Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sezyum Özellikleri ve Kullanım Alanları

OBERON

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    20 Kas 2016
  • Mesajlar
    3,162
  • MFC Puanı
    101
  • MFC Seviyesi

Periyodik cetvelde I A grubunda yer alan elementlerden birisi olan Sezyum, 1861 tarihinde Rubidyum ile birlikte Bunsen ve Kirchoff tarafından keşfedilmiştir. Oldukça yumuşak bir maden olan Sezyum, açık sarı görünüme sahiptir.

Elektropozitiflik açısından en yüksek değere sahip olan doğal elementler arasında yer alan Sezyum, hızlı bir şekilde oksitlenmektedir. Soğuk su içerisinde sezyum hidroksit olarak ayrışmakta ve sezin ile hidrojen vermektedir.

Bileşikleri bir değerlik alan Sezyum, doğal olarak maden sularında, lepidolit içerisinde trifilin de yer almaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalarda Polüsitinde eser miktarda bulunduğu tespit edilmiştir. Kullanım alanlarına bakıldığında özellikle fotoseller ön plana çıkmaktadır.

Sezyum hazırlanırken erimiş halde klorürü vakum altı kalsiyum ile karıştırdıktan sonra damıtma işlemi uygulanmaktadır. Kısaca Cs olarak ifade edilen Sezyum, 55 atom numarasına ve 132,90545 atom ağırlığına sahiptir. Alkali metal grubunda yer alan element sarı – gümüş arası açık tonlara sahiptir.

Sezyum elementi elde edilirken klorür eriyik metalik sodyum ile reaksiyona girmek ve bu reaksiyon sonucunda elde edilmektedir.
 
Üst Alt