• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Çözüldü Satılan cep telefonu faturasında TC kimlik no yazar mı?

Kadir.20

MFC Üyesi
Konular
2
MFC Puanı
20
iyi geceler ben bundan 1 ay önce kutulu faturalı cihaz sattim cihazın faturasında Tc kimlik numarası yazar mı yazip yazmadiğını net hatirlamıyorum ? media markt tan alınma bir cihaz. Terettüt içerisinde kaldım.

Herkül

Admin
Konular
8,797
MFC Puanı
17,460
iyi geceler ben bundan 1 ay önce kutulu faturalı cihaz sattim cihazın faturasında Tc kimlik numarası yazar mı yazip yazmadiğını net hatirlamıyorum ? media markt tan alınma bir cihaz. Terettüt içerisinde kaldım.

Bir e-arşiv faturada zorunlu olarak bulunması gereken bilgiler: • Müşterinin adı • Müşterinin soyadı • Müşterinin adresi

Bir e-arşiv faturada zorunlu olmayan ancak yazılması desteklenen diğer bilgiler Eğer vergi mükellefi olmayan nihai tüketicilere düzenleniyorsa • Vergi dairesi • Vergi kimlik numarası • Müşterinin TC kimlik numarası (Eğer müşteri TC kimlik numarasını paylaşmak istemezse alıcı hesap numarası alanına '11111111111' bilgisi girilebilir.)

Kum Saati

MFC Üyesi
Konular
3
MFC Puanı
420
Bir e-arşiv faturada zorunlu olarak bulunması gereken bilgiler: • Müşterinin adı • Müşterinin soyadı • Müşterinin adresi

Bir e-arşiv faturada zorunlu olmayan ancak yazılması desteklenen diğer bilgiler Eğer vergi mükellefi olmayan nihai tüketicilere düzenleniyorsa • Vergi dairesi • Vergi kimlik numarası • Müşterinin TC kimlik numarası (Eğer müşteri TC kimlik numarasını paylaşmak istemezse alıcı hesap numarası alanına '11111111111' bilgisi girilebilir.)

Adres yazılması zorunlu değildir. Ülke ve varsa merkez yazılıp geçilir. Burada adres isim soyisim ünvan gibi bilgilerin zorunlu olma sebepleri değişir. Eğer faturayı kestiğiniz kişi bir firma sahibi ise ve bu faturayı giderlerinden düşecekse o zaman bu bilgiler olmalı. Fakat şahıs sadece mal satın alıyor ve bunu kullanmayacaksa gider olarak sadece ben malı aldım beyanı yeterlidir. Örnek verecek olursak marketten alışveriş yaparken siz aldığınız fişleri vs kontrol amaçlı aldığınız için sadece giderleştirmek için alırsınız. Eğer mal iadesi veya kusurları gibi konular söz konusu olursa burada da ödeme noktası kanıt niteliği taşır. Kişi ödemeyi banka veya kredi kartı ile yaptı ise faturayı veya fişi destekler ve ürünün iadesi konusunda problem olmaz.

GİDER YAPMAYACAK ŞAHIS ALDIĞI FATURALARDA TC ADRES GİBİ KİŞİSEL VERİLERİNİ PAYLAŞMAK ZORUNDA DEĞİLDİR. ZORUNDA OLANLAR GİDERİ KULLANACAK MÜKELLEFTİR.