• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Telif Hakları Üzerine Bir Anket

Telif Hakkı Yediniz Mi?

• Kullanılan toplam oy
    3
  • Anket kapatılmış .

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,930
Merhabalar

Tanımlama :

Telif hakkı ihlali, koruma altındaki fikir ve sanat eserlerinin sahibinin izni olmaksızın çoğaltılması, kiralanması, yayınlanması, gösterilmesi, çoğaltılması, dağıtımının yapılması,görsel veya işitsel iletişim araçları vasıtasıyla umuma yayılmasının sağlanması gibi eylemleri ifade eder. Telif hakkına sahip kişinin izni olmadan bir eserin hukuka aykırı bir şekilde telif ihlali söz konusu olduğunda bu kişi veya kişilere bir takım yaptırımlar ve cezalar uygulanır.

Ankette katılananlara ve yorum katanlara şimdiden teşekkürler....

DURUBEY

MFC Üyesi
Konular
3
MFC Puanı
3,330
Yaptığım iş aslında tamda bu sayılır. Telif hakkı ihlallerini yakalamak intihalleri yakalamak falan.

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,930
Bundan yıllar önce idi.

Hatay/Samandağ 'da bulunan 456 metre. rakımlı Kromit Dağ İşletmesinde Ocak Şef Mühendisiyim.Her gün kü gibi 12:00-17:00 İkindi Vardiyasından çıkmıştım.17:00-22:00 Akşam Vardiyası Ocak Şef Mühendisi Bilnur Hanıma, ocak hakkında gerekli bilgileri ve faaliyet raporlarını verdikten sonra, hergün yaptığım gibi İstanbul-Merkez'e e-posta ile yollamam gereken günlük teknik nezaretçi raporunu yazarken, şantiyenin önüne bir Mercedes marka 4x4 arazi arabası geldi.Ben dalmışım rapor'a.... farkında değilim..

İşcilerden biri,

"Mühendis Bey....!!" Mühendis Bey.....!!!

Ben:

Ne oldu, heyecanlı heyecanlı konuşuyorsun....?

İşci:

Şimdi buraya bir avukat ve BSA'dan geldiklerini söyleyen iki kişi var...

Tabii ben , İşcinin BSA demesinden , hemen olayı çakozladım (anladım) ... Ama hiç bozuntuya vermeden bu gelen davetsiz misafileri ayakta karşıladım.

Kullandığımız yazılımların, lisans bilgi ve belgelerini gösterdim.Buradan bir şey bulamayan, ard niyetli bu insanlar, şirket bilgisayarından (şantiye de topu topu sadece 2 bilgisayar var) sonra, tek bende (şantiye'de) olan şahsi dizüstü bilgisayarıma bakmaya yeltendiler,tabii bu duruma baştan, ben izin vermeyince, bunlar iyice işkinlendiler (şüphelendiler) ve yüzleri gülmeye başladı.Sonra ben masusdan ikna oldum.Verdim ellerine.... ( bilgisayarı....)

Açmaları ile kapatıp bana geri iade etmeleri bir oldu.Bu sefer ben sırıtmaya başladım.....

Neden böyle olmuştu.Çünkü açtkları ve inceledikleri dizüstü pc'in içinde GNU-LİNUX UBUNTU 8.04 İ386 kuruluyda ondan....

Son düzenleme:

eiSy

Emektar Üye
Konular
1,067
MFC Puanı
37,500
Hayır yemedim anlamıyorum da inşallah yemem de ayy çok korkuyorum ben ./

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,930
Hayır yemedim anlamıyorum da inşallah yemem de ayy çok korkuyorum ben ./
Rahat ol.....!!!

Öncelikle BSA'ın Açılımı nedir onu açıklayalım :

BSA : Business Software Alliance (BSA), uluslararası boyutta etkinlik gösteren bir denetleme şirketidir.

Yazılım alanında lisanslı olmayan ve telif hakları yasalarıyla çelişen, kopyalanmış korsan yazılımlara karşı, üretici firma ve kişilerin yasal haklarını korumak temelinde hak ihlallerini saptayıp buna engel olmak, gerektiğinde yargı önüne çıkarmak şeklinde çalışan kuruluş, "Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" vb. yasa maddeleriyle destek bulmaktadır.

Logosu :

1649845088447.png

Bu oluşumun alt yapısını Microsoft Corp.Apple Inc. ve Symentec (Norton) Corp. ve HP tarafından finanse edilmekte....

Türkiye’de Microsoft Türkiye önderliğinde faaliyetlerine başlamış olan Business Software Alliance, yani BSA da bulunuyordu. BSA Türkiye’de faaliyetlerine ilk başladığı yıllarda, kuruluşun temsilcisi olarak Microsoft Türkiye Temsilcileri sözcü olarak faaliyet gösteriyordu.

2007 yılına kadar yasadışı olarak Türkiye’de faaliyet gösteren kuruluş, bir avukat ordusu ile korsan yazılım kullanan şirketlere baskınlar düzenleyerek, şirketlerin anlaşma yoluyla veya mahkeme tarafından verilen cezalar neticesinde temsil ettiği ve/veya üyesi bulunan uluslararası yazılım şirketlerinin lisans ücretlerini tahsil ediyordu.

2007 yılında organizsayonun Türkiye’de izinsiz, kısaca yasadışı olarak faaliyet gösterdiğine yönelik serzenişler yükselince, İçişleri Bakanlığı tarafından alınan izinle yasal olarak faaliyetlerine başlamıştı. 3 Şubat 2017’de faaliyet izni sona eren BSA Türkiye, faaliyet izin belgesini yenilemedi. İçişleri Bakanlığı da faaliyetlerine son verilmesine karar verdi. BSA Türkiye’nin en son yetkilisi Nilüfer Sapancılar Kahvecioğlu’ydu.

Bu tarih'den sonra BSA 2010 yılında, izin belgesini yenilemeye girişti ama İç İşleri Bakanlığı bu talebe olumlu yanıt vermedi.Yani 2010 yılından beri bu legal olmayan antipatik oluşum, pasif halde.....

Gelelim sana.....

Kullandığın yazılımların lisans bilgilerine dikkat et.İnternet ve iş'de GNU-Linux dağıtımı kullan.Bu seni aç gözlü, kötü kalpli korsan avcısı avukatlar'dan korumaya yetecektir.

Son düzenleme:

eiSy

Emektar Üye
Konular
1,067
MFC Puanı
37,500
Gelelim sana.....

Kullandığın yazılımların lisans bilgilerine dikkat et.İnternet ve iş'de GNU-Linux dağıtımı kullan.Bu seni aç gözlü, kötü kalpli korsan avcısı avukatlar'dan korumaya yetecektir.

Zaten hangi kategoride konu açarsam açayım, kopyala yapıştır oluyor, sadece ben alıntı yazmıyor dum konuların altına ki onu da bilmiyordum bilgi için teşekkürler

Konular
6
MFC Puanı
12,830
Zamanında bir çok kişinin canını yakmışımdır bu konuda .. ?

Emek verin emek yada emek vermiş olanlara saygı duyun..

Parola bu..