Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Rüyada Diş Görmek

Caroline

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  3 Ara 2013
 • Mesajlar
  10
 • MFC Puanı
  0
 • MFC Seviyesi

Rüyada diş görmek en genel tabiriyle kişinin ev halkına ve akrabalarına delalet eder. Rüyada üst dişler baba tarafından, alt dişler anne tarafından akrabalarla ilgilidir; Rüyada üst çenedeki iki ön diş baba ve amcaya; alt çenedeki iki ön diş kendi çocuklarına, bu dişlerde görülen çürüme ve düşme yahut kırılma, dişin temsil ettiği yakının başına gelecek sıkıntı, hastalık, uzağa gitme yahut vefatına; bu dişlerde görülen güzellik, temsil ettiği akrabanın durumunun iyiliğine veya onu mutlu edecek bir duruma delalet eder.

Rüyada diş oynaması görmek hastalığa bu hastalıktan bir süre rahatsız olacağınıza işaret eder. Rüyada diş kiri yahut kokusu kötü şöhrete ve sünnete uymamaya delalet eder. Rüyada diş parlaklığı görmek ve rüyada ağzın ve dişlerin güzel kokması güzel övgüye, sünnete uyarak mutlu yaşayacağınızın işaretidir. Rüyada dişlerde görülen düzensizlik, ev halkındaki uyumsuzluğa, bu uyumsuzluktan çıkacak marazlara ve düzeltilmesi için çaba harcanması gereken sıkıntılara işaret eder. Rüyada olması gerekenden fazla diş akrabadan görülecek iyiliğin habercisidir. Rüyada küçük diş görmek güzelliğe, bu güzellik sonucunda hissedeceğiniz yaşama sevinci ve mutluluğa işaret eder.

Rüyada büyük diş görmek müjde veya beklemedik bir sürpriz ile korkutulacağınızın habercisidir. Rüyada kadının dişinin kucağına düşmesi salimen doğum yapmasına, hamile değilse ele geçecek dünyalığın ve bu dünyalık ile bir rahata erme döneminin erişeceğinin habercisidir. Rüyada diş ağrısı aile bireyleri yahut akrabadan gelecek sıkıntıyı önceden haber verir, gelecek sıkıntıdan haberdar olup ona göğüs gerecek şekilde bünyenin hazırlanması gerekmektedir.

Rüyada gümüş diş görmek asalet ve güzel ahlaka, bu güzel ahlaklı kişilerle karşılaşacağınıza onlarla ticaret yapacağınıza veya evleneceğinize veya ahbaplık kuracağınıza işaret eder. Rüyada altın diş görmek kadın için kız çocuğuna yahut mutluluğun habercisidir. Rüyada odun, taş veya bunun gibi değerli olmayan madenlerden yapılmış diş faydasız akraba ve boş gayretlere, boş çabalar harcayıp sonuç elde edemeyeceğinize ve bunun sonucunda motivasyonunuzun iyice düşeceğine delalet eder. Rüyada ağrıyan dişe ilaç sürmek yahut onu çektirmek gam ve kederden kurulmaya işaret eder. Rüyada ağzında tek diş kaldığını görmek ömrünün bir yıl sonra biteceğinin habercisidir veya bunu şu anda yaşadığı güzelliklerin biteceği şeklinde de yorumlamıştır İslam Alimleri. Rüyada diş bazen yıllara, Efendimizin güzel söz ve davranışlarına işaret eder. Rüyada diş kamaşması aile fertlerinden kaynaklanacak geçici sıkıntının habercisidir. Rüyada dişlerinin tamamen düştüğünü görmek bütün akrabalarından daha çok yaşamaya delalet eder. Rüyada diş düşmesi şeklinde bir dişin ele gelmesi borçlunun borcunu ödemesine işaret eder. Rüyada düşen yahut çıkan dişi gömmek yahut bir şeye sararak saklamak akrabadan yahut ana babadan bir şey gizleyeceğinize işaret eder.

Rüyada olmayacak bir yerden diş çıktığını görmek olmadık hareketler, cesurca ve insanların sizden beklemediği hareketler yaparak amacınıza ulaşacağınız anlamını taşımaktadır. Rüyada takma dişlerin elinize geldiğini görmek biriktirmiş olduğunuz paraların suyunu çekeceğine, taşıma su ile değirmen dönmeyeceği atasözündeki bilgiye nail olacağınız anlamına gelmektedir. Rüyada takma dişleri bir bardağın içinde suda görmek etrafınızdaki yaşlı birinin bir takım sıkıntılar yaşayacağı ve hastalık dolayısıyla istirahat edeceği anlamını taşımaktadır.

