Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ruh Halinize Göre Beslenin!

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,440
  • MFC Puanı
    21,574
  • MFC Seviyesi

Gün içerisinde yaşadığınız sıkıntı yorgunluk endişe ve mutsuzluk gibi değişik ruh halleri tercih ettiğiniz yiyeceklerin çeşit ve miktarlarını da belirleyebilir

Bu durumun bazen iştah kaybına neden olurkençoğu zaman da yanlış ve kontrolsüz beslenmeye yol açtığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Çelik farklı ruh hallerine göre sağlıklı beslenme hakkında şunları söyledi: .

YORGUNSANIZ C VİTAMİNİ ALIN

Bedenen yorgun olmak iştahın azalmasına sebep olur. Kişiler çoğu zaman yemek yemek istemezler. Dikkat edilmediği takdirde düşen vücut direnci hastalıklara daha kolay yakalanılmasına sebep olur. Böyle dönemlerde C vitamini tüketiminin özellikle artırılması gerekir.

Taze meyve ve sebzeler en ideal tercihlerdir vitamin kaybına uğramamaları için çiğ tüketilmeleri önerilir. Suyunu sıkmak hem alınan kalori miktarının artmasına hem de alınan posanın azalmasına sebep olur. Bekletilerek içilen meyve sularında vitamin kayıpları çok fazla olur. Portakal kivi elma armuthavuç yeşilbiber maydanoz tere roka tercih edilmesi gereken sebze ve meyvelerdir. İçecek olarak kuşburnu ile bitkisel çaylar önerilir.

PEYNİR SÜT VE AYRAN HALSİZLİĞE İYİ GELİYOR

İş ve sosyal yaşamın getirdiği halsizlik durumundaözellikle kalsiyum ve proteinden zengin besinler tercih etmek doğru olacaktır. Süt yoğurt ayrancacık ve peynir en büyük yardımcılardandır. C vitamini ihtiyacı da bu dönemde artacağı için taze meyve ve sebze tüketimi artırılmalıdır. Meyveli yoğurtlar ve sütler tercih edilebilir. Mevsim meyveleri ile hazırlanmış meyveli yoğurtlar halsizliği hafifletecektir.

MUTSUZLUKTAN KURU MEYVEYLE KURTULUN

Fosfordan zengin olan balıklar kuru baklagiller ve bulgur bu dönemin çabuk atlatılmasına yardımcı olacaktır. Bu dönemde daha çok şeker ve şekerli besinler tercih edilir. Oysaki kompleks karbonhidrat içeren yiyecekler kan şekerini kontrol edecektir. Tahıllı ekmeklerle hazırlanan sandviçler en ideal tercihlerdir. Yine bu dönemde tatlı ihtiyacı için kuru meyveler çok iyi birer alternatif olacaktır.


KIZGINSANIZ DEMLİ ÇAY VE KOYU KAHVE İÇMEYİN

Öfke durumunda yağlı tohumlar; özellikle fındıkceviz badem ve fıstık tüketilmesi uygundur. Kahvedemli çay gazlı içecekler ve kafeinli içeceklerden bu dönemde özellikle uzak durulması önerilir. Daha çok rezene kuşburnu ıhlamur adaçayı gibi bitkisel çaylar veya ılık tarçınlı süt tüketimi artırılmalıdır.

ENDİŞELERİNİZ SU İLE BİRLİKTE AKSIN

Endişe durumunda vücutta aşırı sıvı kaybı olacağından sıvı alımı artırılmalıdır. İlk tercih her zaman saf sudur. Daha sonrasında çorba kompostomeyve suyu ayran bitki çayları ve mineralli sular içilebilir.

HAYALKIRIKLIĞINA KARŞI MUZ ÇİLEK VE KİVİ

Daha çok şeker çikolata pasta kurabiye gibi besinlerin tercih edildiği bu dönemde posalı ve c vitamin içeriği yüksek yiyecekler en doğru tercih olacaktır. Sebze ve meyveler bu dönem için en iyi tercihtir. Bol yeşillikli salatalar muz ananas kiviçilek iyi birer kaynaktır.
 
Üst Alt