Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

PDU ® Elma iç kurdu ile biyoteknolojik mücadele yöntemi.

BoluBeyi

Hepinizin Canı Cennete ..!
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    24 Mar 2017
  • Mesajlar
    4,414
  • MFC Puanı
    2,917
  • MFC Seviyesi

PDU ® Elma iç kurdu ile biyoteknolojik mücadele yöntemi.

Kışı agaç gövdelerinin çatlamıs kabukları arasında, ambalaj ve depolama yerlerinde ördükleri kokonlar içerisinde olgun larva olarak geçiren iç kurdu larvaları, Nisan sonu-Mayıs baslarında pupa sekline dönüsmektedir. Mayıs ayında pupadan çıkan disi kelebekler hava sıcaklıklarının uygun hale gelmesi ile yumurtlarlar.

Elma İç kurdunun kitlesel tuzaklama yöntemi ile elma bahçelerde uygulanabilen bir biyoteknolojik mücadele yöntemidir. Elma iç kurdunun bahçelerde gelişmesini tamamlayan larvalar tuzak bant yöntemi ile toplanır.


Bu amaçla; ağaçların gövdelerine yerden 50-60 cm yerden yüksekliğe önceden hazırlanan 2-3 cm eninde oluklu mukavvalar iki kat halinde sarılır, bu sarılan karton kuşaklar Eylül ayına kadar bahçede ağaç gövdelerinde sarılı kalır.


Daha sonra bu karton kuşaklar ağaç gövdelerinde toplanarak oluklu mukavvalara gelen elma iç kurdu olgun larvalar karton kuşaklar ile birlikte imha edilerek elma iç kurdu popülasyonu düşürülebilir.
 
Üst Alt