• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Rakip Toplantı Uygulaması UZEP, Zoom’a Karşı Geliyor.

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830

Zoom’a Rakip Toplantı Uygulaması UZEP Geliyor​

zoom-canli-yayin-ekran-paylasimi.png

Sakarya Üniversitesinin geliştirmiş olduğu Zoom alternatif online ders uygulaması UZEP nedir? Yerli online toplantı uygulaması olarak bilinen ve Türkiye’den girişim olarak çıkan UZEP hakkında her şey buradadır.

Zoom, pandemi döneminde büyük bir patlama yaşayan ve buna göre birçok online toplantı uygulamalar arasında ilk sıraya yerleşen uygulamadan biri oldu. UZEP, Zoom’u hedef alan harika bir online toplantı uygulaması olurken günümüz şartlarında gerçekten ihtiyaç olunan bu zamanlarda olmazsa olmaz modellerden biri olarak kullanılmaya başlandı.

UZEP Nedir? Yerli Online Toplantı Uygulaması

UZEP, açılımı Uzaktan Eğitim Platformu şeklinde olarak tanımlanan ve Sakarya Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özmen önderliğinde geliştirilen bir uygulama olarak piyasaya sürüldü. Eğitim taraflı birçok noktada kendini geliştirmek isteyen ve üniversitelerde, MEB okulları başta olmak üzere eğitim temelli çok alanda kullanılması hedeflenmektedir. Aynı anda binlerce öğrencinin bağlantı yapacağı ve online şekilde ders alabileceği bir hizmet şekilde olması bekleniyor.

Pandemi süreci başlamasıyla beraber üniversitelerde yüz yüze eğitimin tamamen bitmesi sebebiyle günümüzde öğrencilerin evden eğitim alıyor olduğu bu zamanlarda, bu noktada en hızlı şekilde üniversitelerde eş zamanlı ders girişi yapılarak, eğitim alabilecek, internetten bunu online şekilde yapabilecek çok az sayıda platform olduğu gözlenmektedir. Zoom bunlardan biri olsa da, UZEP bu noktada yerli olarak 5-6 bin kişiyi karşılayacak ve ders aldırma noktasında yardımcı olacak bir uygulama olarak geliyor.

Zoom, Microsoft Teams veya Google Meet En Çok Kullanılan Uygulamalar

Öğrenciler online ders alma konusunda Zoom, Microsoft Teams veya Google Meet gibi uygulamaları çokça kullanıyor. Bu 3 uygulamada ne yazık ki yurtdışı kaynaklı olması ve yurtdışında depolanması sebebiyle günümüzde güvenlik zaafiyeti sebebiyle tercih edilmesi halinde oldukça riskli durum içeriyor. Türkiye’de yaygınlaşması hedeflenen Zoom yerine UZEP ile beraber MEB dahil birçok okulda çok iyi sonuçların alması bekleniyor.

Şu anda güncel olarak 15 üniversitenin aktif olarak kullandığı ve güvenlik açıklarıyla ilgili tüm problemlerin de her geçen gün kapatıldığı bu uygulamada, 15 milyon liraya sunucu ödemesinin de önüne geçilmesi sağlanmış olması bekleniyor.

Kaynak :
Kod:
https://www.hizliresim.com/blog