• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Linux Debian Türevlerinde "sudoers" Hatasının Çözümü

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,930
Ben bu hatayı Debian Upgradesinden sonra Debian 9.13'de almıştım....Ve şöyle çözümü gerçekleştirdim...

Bu sorundan kurtulmak için Canlı ISO görüntüsüne önyükleme yapmalı ve değişiklik yapmak için kurulu sisteme chroot komutu ile müdahale de bulunulmalıdır..

Sistem kurulduktan sonra tekrar canlı görüntü ile (Live DVD) sistemi açın ve live ortamda bir terminal açın. Ardından, kurulu sisteminizi aşağıdaki komutları içeren bir klasöre bağlayın:

Kod:
sudo mkdir/system sudo mount/dev//system

Eğer kök bölümünüzün ne olduğunu bilmiyorsanız, genellikle /dev/sda1'dir (eğer başka bir bölüm yoksa).Sisteminizdeki bölümleri her zaman
Kod:
lsblk
komutunu kullanarak bulabilirsiniz.

ÖRNEK ÇIKTI

Kod:
root@notebookpc://# lsblk
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda      8:0    0 149,1G  0 disk 
├─sda1   8:1    0  74,5G  0 part /media/battalgazi/MINT17.3.1
├─sda2   8:2    0   2,6G  0 part [SWAP]
└─sda3   8:3    0    72G  0 part /
sr0     11:0    1  1024M  0 rom

Buradan, aşağıdaki komutu kullanarak sisteme chroot etmeniz gerekir:

Kod:
sudo chroot / system

Kullanıcıya sudo erişimi vermek için usermod komutunu kullanın:

Kod:
usermod -a -G sudo

Kök parolasını passwd komutuyla da değiştirebilirsiniz.Her şey bittiğinde, chroot ortamından çıkmak için
Kod:
 exit
ve terminal penceresini kapatmak tekrar
Kod:
 exit
komutunu kullanın . Sonra sistemi dvd olmadan makinadan yeniden başlatın ve her zamanki gibi sudo erişebilecek hale geldiniz.

KISA YOL (Debian Tabanlı Dağıtımlar Ve Debian Kendi Türevleri İçin Geçerli.....) (eğer o an elinizde DVD Yükleme Medyası yok ise)

1.Adım : Sistemi yeniden başlatın

2.Adım : Açılış sonrasında Grub Önyükleme ekranında iken Kurtarma Kipinde giriş yapın.

3.Adım : Kurtarma modunda sistemi başlatın...

4.Adım : Karşınza gelen FreeDos Text Ekranında klavye yön tuşları ile (yukarı ok-aşağı ok) root seçili hale getirip klavye'den Enter tuşuna basın.

5.Adım : Başlangıç'ta belirlediğiniz root şifresini girin.

6.Adım : Komut satrında iken şunu geçin...

Kod:
chmod 0440 /etc/sudoers

Enter tuşuna bastığınız anda imleç bir alt satıra geçer.Bu imleç hareketi sorunu çözdüğünüz anlamına gelir.

7.Adım : Komut satırında iken şu komutu geçin....

Kod:
reboot -pf (enter'a basıldı)