Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

PDU ® Elma yaprak büken için biyoteknolojik mücadele yöntemi.

BoluBeyi

Hepinizin Canı Cennete ..!
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    24 Mar 2017
  • Mesajlar
    4,419
  • MFC Puanı
    2,927
  • MFC Seviyesi

PDU ® Elma yaprak büken için biyoteknolojik mücadele yöntemi.

Kışı yumurta halinde geçirirler. Yumurtaların açılması tomurcukların patlama dönemine rastlar. Yaprak ve çiçeklere ag örerek veya kıvırarak zarar verdikleri gibi, tomurcuk, çiçek ve yaprakları yemek suretiyle, meyveleri kemirerek ürün ve kalite kaybına sebep olurlar. Peki elmada yaprak büken mücadelesi nasıl yapılır? İşte cevabı...


Elma Yaprak Büken ile Biyoteknolojik mücadele için ağaç başına 5-6 adet (parazitlenmemiş) normal yumurta paketi bulunan bahçelerde, besi tuzakları ile kitlesel yakalama şeklinde mücadele yapılmalı.

Besi tuzakları ile kitlesel yakalama için, kelebek çıkışından 1 hafta sonra her ağaca 1 adet olmak üzere asılır.


Besi tuzağının hazırlanışı:
900 ml. Su, 100 ml şarap, 25 gr toz şeker, 25 ml sirke karışımı ile hazırlanır.
Bu hazırlanan karışım 2,5 litrelik plastik kavanozlara, l litre doldurulur. Bu tuzakları ağaçların ana dalların çıktığı 1-1,5 m. yüksekliğe gövdeye yakın olarak asılır. Yakalanan kelebekler tuzak kapları dolmadan alınmalı, tuzak yemleri eksildikçe ilave edilmeli, her hafta yenilenmelidir. Bu tuzakları, ergin çıkışları sona erince kaldırılmalıdır.


ELMA GÖVDE KURDU İÇİN BİYOTEKNOLOJİK MÜCADELE YÖNTEMİ

Bu zararlı ile biyoteknolojik mücadele için; 5 ağaca 1 adet pekmezli besi tuzağı asılmalıdır.
Besi tuzağının hazırlanışı (1 litre karışım için ) : 830 ml. Su, 170 ml pekmez, 2-3 gr ekmek mayası
Tuzaklar yerden 1-2 m. yüksekliğe gövdeye yakın asılır. Haftalık kontrolde yakalanan kelebekler ve diğer böcekler tuzaklardan uzaklaştırılır. Pekmezli karışım tuzak kabının ¾ 'üne kadar dolacak şekilde yeni hazırlanmış karışım ile tamamlanır. Bu işlem en az iki yıl üst üste kitlesel tuzaklama yapılır. Eylül ayı sonuna kadar besi tuzakları bahçede asılı kalarak ergin kelebeklerin yakalanması sağlanır.
 
Üst Alt