• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Miraç Gecesi Mucizesi

Konular
2,660
MFC Puanı
930
Miraç Gecesi Mücizesi

zQ3BA4.gif

Sual:
Âyet ve hadisle bildirildiği halde Mirac mucizesini inkâr eden olmuş mudur?

CEVAP: Ehl-i sünnet âlimleri sözbirliği ile Miracın hak olduğunu bildiriyorlar

[Fitne] yani imtihan uyanıkken olur Peygamber efendimizin anlattığı rüya olsaydı hiç kimse tuhaf karşılamazdı Hazret-i Ebu Bekir tasdik edip yüksek derecelere kavuşmazdı

Resulullahın Mekke'den Kudüs'e götürüldüğüne inanmayan kâfir olur Göklere ve bilinmeyen yerlere götürüldüğüne inanmayan ise sapık olur (Bahr)

Birkaç saniyede Mekke'den Kudüs'e götüren Allahü teâlâ neden daha uzaklara götüremesin?

Allahü teâlânın kudretinden ancak kâfirler şüphe eder

Mirac hakkında birçok hadis-i şerif vardır Birkaçı şöyle:

(İsra gecesi[Miraca çıkınca] Cennetin kapısı üzerinde “Sadakanın on ödünç vermenin sevabı onsekiz mislidir”yazılmış olduğunu gördüm) [Beyheki]

(İsra gecesi her gökte Muhammedün Resulullah ve arkasından Ebu Bekri Sıddık yazılı olduğunu gördüm) [Ebu Nuaym]

(İsra gecesi nura gark olmuş bir zat gördüm “Bu kim?” dedim Cebrail aleyhisselam “Dünyada iken Allahü teâlâyı devamlı anan kalbi camiye bağlı ve ana-babasına asi olmayan bir zattır” dedi) [İ Ebiddünya]

(Miracda Cehennemde kokmuş leş yiyenlerin kim olduğunu sordum “Bunlar gıybet ederek insanların etlerini yiyenlerdir” dendi) [I Ahmed]

(Mirac gecesi uğradığım her melek topluluğu ümmetime hacamatı tavsiye etti) [Hakim]

(Mirac gecesinde ateşten makasla kendi dudaklarını kesenleri görüp kim olduklarını sordum "İlmi ile amel etmeyen din adamlarıdır" dendi) [Buhari Müslim]

(Mirac gecesi Cehennemi gösterdiler çoğunun kadın olduğunu gördüm) [Tirmizi]

(Mirac gecesi ekin ekip bir günde biçen bir topluluk gördüm Biçtiği mahsul yeniden eski haline dönüyordu“Bunlar kim?”dedim Cebrail aleyhisselam “Bunlar Allah yolunda cihad edenlerdir Bunların bir iyiliğine yedi yüz misli sevap verilir Harcadıklarının yerine yenisi verilir” dedi) [Bezzar]

Uzun bir hadis-i şerifin özeti şöyle:

(Cebrail aleyhisselamla bütün gökleri geçerek Sidre-i müntehaya geldim Cenneti gösterdiler Daha sonra elli vakit namazla dönerken Musa aleyhisselamı gördüm

Elli vakit namazın ümmetime zor geleceğini dönüp namaz vakitlerini azaltmasını Allahü teâlâdan istememi söyledi Azar azar kaldırılarak sonunda beş vakte indirildi)
[Müslim]

Bazı bid’at ehli sahih-i Müslimdeki bu hadis-i şerife inanmıyorlar Peygamber efendimizin derecesinin Musa aleyhisselamdan daha yüksek olduğu için ondan öğrenmesi onun tavsiyesine göre hareket etmesi uygun değil böyle şey olmaz diyorlar

Halbuki bilindiği gibi Kur’an-ı kerimde Musa aleyhisselamın Hazret-i Hızır’dan ilim öğrendiği bildirilmektedir [Bu kıssayı aşağıda yazdık] Hazret-i Hızır peygamber olmadığı gibi derecesi Musa aleyhisselamla mukayese bile edilmez Musa aleyhisselam ülülazm bir Peygamberdir

Demek ki mevki ve derecesi yüksek olan bir zat derecesi daha aşağıdaki bir zattan ilim öğrenebilir onun tecrübesine istinaden söylediği tavsiyeye uyabilir

Mekke'den Kudüs'e ancak bir ayda gidip gelinebilir Kısa bir anda Mekke'den Kudüs'e varıp gelmek ancak Allahü teâlânın kudreti ile olur

Buna inanıp da daha uzaklara gittiğine inanmamak Allahü teâlânın kudretinden şüphe etmeyi gerektirir

İşte mezhepsizlerin anlamadığı husus burasıdır Allahü teâlâ dilerse niçin olmasın?

Peygamber efendimiz (Göklere ve daha uzaklara gidip geldim) buyuruyor Bunu inkâr etmekteki maksat nedir?

Gayrimüslimler İslamiyet’i yıkmak için böyle konularda yerli maşalarını kullanıyorlar