Rüyada diş görmek ev halkı ve akrabalıkla yorumlanır. Üst kat dişler erkek, alt kat dişler kadın ve azı dişleri ev halkının reisi olarak tabir edilir. Rüyada her hangi bir dişinin yanında yeni bir diş çıktığını görmek, bir akrabadan hayır ve menfaat göreceğine; dişleri arasında seyrek ve açık yerleri görmek, akraba ve ev halkı arasında bir geçimsizliğin çıkacağına delalet eder. Halk arasında büyük diş makbul olduğu için dişlerin büyük olduğunu görmek, rüya sahibinin sevildiğine ve sayıldığına işarettir. Rüyada dişlerini bozuk ve sallanır bir şekilde görmek zafiyete işaret eder. Rüyada dişleri temiz ve güzel bir şekilde görmek, keder ve sıkıntıdan kurtulmaya, cömert ve iyilik sever biri olduğuna delalet eder. Rüyada dişlerin uzun ve beyaz olduğunu görmek, kuvvet ve cesarete, bu güç ile büyük işler başaracağınızın habercisidir. Rüyada yeni doğmuş bir çocuğun zamansız diş çıkardığını görmek, bela ve musibete yorumlanır. Rüyada dişinin düştüğünü ve onu düştüğü yerden aldığını görmek, yeni bir çocuğunun doğacağına; düsen dişi arayıp da bulamaması akrabasından birinin vefatına işaret eder. Rüyada dişlerinin her birinin veya bir kaçının haddinden fazla ve çirkin bir şekilde uzadığını görmek, akraba ve ev halkının mallarının elinden gideceğine delalet eder. Rüyada dişlerinin birinin veya bir kaçının orantısız bir şekilde kısaldığını görmek, akrabalarının mallarının azalacağına işarettir.

İbni Kesir'e göre; rüyada dişlerin küçüklüğü güzellikle, büyüklüğü ise müjde ile tabir olunur. Rüyada dişlerinden birinin kucağına, elbisesinin eteğine veya eline düştüğünü görmek, iki şekilde tabir olunur: Bunlardan birincisi hamile kadının doğurmasına, ikincisi ise eline mal geçip bundan faydalanması şeklinde tabir olunur. Rüyada bütün dişlerinin döküldüğünü görmek üç şekilde yorumlanır: Kendisinin veya akrabalarından birinin ölümü, elinden bütün mallarının çıkması, fena ve dar bir rızk. Rüyada ağrıyan bir dişine ilaç koyduğunu görmek veya o dişi çektirmek hayır ve menfaate, kederden ve sıkıntıdan kurtulmaya işaret eder. Rüyada dökülen dişlerinin yerine yeni dişlerin çıktığını görmek, akrabalarının kendisine karşı olan kin ve düşmanlıklarının geçtiğine delalet eder. Rüyada ağzında tek diş kaldığını görmek, ömründen bir sene kaldığının habercisidir. Rüyada ağzında altın bir diş bulunduğunu görmek, büyük bir işten para kazanacağına işarettir. Rüyada ağızda bulunan her diş bir yıl ömre delalet eder.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada görülen diş, ecelin sona ermesine ve ezelde takdir edilen ömre işarettir. Rüyada dişlerin hepsi, aileye, kabileye, kız ve erkek evlada işarettir. Rüyada dişler mala, binilecek hayvana, hayvanlara, icara verilen emlak ve tarlaya, hububat, ölüm ve hayata, ayrılığa ve birleşmeye işarettir. Dişler emanet ve gizli şeylere işarettir. Dişler insanın ev halkıdır. Rüyada üst çenedeki dişler, rüya sahibinin babası tarafından olan akrabalarıdır. Alt çenedeki dişler ise, anne tarafından akrabasıdır. Rüyada ikisi alt ve ikisi de üst çenede bulunan dört ön dişlerden alt çenedeki iki ön diş, rüya sahibinin neslinden meydana gelmiş olan en yakın kimselerdir. Rüyada üst çenedeki olan iki ön dişler de baba ile amcadır. Bunların sağ taraftaki baba, sol taraftaki amcadır.

