Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

T.C.Yakın Tarih : Mayıs 1960 Darbesi (Feto'un Adnan Menderes'e Ölüm Kumpası)

TRWE_2012

لِيَغْفِرَ لَكَ اللّٰهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِك
Moderatör
Konum
BERTUNA
 • Üyelik Tarihi
  2 Haz 2020
 • Mesajlar
  5,100
 • MFC Puanı
  14,900
 • MFC Seviyesi

1642392279313.png

Darbe Nedir?

Askerî darbe, bir ülkede silahlı kuvvetler mensuplarının silah zoru ile ülke yönetimine el koyması. Hükûmetlerin, ekonomik ve sosyal sorunları çözmekte başarısız oldukları iddiası, cuntacılar tarafından askeri darbelerin başlıca sebebi olarak gösterilir.

1960 Darbesi Hakkında Bilgiler

27 Mayıs Darbesi, 27 Mayıs 1960 tarihinde yapılan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk askerî darbe. Ayrıca 27 Mayıs Askerî Müdahalesi ya da 27 Mayıs İhtilâli olarak da anılır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk darbesi, 27 Mayıs 1960‘da, Demokrat Parti‘nin (DP) “Türkiye’yi baskı rejimine ve kardeş kavgasına götürdüğü” gerekçesiyle, Türk Silahlı Kuvvetlerindeki bir grup subayın ülke yönetimine el koymasıyla gerçekleşti.

Türkiye’de 1946 yılında çok partili hayata geçilmesinin ardından 1950 yılında iktidara gelen DP, 10 yıl iktidarda kaldı. DP iktidarının son dönemlerinde ülkede yaşanan gerilim, zaman zaman şiddetle kendisini gösterdi.

Muhalefet partisi CHP’nin genel başkanı İsmet İnönü, bazı yurt gezilerinde saldırıya uğradı. Üniversite öğrencileri, hükümet aleyhine gösterilere başladı. İstanbul Beyazıt Meydanı’nda üniversite öğrencilerinin eylemi sırasında Orman Fakültesi öğrencisi Turan Emeksiz, polis kurşunuyla hayatını kaybetti.

Ülkede yaşananlar nedeniyle İstanbul ve Ankara’da sıkıyönetim ilan edildi. Ankara’da, 5 Mayıs 1960’da bir öğrenci grubu, ”555K” yani “5’inci ayın 5’inde saat 5’te Kızılay’da” koduyla gösteri düzenledi. 21 Mayıs’ta da Harp Okulu öğrencileri sokağa çıktı ve Zafer Anıtı’na kadar ”sessiz” yürüyüş yaptı.

1960 Darbesi Nedeni?

1. “Partizan bir idare kurulması ve hukuk devleti vasfının ortadan kalkması”
2. Plansız bir yatırım politikası ve suistimaller
3. Enşasyonist bir mali politika ve hayat pahalılığı
4. Fikir hayatı üzerine baskı ve basın hürriyetini tehdit
5. Tek parti diktatoryasının kurulması ve Büyük Millet Meclisinin meşruluğunu kaybetmesi

1960 Darbesi Sonuçları

Darbenin nedeninin Menderes hükûmetinin uygulamaları ve çıkardığı yasalar olduğu, cunta yönetimi tarafından ileri sürülmüştür. MBK; darbeyi, kardeş kavgasına son vermek ve laiklik ilkesine aykırı uygulamaları durdurmak için yaptığını ileri sürmüştür. Öte yandan kimi subaylar DP iktidarının Kemalist ve laik rejimi tehdit ettiğini düşünmekteydi. Bunların dışında, darbenin iktidarı geleneksel elit iktidar gruplarına (ordu ile siyasî bürokrasiye) vermek amacıyla yapıldığını öne süren kaynaklar da mevcuttu. İlk olarak ekonomik kriz havasının darbenin etkenlerinden olduğu belirtilmektedir.

DP anayasa ihlalleriyle suçlanmaktadır. İhtilalden bir ay önce İstanbul Üniversitesi’nde DP karşıtı bir eylem zorlukla bastırılır. Eylemi bastırmakla görevli askerlerin tutumu ordunun da DP’ye cephe aldığını gösterir. DP hükûmetinin sansür politikaları basınla olan ilişkilerini de büyük oranda zedelemiştir. Menderes, iktidarının son yıllarında artık Marshall Planı kapsamında Amerika’dan daha fazla kredi alamadığını görmüş ve sanayi projelerini kredilendirmek için Sovyetler Birliği ile yakınlaşmaya başlamıştı. Bu amaçla Sovyetler Birliği’ne üst düzey ziyaretler yapılıp, ülkedeki sanayinin gelişmesi için Sovyetlerle yatırım antlaşmaları imzalanma hazırlığı yapılmaktaydı.

Kaynak :
Kod:
https://cokiyiabi.com/
 

TRWE_2012

لِيَغْفِرَ لَكَ اللّٰهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِك
Moderatör
Konum
BERTUNA
 • Üyelik Tarihi
  2 Haz 2020
 • Mesajlar
  5,100
 • MFC Puanı
  14,900
 • MFC Seviyesi

TRWE_2012 Yorumu:

Üst'teki yazıda geçen ;


1960 Darbesi Nedeni?

1. “Partizan bir idare kurulması ve hukuk devleti vasfının ortadan kalkması”
2. Plansız bir yatırım politikası ve suistimaller
3. Enşasyonist bir mali politika ve hayat pahalılığı
4. Fikir hayatı üzerine baskı ve basın hürriyetini tehdit
5. Tek parti diktatoryasının kurulması ve Büyük Millet Meclisinin meşruluğunu kaybetmesi

bunların hiçbiri ana nedenler arasında yer almaz.Bu maddeler Fetö'ün rahatsız olduğu durumlar ile ABD'in kaygı duyduğu durumların bileşimidir.

Yeni nesil bilmez, 1960 Anayasası, Türk Milletine geniş hak ve özgürlükler tanıyan, döneminin çok çok üstünde bir anayasa idi.Bu durum Türkiye'nin gizli görünür düşmanı olan, ABD tarafından hiç istenmiyordu.Halkın yönetim de etkin olması ABD çıkarlarına ters bir durum idi.

Bundan dolayı ABD, Türkiye'deki beslemesi olan Fetö'ye bir kumpas hazırlama talimatı vermiştir.Netice'de darbe başarılı olmuş, halk yönetimden uzaklaştırılmıştır.

Aynı ABD, Erdoğan'a uygulamak istemiş (ki neden iktidar olmadan önce Erdoğan ABD'ye bir takım sözler vermiş olmalıydı ) , Menderes'in başına gelen olayın aynısının başına gelmesinden korkan Erdoğan 15 Temmuz'da Halkı sokağa dökmüş ve canını Fetö'ün dolaysıyla ABD'in pençelerinden Türk Milletinin cesareti sayesinde kurtarmıştır.
 
Son düzenleme:
Üst Alt