Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Köpeklerde Burun Kanaması Nedenleri

vioLeta

| Az İnsan Çok Huzur |
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    29 Tem 2015
  • Mesajlar
    2,557
  • MFC Puanı
    350
  • MFC Seviyesi

Köpeklerde Burun Kanaması Nedenleri


Köpeklerde burun kanamalarının en büyük nedeni travmalardır. Herhangi bir yere vurma, çarpma ve burun mukozasına giren yabancı cisimler bu nedenlerin başlıcalarıdır.

Ayrıca özellikle dışarıda fazla gezen köpeklerde pisi pisi otlarından kaynaklı kanamalar sık görülmektedir.

- Aşırı sıcak havalarda ve güneş altında fazla kalınması durumunda sıcağa bağlı olarak burun kanamaları şekillenebilmektedir.

- Burun kanamaların bir diğer nedeni sinüslerde ve burun boşluklarında ortaya çıkabilen bazı patolojik durumlardır. Burun boşluğu ve sinüs tümörlerini bu anlamda öncelikli olarak sayabiliriz.

- Özellikle yavru köpeklerde sıkça görülen enfeksiyöz bir hastalık olan distemper (köpek gençlik hastalığı) hastalığında da burun kanaması görülebilmektedir.

- Vücutta birçok yerde yaşayan parazitlerin burun boşluğunda yaşayanları da vardır. Bunlarda bölgede meydana getirdikleri travma ile kanamaya neden olabilirler. Köpeklerde burun boşluğunda yaşayan Linguatula serrata ve Taenioides parazitlerini öncelikli olarak söyleyebiliriz.


Köpeklerdeki burun kanamasının başlıca nedenleri bunlardır. Bunlar dışında birçok genel ve özel sebep sıralamakta mümkündür. Burun kanamasını akciğer kanamaları ve mide kanamalarından ayırmak gerekir.
 
Üst Alt