Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ritüeller İçin Konsantrasyon Çalışmaları

Leia

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
Konum
 • Üyelik Tarihi
  4 Ara 2012
 • Mesajlar
  1,159
 • MFC Puanı
  25
 • MFC Seviyesi

1.ZİHİNSEL ÇAĞRIŞIMLARIN İZLENMESİ
rahat bir pozisyonda gevşeyin ve gözlerinizi kapatın.sessizce ''bir'' deyin ve zihniniz herhangi bir düşünceyle kesilene kadar ''bir'' demeye devam edin.kesilme anında bir sonraki sayıyla devam edin ve yeniden kesintiye uğrayanan kadar o sayıyı tekrar edin.
''iki..iki..iki..iki...''diye tekrarlayın.
sonra ''üç..üç..üç..üç..''.Bu uygulamayı yaparken kesintilerin sıklığına dikkat edin.

Şimdi yanınıza bir çalarsaat alın.Üç dakikaya ayarlayın ve aynı çalışmayı şimdide belli bir üre koyarak yapın.çalar saatiniz çaldığı zaman ulaştığınız sayıyı kaydedin.dikkati bir noktada tutmak zordur ama bunu aşarmak istiyorsanız özel bir çalışma yapmanız şarttır .

2.BELLİ BİR CİSME KONSANTRASYON
Bu çalışma için herhangi bir obje seçin ve odanızda sessiz sakin bir şekilde cismin karşısına oturun.seçeceğiniz objenin mum alevi bardak kalem gibi küçük objeler olması daha iyidir ki ben mum alevini çok kullanırım.
Hiçbirşey düşünmedin seçtiğğiniz objeye odaklanın.
Kısa bir süre sonr ao objeyle ilgili çeşitli düşünceler kafanızda belirmeye başlar.objenin ismi yada etiketi işlevi güzelliği çirkinliği...onunla ilgi edinmiş olduğunuz birçok düşünce beyninize gelmeye başlayacaktır .
bu fikirleri fark etiiğiniz anda onları uzaklaştırın..bırakın gitsinler..
Siz karşınızdaki objeye odaklanın ve sadece onu düşünün.İlk başlarda düşünceler birkaç saniye içinde zihninizi doldurabilir..ama pes etmeyin ve bu çalışmayı günde 4 5 kez tekrarlayın.ilk alıştırmalarınız süresi 1 dakika kadar olmalıdır..ama daha sonra bunu 10 dakikaya çıkarabilirsiniz.

3.AYRINTILARA KONSANTRASYON
Metal bir tepsi alın.onu suyla iyice yıkayın.Bir arkadaşınız sşze göstermeden tepsinin içine 12 adet obje koysun..bunlar tepsiye sığabilecek objeler olmalıdır.sonra bunları bir bezle örtsün ve sizin önünüze getirsin.
Siz örtüyü kaldırın ve 30 saniye içinde bu tepside neler olduğuna bakın ..tepsideki nesnelerin ayrıntılarına özelliklerine dikkat etmeye çalışın.
objeleri tekrar örtün ve hatırladıklarınızı kaydedin
özellikle o objelerin ayrıntılarını ne derece iyi tanımlayabildiğinize dikkat edin..
bu alıştırmayı evinize gelen misafirlerle eğlenceli bir oyun gibi de yapabilirsiniz..uygulama yaptıkça her seferinde daha fazla eşyayı gözlemlediğinizi ayrıntıları daha fazla zihninizde tutabildiğinizi farkedeceksiniz.

4.KENDİ KENDİNE AYRINTILARA KONSANTRASYON
Bu uygulamayıda daha önce görmediğiniz bir odada ya da bir mağazada dolaşarak öevrenizdeki eşyaları 30 saniye gözlemleyerek yapabilirsiniz.Daha sonra bulundığunuz yerden ayrılarak gördüklerinizi bir yere not edin..Sonra tekrar odaya ya da mağaza ya girerek kendizini kontrol edin..
Paylaştığım bu son iki uygulamada 30saniye içinde en çok ne kadar objeye konsantre olduğunuzu anlayabiliriniz.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Konum
Türkiye
 • Üyelik Tarihi
  1 Ağu 2008
 • Mesajlar
  9,942
 • MFC Puanı
  1,776
 • MFC Seviyesi

Hımm paylaşım çok için teşekkürler :)
 
Üst Alt