Rüya sahibinin babası ve amcası yoksa, o iki ön diş, iki erkek kardeşidir veya iki çocuktur ya da şefkatli iki dostudur. Rüyada köpek dişleri, rüyayı görenin amca oğullarıdır veya amca oğulları gibi iki dostudur. Rüyada köpek dişlerinin yanındaki diş rüya sahibinin ailesi arasında her yönüyle kendisine itimat edilen ve onun üstünde başka bir kimse bulunmayan başkanıdır veya onun yerine geçen başkanın dostudur. Rüyada ön azı dişler dayı ve dayı oğulları veya öğüt verme de onların yerine geçenlerdir. Rüyada arka azı dişler rüya sahibinin dedeleri ve kendileriyle iftihar edilen küçük erkek çocuklarıdır. Rüyada alt çenede bulunan iki ön dişler, anne ve haladır. Bunların sağ tarafta olanı anne, sol taraftaki haladır. Eğer rüyayı görenin anne ve halası yoksa, o dişler onun kız kardeşi veya kız kardeşlerinin iki kızıdır. Rüyada ön iki dişlerin yanlarındaki sivri dişler, rüya sahibinin amcası veya hala kızıdır. Bunları takip eden diğer sivri dişler, rüya sahibinin ailesinin büyüğü ve her yönüyle kendisine lümad edilen başkanı veya onun yerine geçecek bir kimsedir. Rüyada alt çenede bulunan ön azı dişler, rüya sahibinin teyzesi veya dayı kızıdır. Rüyada arka azı dişler, rüya sahibinin aile halkından uzak akrabaları ve büyükannelerdir. Dişlerden birisinin rüyada oynaması hastalıktır.

Dişin düşmesi veya kaybolması yukarda da izah edildiği gibi, dişin temsil ettiği şahıslardan birisinin ölmesi veya rüya sahibinin bir daha göremeyeceği bir şekilde ortadan kaybolmasıdır. Eğer rüyada dişini çıkarsa ve onu bir yere gömmesi, dişin tabirde temsil ettiği akrabasında eline mal geçer. Eğer dişi gömerse, dişin tabirde temsil ettiği akrabası ölür. Diğer dişlerin tabiri de böyledir. Rüyada ön dişlerinin fazla uzun, güzel ve beyaz olduğunu gören kimsenin baba ve amcası mal, dünya ve şöhretçe çokça güçlenirler. Rüyada iki ön dişleriyle beraber birer benzerlerinin daha bittiğini gören kimsenin, aile halkı artar. Bazen de diş, oğul veya erkek kardeşle tabir edilir. Rüyada dişlerinin çeşitli şekilde uzadığını gören ve onları kısaltmaya çalışan kimse, ailesi ile münakaşa eder, onlarla geçinemez. Rüyada dişlerin uzadığını ve büyüdüğünü ve bunu da herkesin gördüğünü gören kimsenin, evinde meydana gelecek münakaşaya işarettir. Dişlerinin siyahlanmış ve çürümüş olduğu halde düştüğünü gören kimse, bütün sıkıntı ve şereflerden kurtulur. Rüyada bütün dişlerinin oynadığını gören kimsenin aile halkı arasında münakaşa çıkar. Rüyada kalbinde diş bittiğini gören kimse ölür.

Rüyada dişlerini çıkardığını ve bir yere sakladığını gören şahıs, zorla malını sarf eder veya ödemesi gereken bir şeyi öder. Dişlerini sararmış ve siyahlaşmış ve bu durumdan utanan kimsenin, aile halkının yapacakları bazı çirkin hareketlerden dolayı meydana gelecek bir ayıptan dolayı rüya sahibinin yüzü kızarır. Rüyada dişlerinde pis ve kötü bir koku olduğunu ve bunun da etraftakileri rahatsız ettiğini gören kimsenin ailesinin kötü isimle anılmasına işarettir. Dişlerinin çürümüş olduğunu gören kimsenin, ailesinin durumu zayıflar. Rüyada halkın kendisin dişleriyle yediğini veya esirdiklerim görse, o şahsın halka mesleki öğretmeye imkânı varken öğretmediğine işarettir. Rüyada dişlerinin kırıldığını gören kimsenin, akraba ve dostlarından birisi ölür. Bu rüya hastalığa ve bu hastalıktan kurtulamayıp ölmeye işarettir.

