Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Titanyum Özellikleri ve Kullanım Alanları

OBERON

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    20 Kas 2016
  • Mesajlar
    3,162
  • MFC Puanı
    101
  • MFC Seviyesi

Periyodik çizelge de IV B grubunda yer alan Titanyum, yer kabuğunda yoğunluk bakımından yer alan elementler arasında dokuzuncu sırada bulunmaktadır. 1871 tarihinde W. Gregor tarafından titanyum oksidin bölünmesi sonucunda keşfedilen element, 1875 tarihinde M.H. Klaporth tarafından tekrar değerlendirilmiştir.

1900’lü yıllara kadar herhangi bir üretim ya da işleme yapılmamakla birlikte 1936 tarihinde İkinci Dünya Savaşı öncesinde ABD’ye giden W.J. Kroll ile titanyum üretimi başlamıştır. 1950’li yıllardan günümüze değin ticari amaçlar doğrultusunda üretimine devam edilen titanyum, titanyumdioksit, titanyum metali ve titanokarbit olarak üç ayrı sınıfa ayrılmaktadır.

Titanyumun elde edildiği alanlara bakıldığında akarsu ya da denizlerin alüvyon yatakları, ilmenitli kumlar öne çıkmaktadır. Özellikle Güney Afrika, Avustralya, Hindistan ve ABD üretim ve yatak değeri bakımından ön sıralarda bulunmaktadır. Kimyasal olarak Ti sembolü ile ifade edilen bu element, 22 atom numarasına ve 47,867 atom ağırlığına sahiptir.

Titanyumun kullanıldığı alanlara bakıldığında ilk sırada titanyum dioksit ile boya sanayi yer almaktadır. Vernik ve cila malzemesi olarak renk verici madde şeklinde kullanılan element, parlak beyaz – gri arası görünümü ile son derece etkili bir koruyucudur. Yine kağıt endüstrisinde de tercih edilen titanyum, kağıdın parlaklığını artırmakta ve saydamlığını azaltmaktadır. Diğer kullanım alanları ise fotoğraf ve plastik endüstrisi, uçak ve silah sanayi ile gemi malzemeleri üretimidir.
 
Üst Alt