• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Ninni Türü Nedir, Ninni Özellikleri Nelerdir, Ninni Örnekleri Nelerdir?

Master

You
Yönetici
Konular
4,182
MFC Puanı
34,700
Halk edebiyatı sözlü anlatı türlerindendir. Bebek uyutulurken söylenir. Ezgiyle söylenir. Genellikle dörtlük şeklindedir. Ninni ilk olarak Dîvân u Lugâti’t-Türk’te geçmiştir. Yani çok eski tarihlere dayanan bir geçmişi vardır. Bebekler annelerinin ya da diğer büyüklerinin sesi ile daha rahat ve güvenle uykuya dalarlar. Ninninin uyku getirici müzik etkisi yarattığına da inanılır. Ninnilerde konu olarak sevgi, ilgi, dilek işlenir. Mani şeklindedir. Hece ölçülüdür. 7’li, 8’li, 11’li hece ölçüleri ile yazılır. Söyleyeni belli değildir. Nesilden nesile geçerek günümüze kadar gelmiştir. Ninniler genellikle yazılı kaynaklardan değil, büyüklerden öğrenilir. Ninniler sözlü anlatı türü olmasına rağmen zamanla yazılı kaynaklara geçmiştir. Ninniler, sözlü edebiyat ürünü olarak halkın içinden ve yaşanmışlıklardan ortaya çıkmıştır. Bu yüzden daha samimi ve içten duyguları ifade eder. Ninnileri genellikle anneler söyler. Zaten anne sesi ile özdeşleşmiştir. Babaların söylediği ninniler de vardır. Her ne kadar günümüzde teknolojik aletler vasıtasıyla ninniler başkalarının sesinden dinletilse de ya da farklı müziklerle bebekler uyutulmaya veya teskin edilmeye çalışılsa da anne sesinin verdiği rahatlığı hiçbir ses bebeğe veremez. Bu yüzden nesiller boyu ninniden vazgeçilmez. Bebekler uyumak istediklerinde kendi kendilerine mırıldanır ve başlarını sallarlar. Bu ninni istediklerinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Örnek 1:

Ninni çaldım yatasın
Uykulara batasın
Bu uyku senin değil
Gidip satın alasın

Neen neen neen nen
Hadi kuzum uyusun neen nen

Uzak yoldan gelirim
Kuzu gibi melerim
Eğer sen yoruldunsa
Bırak ben de belerim

Neen neen neen nen
Benim kuzum uyusun neen nen

Ninni derim uyusun
Uyusun da büyüsün
Anan çok yorgun oğul
Uyu ki o uyusun

Neen neen neen nen
Hadi oğlum uyusun neen nen.

Örnek 2:
Asmaya kurdum salıncak
Uyumadı gitti yumurcak
Kopuverdi salıncak
Düşüverdi yumurcak
Ninni, ninni ninni!

Örnek 3:
Dandini dandini dasdana
Danalar girmiş bostana
Kov bostancı danayı
Yemesin lahanayı
Benim oğlum lokum yer
Uyusun da yürüsün ninni

Örnek 4:
Eve girsem ev karanlık
Dışa gitsem bağrım yanık
Herkes uyur sen uyanık
Uyusana yavrum ninni

Alıntıdır.

Master

You
Yönetici
Konular
4,182
MFC Puanı
34,700
@Sezen bu konuyu sana açtım kendi kendine okuyup uyursun artık, uykusuz gecelere son. :D

Sezen

Emektar Üye
Konular
692
MFC Puanı
90,220
LibertA bana yanık sesinle bir türkü cıgırda şu veletler uyusun :D sabah beri depişiyorlar belki yorulur yatarlar :D