Bazı tabirciler, tabirde uygun olan, ağzı ev halkı mesafesinde tutulmalıdır, dediler. Bundan dolayı rüyada ağzın sağ tarafında bulunan dişler, erkeklere solda bulunanlar da bütün insanlar hakkında kadınlara işarettir. Sağ taraftaki dişler, erkek ve kadınların yaşlılarına, sol taraftakiler de gençlerine işarettir. Rüyada önde bulunan sivri ve yanlarındaki dişler, çocuklara, ön azı dişler, hizmetçilere, arka azı dişler ise, halkın yaşlılarına işarettir. Rüyada dişler insanın tedbirli olması konusunda ve gizli işlere karşı uyanık olması gerektiği, sıkıntıların veya münakaşaların çıkacağı konusunda işarettir. Rüyada ön azı dişler, halkın ekserisin için açık olmayan şeylere işarettir. Köpek dişler, ekseri halk için açık olmayan şeylere, ön dişler, açık ve sözle yapılan işlere işarettir. Rüyada dişlerinin acı olmadan kırıldığını ve parçalandığını gören kimse, borcunu taksitle öder. Dişlerin altından olduğunu görmek, hatipler için makbuldür. Halk için ise, evlerinde meydana gelecek yangına veya hastalığa yakalanmaya işarettir. Rüyada dişlerinin camdan veya ağaçtan olduğunu gören kimse bunları tek tek söküyorsa rüya sahibini kahredecek ölüme işarettir. Rüyada başkalarının dişlerinin gümüşten olduğunu görse, malı hakkında söylenecek bir sözden dolayı rüya sahibinin uğrayacağı zarara işarettir. Rüyada ön dişlerinin düştüğünü ve onların yerine diğerlerinin bittiğini görse, rüya sahibinin işlerinde aldığı bütün tedbirlerinin bozulmasına işarettir. Rüyada kişi rüyada dişlerini diliyle çıkarıp attığını görse, hakkında söylenecek bir sözden dolayı, aile işlerinin bozulmasına işarettir. Rüyada köpek dişinin yarıklığını gören şahsın oğlu ölür. Rüyada dişlerin gedik olduğunu gören kimse, azar azar borcunu öder. Bir kimsenin rüyada dişlerinin kamaştığını görmesi, ihtiyaç zamanında aile halkının ona yardım etmeyeceklerine ve onu rezil olarak terk edeceklerine işarettir. Rüyada dişlerinin yerlerinden ayrılarak üst dişlerin alta, alt dişlerin de üst tarata geçtiğini gören kimsenin, ev halkından olan kadınların erkeklere galip gelmelerine işarettir.

Rüyada dişlerinin aralıklı olduğunu gören kimsenin, aile halkının dağılmasına, aralarında fesat çıkmasına veya malının noksanlığına işarettir.

Rüyada dişlerinin arasından et çıkardığını gören kimse, bir milletin gıybetini yapar ve diliyle onlara eziyet verir. Bazı tabirciler, dişler, kadınlar için inci kelebine işaret eder, dediler. İbni Şirin (R.A.), rüyada dişi kökünden çekip koparmak, akrabaları ziyaret etmemeye, diş çıkarılırken çıkan kan da, akrabaları ziyaret etmemeden dolayı meydana gelecek günaha işaret eder demiştir. Rüyada cep ve avuç içinde görülen dişler de, kız kardeşe ve evladın çokluğuna işaret eder, dedi. Hapis bir kimsesi bulunan bir şahsın rüyada dişlerini kesmemesi, rüya sahibinin aile halkının durumunun zayıf olduğuna işarettir. Rüyada dişlerin sarılığını gidermek, dişlerinden meydana gelecek üzüntü ve kederi defetmek için mal sarf etmeye işarettir.

Rüyada köpek dişinin fazlalığı sahibinin çok akıllı olduğuna işarettir. Rüyada süt dişinin eline düştüğünü ve bunu bir bez parçasına sarıp muhafaza ettiğini gören kimse, çocuğundan yahut erkek veya kız kardeşinden istifade eder. Rüyada bütün dişlerinin düştüğünü ve dizinde veya yanında durduğunu görse, o kimsenin nesli çoğalır. Rüyada hiçbir müdahale yapmadan bir dişinin düştüğünü ve eline aldığını yahut bir bez parçasına sararak muhafaza ettiğini gören kimsenin yanında hamile kadın varsa rahat sağlıklı bir doğum yapar, bir çocuğu olur. Eğer hamile kadın yoksa bozuştuğu erkek kardeşiyle veya bir yakınıyla barışır. Borçlu olan bir şahsın rüyada dişleri düşse, o kimsenin borcunu ödemesine işarettir. Rüyada dişlerinden bir dişinin düştüğünü ve bunun onu rahatlattığını etrafındakilerle birlikte keyiflendiğini gören kimse, bir şahsa olan borcunu, veya herkese olan borcunu tamamen öder.

