Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Rapor: Samsung, Apple Dışında Başka Şirketlerin de İşlemcilerini Üretecek

ByOnur58

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    7 Ocak 2015
  • Mesajlar
    2,113
  • MFC Puanı
    10
  • MFC Seviyesi

Uygulama işlemcisi veya sistem çipi pazarında uzun zamandır Samsung-TSMC savaşı yaşanıyor. Analistler geçen sene Samsung'un 14 nm FinFET süreci ile öne geçeceğini iddia ediyordu ve görünüşe göre haklı da çıktılar. Samsung'un müşteri defterinde Apple gibi büyük oyuncuların ismi yazılı. Fakat yayınlanan son bir öngörü raporu Koreli şirketin işlemci üretiminde daha önce hiç olmadığı kadar gelişeceğini belirtiyor. Farklı şirketlerin isimlerininin listeye ekleneceğini vurguluyor. Detaylara birlikte bakalım.

TEKNOLOJİ DÜNYASINDA NELER OLUYOR ? TIKLA ÖĞREN
Yıldız oyuncu

Pazar araştırma şirketi Strategy Analytics'ten gelen veriler geçen sene Qualcomm'un küresel uygulama işlemcisi pazarında %40 sevk ve %50 satıştan sorumlu olduğunu gösteriyor. Meritz Securities analist Park Yu-ak'a göre global işlemci tedarikçileri maliyetleri düşürmeyi hedefliyor. Analist Samsung'un üretimde büyük bir oyuncu olacağını, Apple ve Qualcomm'un çiplerini üreteceğini belirtiyor. Bu listeye Nvidia da dahil. Park Yu-ak Koreli şirketin "Yıldız performansı" sunacağını vurguladı.

Samsung daha önce de bahsettiğim gibi 14 nm FinFET süreci ile büyük bir ilgi kazandı. Diğer üreticiler 20 nm'den 16 nm'ye atlarken Samsung'un 14 nm'yi ise tam olarak oturttu. Küçük bir çip daha az yer kaplarken, daha az güç tüketimine sahip ve yüksek saat hızlarında az ısınıyor. Qualcomm, Snapdragon 810 ile Samsung'u kaybetmiş gözüküyor. Fakat Samsung için bunun tam tersi yaşanıyor, Qualcomm Güney Koreli üreticinin müşterisi.
 
Üst Alt