Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kolostrum (İlk Süt, Ağız Sütü)

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
 • Üyelik Tarihi
  27 Kas 2009
 • Mesajlar
  24,083
 • MFC Puanı
  339
 • MFC Seviyesi

Memede ilk yapılan koyu kıvamlı ve sarımsı renkte süte kolostrum denir. Doğumdan sonra ilk üç gün salgılanır. Bazen gebelik sırasında da göğüslerden salgılanır. Bazı yörelerde bu süt bebeklere verilmemektedir. Bu kesinlikle yanlış bir uygulamadır. Kolosturum bebekler için çok yararlıdır, Kesinlikle bebeğe verilmemezlik yapılmamalıdır.

-Bebeği sık görülen enfeksiyon hastalıklarına karşı korur. Çünkü koruyucu antikorlardan çok zengindir.

-Kolosturum, daha sonra salgılanan süte göre protein, mineral ve vitaminlerden zengin, yağ ve karbonhidrattan fakirdir.

-Bağırsak hareketlerini uyarıcı etkisi vardır. Bu da bebeğin mekonyumunu kolayca çıkarmasını sağlar.

Bu nedenle doğumdan sonra ilk yarım saat içinde bebek emzirilmesi için anneye verilmelidir. Başlangıçta az miktarda gelen ağız sütü bebek için yeterlidir. Bebek emdikçe miktarı giderek artar.


 

Herkül

Canım Dedem
Genel Sorumlu
Konum
BERGAMA
 • Üyelik Tarihi
  4 Haz 2013
 • Mesajlar
  33,624
 • MFC Puanı
  67,516
 • MFC Seviyesi

Kolostrum Sütünün (Ağız Sütü) Bebeğe Faydaları


Ağız sütü nedir?

Kolostrum (ağız sütü), doğumdan sonra gelen ilk süttür. Bebeklerin bağışıklık sisteminin ve iç organlarının gelişmesi için oldukça önemlidir. Ağız sütü doğumdan sonra ortalama 3 gün gelir. Rengi krem ile sarı arasıdır. Yağ oranı düşüktür. Bağışıklık sistemini oluşturan antikor ve immunglobinleri oluşturur. İlk 3 gün bebeklerin ağız sütü ile beslenmesi sarılık hastalığını önler. Bunun yanısıra mide ve bağırsak hastalıkları ve bağırsaklarda gaz oluşumunu büyük ölçüde önler.

Ağız sütünün bebeğe faydaları

Ağız sütü yenidoğan bebeklerde bağışıklık sisteminin gelişmesi açısından önemlidir. Ağız sütünün içerisinde bulunan immungobinler bebeklerde bağışıklık sistemini oluşturur. Yeni doğan bebekler ağız sütü ile beslenmezse bağışıklık sistemleri daha düşük olur.

Ağız sütü yenidoğan bebeklerin sarılık olma riskini azaltır.

Yenidoğan bebeklerin sindirim sistemi gelişmemiş olduğundan ağız sütü ile beslenirler ve sindirimde zorluk çekmezler. Ağız sütü aynı zamanda sindirim sisteminin gelişmesini sağlar. Bebeklerin ilk dışkısının daha rahat çıkmasını sağlar ve olası bağırsak gazı problemini önler.

İleri yaşlarda meydana gelecek olan bağışıklık sistemi hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Alerji, MS, romatizma gibi kişinin kendi bağışıklık sisteminin neden olduğu hastalıkların görülme olasılığı azalır.

Grip, soğuk algınlığı ve öksürük gibi bakteri ve virüs kaynaklı hastalıkları önler.

Ağız sütü ileri yaşlarda meydana gelebilecek reflü, gastrit ve helikobaker pylori gibi mide rahatsızlıklarını önler.

Ağız sütü alan bebeklerin beyin ve sinir sistemi daha sağlıklı bir şekilde gelişir.

Ağız sütünün bebek tarafından emilmesi anne sütünün oluşumuna etkili olur. Ağız sütünden sonra gelen anne sütünün miktarını artırır.

Bebeğe ilk olarak ağız sütü verilemesi bağırsak fonksiyonlarının daha rahat bir şekilde çalışmasını sağlar.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Lactamil Sütlü İçecek Nedir? başlıklı makalemizde Anne sütü, İştah ve kilo hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz ne varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.
 
Üst Alt