Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Python – (Örnek Uygulamalar)

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Konum
Türkiye
  • Üyelik Tarihi
    1 Ağu 2008
  • Mesajlar
    9,931
  • MFC Puanı
    1,646
  • MFC Seviyesi

Python – (Örnek Uygulamalar)


Örnek 1:
Kullanıcıdan alınan bilgiler eşliğinde teşekkür mektubu yazan bir uygulama yazalım.

Uygulama görüldüğü üzere kullanıcıdan isim-soyisim, site adı ve gönderen ismini istiyor. Bunlar eşliğinde ekrana teşekkür mesajını basıyor.
Örnek 2:
Şimdi birde hava sıcaklığına göre yapacağımız aktiviteyi belirten bir uygulamamız olsun, kullanıcıdan hava sıcaklığını alalım. Buna göre o gün ne yapılması gerektiğine karar verelim.

Kullanıcıdan hava sıcaklığı isteniyor. Kullanıcı hava sıcaklığını girdiği taktir de değerlendirmeye başlıyor ve hava sıcaklığının o anki durumuna göre bir karar verir ve yapılacak aktiviteyi ekrana yazdırır.
Kullanıcı 15 değerini girdiğini görüyoruz iflerin içine bakıldığında 10 ile 20 arasında futbol aktivitesinin yapıldığını görüyoruz. Ekrana yazılan ifadeye de baktığımızda o günkü aktivitenin futbol olduğunu görüyoruz.
Örnek 3:
İlk olarak bir giriş sistemi yapalım, bize 3 hak verilsin bu 3 hak dolduğunda sistem başarısız olsun. Yanlış giriş olduğunda bizden sürekli doğru cevabı istesin, her seferinde kaç hakkımız kaldığını belirtsin.

Derleme işlemini Python kendi arayüzünde yaptığım için böyle gözüküyor ama çok karışık olduğunu düşünmüyorum.
Görüldüğü üzere cevap “Mustafa” olarak tanımlanmış ardından ilk giriş Ali olarak yapılmış ve araya kod bloğu girmiş bunun üstüne işleme devam edildiğinde ilk işlem başarısız oluyor. İkinci giriş yapıldığında Veli giriliyor ve sistem yine başarısız sonucu alıyor. Üçüncü ve son hakkımızda doğru giriş yapılıyor yani “Mustafa” ve işlem başarılı bir şekilde son buluyor. İlk doğru cevap verilseydi işlemlerin hiçbiri yapılmayacaktı.
 
Üst Alt