayarlanabilir tasma takmaya başlamak en uygun davranış olacaktır. Bu şekilde onunla yaşamaya daha hızlı adapte olur.

Boyun boşluğunda iki parmağınızı sokup, rahat bir şekilde hareket ettirebiliyorsanız, sıkıntı olmaz. Ama sıkışma sezerseniz bir parça genişletebilir ya da daha büyüğünü deneyebilirsiniz.

Tasma ile yürüyüş alıştırmalarına evinizde ufak turlar atarak başlayabilirsiniz. Yanınızdan gelmesine, tasmaya ve size itaat etmesine özen göstermelisiniz.

Sokak çalışmalarınızda asla sizi arkasından koşturmaya, yönetmeye çalıştığında izin vermeyin. Patronun siz olduğunu ona hissettirmelisiniz. “Hayır” kelimesi ile aynı anda tasmayı da çektiğinizde ses ve fiziksel komutu algılayacak, daha sonra sadece tasmayı biraz çektiğinizde, bunun hayır olduğunu anlayacaktır.

Tasma tutuş şekliniz, köpeğiniz için önemlidir.

Köpeğinizi solunuza alın, tasma sağ elinizde olsun. Gerektiği kadar tasmayı gevşetin, gevşek olan kısımdan sol eliniz ile tutun. Bu ikili tutuş, yapılan araştırmalarda köpeklerin en fazla itaat ettiği doğru tasma tutuş şeklidir.

Bu neden ile onu sol elinizde ki boş ip ile kontrol ettiğinizde, nesnel değil, direk sizin elinizden komut alacağı için daha uygun bir yürüyüş şekli olacaktır. Ayrıca onun sizin önünüzde değil, yanınızda ya da biraz gerinizde olmasına dikkat edin.

Tasma seçiminde ise kesinlikle köpeğin cinsi, kilosu ve yaşı gibi faktörler önemlidir. Mümkün oldukça ayarlanabilir tasma kullanmanız, onun daha rahat dolaşmasına, bir yerde durduğunuzda ise bağlayabilmenize ve hareket imkanına kavuşmasına olanak sağlar.
 
Üst Alt