• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Kurulumdan sonra Linux Mint 20 'de Kişiselleştirme İşlemleri

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,830
linux_mint_logo-300x184.jpg

En iyi kullanıcı dostu açık kaynaklı işletim sistemlerinden biri Linux Mint 20'dir . Diğer dağıtımlara nazaran, daha münzevi arayüzlerin aksine, başlangıçta yalnızca masaüstü sürümünde oluşturuldu. Bu nedenle, temel paket günlük kullanım için daha fazla program, tescilli kodekler ve sürücüler içerir.Linux Mint 20'nin geliştiricileri, konfigürasyon arayüzünü de önemli ölçüde geliştirdiler.

1. Sistem güncellemesi

İşletim sistemini kurduktan sonraki ilk adım, güncellemeleri yüklemektir. Bu işletim sisteminin gelişimi hala geçerlidir. Düzenli olarak çeşitli güncellemeler, düzeltmeler, eklemeler ve yeni yazılımlar yayınlanır.

Ana menüde, Yönetim'i seçin ve ardından Güncelleme Yöneticisini başlatın :

screenshot_1.png

Açılan pencerede güncellemeleri olan paketlerin bir listesini görebilirsiniz. Kurulumu tamamlamak için Güncellemeleri yükle seçeneğine tıklayın.

screenshot_2.png

2. Duvar Kağıdı

Her kullanıcı, masaüstünü tercihlerine ve görünümlerine göre tasarlamak için kullanılır. Duvar Kağıdını değiştirmek için masaüstünde boş bir alana sağ tıklayın, böylece içerik menüsünü açın.Masaüstü arka planını değiştir'i seçin :
screenshot_3.png

Hazır bir Linux Mint 20 Ulyana duvar kağıdı setinden veya dışarıdan önceden yüklenmiş bir dizi resimden beğendiğiniz resmi seçmenize izin veren standart bir Arkapalan Yönetici göreceksiniz.Seçili görüntü dosyasına tıklayın, böylece otomatik olarak masaüstünüzün arka plan görüntüsü yapın.
screenshot_4.png

Aynı pencerede Ayarlar sekmesine gidebilirsiniz . Arka plan görüntüsü değişiklikleri arasında gecikme süresi seçeneği sunan bir slayt gösterisi seçeneği vardır. Slayt gösterisinin etkinleştirilmesinin bir sonucu olarak, seçili klasördeki görüntüler otomatik olarak değişecektir (varsayılan olarak, 15 dakika).Arka plan görüntüsü için görüntüleme modunu da ayarlayabilirsiniz: Yakınlaştır, Uzatılmış, Mozaik, Ortalanmış ve diğerleri:

screenshot_5.png

3. Tema ayarları
GUI'ye kendi özel stilini vermek için temaları indirebilir ve kurabilirsiniz. Bunu yapmak için ana menüden Sistem ayarları'nı seçin:
screenshot_6.png

Ardından, Temalar'ı başlatın . Parametrelerle açılan pencerede, her öğenin temasını ayrı ayrı ayarlayabilirsiniz: pencere çerçevesini değiştirin, fare işaretçisini değiştirin, düğmeleri ve pencere stilini değiştirin:
screenshot_7.png

Ekle / kaldır sekmesi, popülerlik, isim veya oluşturulma tarihine göre listelerini sıralama, size kolaylık sağlamak için, internetten diğer temalar indirebilirsiniz:
screenshot_8.png

4. Yazı tipi kurulumu

Linux ve Microsoft geliştiricilerinin uyumluluk konusunda ciddi çabalarına rağmen, bazen belgelerin doğru görüntülenmesinde sorunlar olabilir. Bunun nedeni, Windows'un TrueType yazı tiplerini kullanmasıdır. Varsayılan olarak, bu yazı tipleri Linux Mint temel paketine dahil değildir. Bunları ekleme sürecine bakalım.

Ana menüde Yazılım Yöneticisi'ni açın. Arama çubuğuna myscore yazın. İhtiyacımız olan paket arama sonuçları listesinde görünecektir - ttf-mscorefonts-installer . Yükle'yi tıklayın:
screenshot_9.png

Yazı tipi yükleyici sizden lisans sözleşmesini kabul etmenizi isteyecektir. Kutuyu işaretleyin Eula lisans koşullarını kabul ediyor musunuz? İleri düğmesine tıklayın.

Yazı tipleri başarıyla yüklendikten sonra, kullanılabilirliklerini kontrol etmek zor değildir. Örneğin, LibreOffice Writer'ı açın . Yazı tipi seçimi açılır listesinde, Arial, Arial Black, Comic Sans, Courier New, Georgia, Times New Roman ve diğerleri gibi yazı tiplerini görebilirsiniz:

screenshot_10.png

5. Klavye düzenleri

Ek klavye düzenleri eklemek için tek tek yüklemeniz gerekir: sistem ayarları -> Klavye . Düzenler sekmesinde + düğmesini tıklayın. Düzen seçim menüsü belirir. İstenen düzeni seçin, ardından Ekle'yi tıklayın.Düzenleri değiştirmek için bir klavye kısayolu da seçebilirsiniz. Click Seçenekler düğmesine. Başka bir düzene geçme seçenekleri listesinde , istediğiniz onay kutusunu seçin. Ayarlar otomatik olarak uygulanacaktır:
screenshot_11.png

6. Codec'lerin kurulumu

Video veya ses oluşturmak için çeşitli dijital formatlar, sıkıştırma ve şifreleme algoritmaları kullanılır. Bu tür içeriği görüntülemek veya dinlemek için özel kodek programları kullanılır.

Sistemi kurarken kodeklerin kurulumunu belirtmediyseniz, şimdi yapın. Terminali başlatın ve aşağıdaki komutu çalıştırın (root haklarına ihtiyacınız olacak) :

Kod:
sudo apt update & sudo apt install mint-meta-codecs
Codec'ler yüklenecek veya güncellenecektir.

7. Sürücülerin kurulumu

İşletim sisteminin donanımla etkileşimi için özel sürücü programları gereklidir. Çoğu durumda, Linux Mint ihtiyacınız olan her şeyi kendi başına kurar. Ancak bazen sürücüleri manuel olarak yüklemeniz veya güncellemeniz gerekir.Ana menüde Yönetim'i seçin , ardından Sürücüler Yöneticisini başlatın :
screenshot_13.png

İşletim sistemi, eksik veya güncel olmayan sürücüleri otomatik olarak kontrol edecek ve bunların bir listesini görüntüleyecektir.
Sürücüleri uygun kutuları işaretleyerek ve Değişiklikleri uygula'yı tıklayarak yükleyebilirsiniz. Bu durumda, sürücülerle ilgili bir sorun yoktur, bu nedenle boş bir pencere görüntülenir:
screenshot_14.png