Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Osmanlı Döneminde İstanbul'da İdam Edilen Maymunların Hikayesi

İlda

Özel Üye
Özel Üye
 • Üyelik Tarihi
  16 Haz 2017
 • Mesajlar
  9,019
 • MFC Puanı
  114
 • MFC Seviyesi

Osmanlı Döneminde İstanbul'da İdam Edilen Maymunların Hikayesi


Osmanlı'nın en şaşaalı dönemlerinden biri III.Murad devrine denk geliyor. Padişah devlet içerisinde güçlü bulduğu, kendine yakın da bulduğu birçok kişiyi devlet içerisinde önemli görevlere getirdi. Bunlardan biri de Molla Abdülkerim Efendi. Kuzey Afrika'daki fethedilen bölgelerden getirilen maymunlara düşmanlık besleyen Molla'nın utanç verici ve korkunç bir hikayesi var.

1Yavuz Sultan Selim döneminden itibaren Kuzey Afrika fetihleriyle daha önce İstanbul'da olmayan birçok şey İstanbul'a getirilmeye başlandı.

2Bunlardan bazıları da mevcut Osmanlı topraklarında pek rastlanmayan maymunlar. Maymunlar zeki hayvanlık olduğu için gemilerde direklere tırmanıp gözcülük yapıyordu.

3Şehirde, özellikle Galata ve Azapkapı'da olmak üzere zamanla maymun dükkanları da açıldı. O dönem İstanbulluların maymun sevgisi gemicilerle sınırlı kalmadı, zenginler de maymun beslemeye başladı.


Uzmanlar şokta, yeni hile Türkiye'de binlerce online alışveriş yapanı kurtarıyorMadbid4Padişah III.Murad'ın sohbetine, kişiliğine hayran olduğu bir din adamı var o dönemde. Bu din adamının adı Molla Abdülkerim Efendi.

5Oldukça tutucu ve muhafazakar bir din adamı olan Molla Abdülkerim Efendi özellikle gayrimüslimleri hiç sevmiyordu.

6Padişah III.Murad, çok sevdiği din adamı Molla Abdülkerim Efendi'yi ilerleyen zamanda Rumeli Kazaskeri yaptı.

7Molla, Rumeli Kazaskeri olur olmaz son derece dışlayıcı, ötekileştirici anti gayrimüslim politikalarını hayata geçirdi. Molla,gayrimüslimlere o dönem aşağılayıcı sayılan kırmızı ve siyah giyinme zorunluluğu getirerek, bir gecede Yahudi mezarlığına korsan cami dikti.

8Daha enteresan ve katı olan politikası ise İstanbul'a getirilen bu maymunlarla ilgili.

9Molla Abdülkerim, ateşli bir konuşmayla kadınların bu maymunları cinsel haz amaçlı olarak “fena işlerde” kullandığını anlatıyor.

10


Cuma namazı çıkışında kızgın ve galeyana gelmiş kalabalık Molla önderliğinde Galata ve Azapkapı'daki maymun satıcılarını yakalamaya gitti.Tarihçiler o günü ‘'İstanbul'da dalında maymun sallanmayan tek bir ağaç kalmadı'' diye anlatır.

11Yakalanan maymunları Molla bizzat kendi elleriyle astı.

12Yapılan bu maymun katliamına tanık olmuş halk, Molla'ya ”maymunkeş” lakabını taktı.

13

Tarihçiler, Maymunkeş Abdülkerim Efendi'nin vefatında birçok hayvansever Osmanlı halkının kutlama yaptığından bahseder.

 

ReiS

 ‬
Co Admin
 • Üyelik Tarihi
  8 Ara 2012
 • Mesajlar
  17,184
 • MFC Puanı
  5,941
 • MFC Seviyesi

hayvanseverler duymasın :D
 
Üst Alt