İmam Nablusi’ye göre rüyada dişlerinden birkaç dişinin düştüğünü gören kimse aynı şekilde etrafındakilerle birlikte keyiflendiğin görse alacaklılarının bir kaçının borcunu öder. Dişler ağrımadan birbiri ardınca dökülüp düşse kabul edilmeyecek amellere işarettir. Eğer ağrıyarak düşseler, o şahsın evinde bulunan bazı şeyin gitmesine ve elden çıkmasına işarettir. Bazen dişleri çıkarmak rüyayı görenin ömrünün akranlarından uzun olmasına işarettir. Bazen de bu rüya, ticaret ve ziraatta bulunan kimsenin kazanç ve faydasının çokluğuna, bazen de rüya sahibinin çocuğunun olmamasına işarettir. Yahut zengin iken fakir olmaya ileride fayda görmek için biriktirdiği malının bozulmasıyla zarar ve ziyana uğramasına işarettir. Dişlerini kendi eliyle çıkardığını gören kimse, malını kötü bir şekilde tasarruf eder ve ailesiyle meşru olmayan bir şekilde muaşerette bulunur, yahut pişman olacağı kötü bir iş işler. Uyanıklıkta ağrıyan bir dişinin rüyada çıkması, kendisine eziyet veren kimseyi idare etmesine ve onun ezasından kurtulmasına işaret der. Bazen de bu rüya, alacaklısının pesinde gezmesinden, rüya sahibinin kurtulmasına işarettir. Rüyada çıkardığı dişin yenilenmesi, mükafata, zarardan sonra kazanca delildir. Rüyada dişlerinin yerinde altın veya gümüşten dişler çıksa, bu rüya bazen de mala erişecek afet ve belaya yahut kendisine ariz olacak hastalıktan dolayı dişlerinden birisinin bağlanmasına işarettir. Bir kimsenin, kendisinde fazla bir göz, burun, kulak, diş görmesi, "Biz onda (Tevrat’ta) onların üzerine (şunu da) yazdık. Cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak, dişe diş (karşılıktır)" ayeti kerimesinin mealine göre, göz, burun, kulak ve dişinden birisini kaybetmesine yahut onların ser'an kıymetlerine işarettir. Fazlalık sebebiyle noksanlık meydana gelir. Bazen de diş uyuklamaya, sünneti seniyeye işarettir. Bundan dolayı bir kimse rüyada kendisinin uyukluyor görse, o kimse de unutkanlık başlar. Yahut uyur ya da uyuklamak gelir yahut da mübarek bir seneyi karşılar veya güzel olan bir yola ya da sünneti seniyeye uyar ve onun yolunda gider.

Rüyada dişlerin ayak altında çıkması hastalığın işaretidir. Ayak altındaki dişlerinizin döküldüğünü gördüyseniz, yakında kötü bir haber alacağınızın işaretidir. Rüyada ellerden diş çıkması sağlıkla ilgili sorundur. Diş çektirdiğini gören kimse ölüm haberi alır. Çürük diş hastalıktır.

Yirmi yaş dişlerinizin çıktığını görmeniz genellikle yeni bir şeyin başlangıcını göstermektedir. Rüyada yürmili yaş dişinizin ağrıdığını görmek yeni bir işe başlarken veya yeni bir başlangıç noktasında sıkıntı yaşayacağınıza işaret eder. Rüyada yirmi yaş dişinizi çektirdiğinizi görmek yeni bir başlangıçtan duyduğunuz sıkıntıdan o işi veya eşi bırakmak suretiyle kurtulacağınız anlamına gelmektedir. Rüyanızda bir diş doktoru görmeniz, ikilemde kalacağınız bir konu olacağına delalet eder. Altı sakal üstü bıyık durumları olabilir. Arada kaldığınız konu içinden çıkılamaz bir hal alabilir fakat karamsarlığa kapılmayın. Bir dostunuz sizi bu can sıkıcı durumdan kurtaracak. Beklemediğiniz bir anda gelecek bu yardım eli sıkıntılarınızı üzerinizden alıp götürecek. Rüyanızda dişlerinize dolgu yaptırdığınızı görmüşseniz bu rüya parasal anlamda bazı sıkıntılar çekeceğiniz anlamına gelir. Rüyada dişleri misvaklamak, ödemelerinizi yapacağınıza ve peygamberimizin yaşam tarzına uygun şekilde hayatınızı yaşayacağınıza delalet eder. Rüyanızda dişlerinizin lekelendiğini görmeniz, sıkıntılı günler geçireceğinize delalet etmektedir. Kürdanla dişlerinizi temizlediğinizi görmeniz şerre yorulur. Bazı rüya tabircileri kürdanla diş temizlediğini görmenin parasal sıkıntılar getireceği konusunda hemfikirdir.
 

DeadlyHacker

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  14 Tem 2014
 • Mesajlar
  342
 • MFC Puanı
  0
 • MFC Seviyesi

Bir Üyemiz Dönmüş Tekrar Hoşgeldiniz.
 
Üst Alt