Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Paladyum Özellikleri ve Kullanım Alanları

OBERON

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    20 Kas 2016
  • Mesajlar
    3,162
  • MFC Puanı
    101
  • MFC Seviyesi

Periyodik cetvelde VIII. grupta yer alan kimyasal elementlerden birisi olan Paladyum, kolay işlenebilen metaller arasında yer alır. Genel görünüm açısından çeliği andırsa da çeliğe oranla işlenmesi daha kolay olmaktadır. 1803 tarihinde İngiliz bir kimyacı olan William Hyde Wollaston tarafından yapılan bir çalışma sırasında rodyum ile birlikte keşfedilen Paladyum, platin grubu metaller içerisinde en hafif metallerden birisidir.

Yine bulunduğu grup içerisinde en düşün ergime noktasına sahip olan Paladyum, ısıtıldığında yumuşamaya başlamakta ve işlenmesi daha kolay hale gelmektedir. Hava şartlarında ısıtılması durumunda oksitlenmeye başlayan metal, kendi grubu içerisinde nitrik asitte çözünen tek element olarak bilinir.

Özelliklerine göz gezdirildiğinde kendi hacmine oranla yaklaşık1 000 katı fazla olan pd2H’ı oluşturarak soğutmaktadır. Pd simgesine sahip olan elementin atom numarası 46 olup atom ağırlığı 106,42 olan bir geçiş metalidir. Gümüş beyazı görünüme sahip olan element, özellikle Rusya, Güney Amerika, Etiyopya ve Avustralya’da platin grubunun yer aldığı yataklarda sıklıkla görülmektedir. Nadir olarak nikel yataklarında da yer alan elementin saf hale getirilebilmesi için çeşitli kimyasal işlemler uygulanmakta ve çözünür tuz haline getirilmektedir.

Aşınmaya karşı son derece dayanıklı bir görünüm sergileyen paladyum, elektrik rölelerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca ekstrem olarak ester durumdaki gazların bağlanmasında, hidrojen – oksijen bileşiminin kolaylaştırılmasında ve katalizör olarak organik ürünlerde kullanılmaktadır. Bu kullanım alanları dışında gazların arıtılmasında ve alaşım halinde mücevher yapımında, bir altın alaşımı olarak beyaz altının elde edilmesinde saat yapımı ile cerrahi aletlerin üretimi ve elektrik aksamlarının geliştirilmesinde sıklıkla kullanılır.
 
Üst Alt