• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Rüyada Görülen

LaiLa

MFC Üyesi
Konular
1,822
MFC Puanı
6,400
Aşûre günü olan Muharrem'in onunda bir fakir gelip müslüman tanıdığı bir zenginden aşûre için şöyle bir ricada bulunur:
- Muhterem efendim! Bugün malûmunuz aşûre günüdür. Evde çoluk çocuğu bir aşûre kaynatmak geldi gönlümüzden. Fakat fakirlik var. Allah rızası için biraz yardımda bulun der.
Müslüman zengin:

- Olur der, fakat şimdi işim var. Öğle namazını daha kılmadım. Namazdan sonra der.
Fakir adam namazdan sonra gider.

- Şimdi işim var, ikindiden sonra der.
Fakir adam ikindiden sonra gider. Bu sefer sözüm ona zengin müslüman:

- Be adam sen ne anlamaz adammışsın, diyerek bir de paylar fakiri.

Fakir, boynunu bükerek dükkândan çıkıp giderken gayrimüslimlerden para vermeyen adamın bir komşusu çağırır:

Ne istedin komşudan da vermedi? diye sorar.

Garip:

- Biz Müslümanların bugün aşûre günüdür. Biraz yardım istedim. Aşûre için, vermedi. Üstelik de payladı der.
Gayrimüslim, o garip, fakir Müslümana:

-Çoluk çocuğa aşûre pişirmen için ne kadar para lazım? Dedi. Yoksul biçâre garip:

-Beş on lira olsa bu işimi görür der.

Gayrimüslim, fakir Müslümana çıkarıp lazım olanı verir, gönlünü eder. Fakir adam duâ ede ede gider.
- Allah sana hidayet vere! Diyerek sevinçle evine gider. Çoluk çocuğuna aşûre yapıp yedirir.

O gece rüyasında cimri sözde Müslüman, bir köşk görür ki aklı başından gider. Elinde olmadan hayran hayran sorar:
-Bu köşk kimdir? der.
- Bu köşk senindi. Fakat kaçırdın elinden bu güzelim köşkü, derler.
Sorar:
-Niçin kaçırdım?
- Dün sana gelen o garibin gönlünü yapsaydın, o fakire bir aşûrelik sadaka verseydin, bu köşk senin olacaktı. Bu köşk o garibin gönlünü yapana verildi, bunu da komşun gayrimüslim kazandı derler.

Bizim hazırcı, peşinci Müslüman sabaha koşa koşa gider dükkâna. Bekler komşusunun gelmesini. Komşusu gelir. Hemen:
- Dün kaç para verdin o fakire? der.
Gayrimüslim sorar:
-Ne yapacaksın?
- İki mislini sana vereceğim der.
Gayrimüslim:
-Senin gördüğün rüyayı ben de gördüm. Ben Müslüman oldum komşu, der.
Hazırcı, peşinci Müslüman:
- Eyvah! der. Fakat zaman geçmiş ola.​