• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Linux Sistemim Açılmıyor Lütfen Yardım Edin.....!?

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,930
Önce yapmanız gereken derin bir nefes alıp, sakinleşmek....Aşırı adralin (heyecan) insan'a hata üstüne hata yaptırır.Sakinleştiniz mi? Öylese;

Bismillah...! deyip sorunu çözelim....

Anlatım:

Bu soruna çözüm yolu olarak, kendi çözüm yolumu sizlerle paylaşayım da aklınızda yada notlarınız arasında mutlaka bulunsun.

Çözüm basittir.

Adım -1 :

Herhangi bir debian tabanlı dağıtım ISO image dosyasını (live dvd) USB Flash Belleğe yazdırın.(belleğin disk sığası en az 4096 MB (4 GB) olmalıdır.)

Adım 2 :

Sistemi Live DVD ile açın ....

Adım 3 :

Açılmayan sistemin disk bölümünü Live DVD ortamına mount edin (bağlayın) (bütün bölümleri live dvd sistem'e bağlayın)

Adım 4 :

Şimdi yönetici hakları ile bir terminal penceresi açın

Komut satırına ;
Kod:
parted -l
komutu verin.

Örnek Çıktı:

Kod:
ayamutura@notebookpc:~$ sudo -s
[sudo] password for ayamutura:***********************************           

root@notebookpc:~# parted -l
Model: ATA FUJITSU MHY2160B (scsi)
Disk /dev/sda: 160GB
Sektör boyutu (mantıksal/fiziksel): 512B/512B
Disk bölümü Tablosu: msdos
Disk Bayrakları: 

Numara  Başlangıç  Son     Boyut   Tür      Dosya sistemi   Bayraklar
 1      1049kB     80,0GB  80,0GB  primary  ext4
 2      80,0GB     82,7GB  2726MB  primary  linux-swap(v1)
 3      82,7GB     121GB   38,6GB  primary  ext4
 4      121GB      160GB   38,6GB  primary  ext4            önyükleme

Adım-5

Diyelim ki sorun diskin dördüncü bölümünde o zaman yönetici komut satırına
Kod:
cd /dev/sda4
yazın

Şimdi diskin 4.bölümünün / kök dizininde iken iken altın vuruşu yapın....! komut satırına
Kod:
update-grub
komutunu geçin.

Böylece diskin 4. bölümündeki işletim sisteminin grub.conf dosyası güncellenecek ve sizde live dvd'den sistem onarmayı öğrenmiş olacaksınız.

Geçmiş olsun.....! Özgür günler dileği ile

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,930
NOT:

Yapılan İşlemin Resimli Görüntüsü (ekran görüntüsünde cd komutunun nasıl kullanıldığına dikkat edin)

/dev/sda3 bölümünden (GNU/Linux Mint 19.3) sistemi /dev/sda4 bölümünden açılacak hale getirdim (GNU/Linux Ubuntu Studio 16.4.7 LTS) (bunun tersi de geçerlidir.)

FH9MiO.png

(Resmi tarayıcı da diğer sekme de aç komutu verin böylece tam boyutlu halini görürsünüz ve incelersiniz.)

Aslında çok büyük risk aldım, sizlere bu yöntemin işe yaradığını gösterebilmek için...Ama buna değdi.....! :)

Demek ki neymiş....! Yazılımlara ihtiyacınız yokmuş size gereken sadece bir live dvd ortamı (usb'den çalışan)