Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye’yi particilik değil Atatürkçülük kurtaracak

Rapunzel

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  11 Mar 2015
 • Mesajlar
  5,450
 • MFC Puanı
  1,785
 • MFC Seviyesi

Türkiye’yi particilik değil Atatürkçülük kurtaracak


İran Devrimi’ne ve İran-Irak Savaşı’na şahit olan Shahzadeh N. İgual, Atatürk’ün Türk halkına her şeyi altın tepside sunduğunu söyledi ve ekledi: “Elinizdeki hazineyi yeniden fark edin...

RÖPORTAJ: Yüksel şengül

Hem İran hem Türk vatandaşı olan Shahzadeh N. İgual, 1978 Tahran doğumlu. İran'da değişen rejimle ters düşenlerin ve İran-Irak savaşıyla birlikte ülkeyi terk edenlerin arasında henüz 12 yaşındayken o da yer almış. Annesi ve iki kız kardeşiyle savaştan kaçarak İzmir'e yerleşen İgual, geçtiğimiz hafta piyasaya çıkan Tahran'ın Kırmızı Sirenleri adlı romanında yaşadıklarını ayrıntılarıyla anlatıyor. İlk röportajını SÖZCÜ'ye veren Shahzadeh N. İgual'le Taksim'de buluştuk, konuştuk…
– Bu romanı ne zaman yazmaya karar verdiniz?
2006'da bitirmiştim. 2007'de annemi kaybedince yazdıklarımı kaldırdım, yıllarca bakamadım. Çünkü bu romanın kahramanıydı annem. Geçen yıl yazdıklarımı çıkardım ve 8 ayda yeniden yazdım.
– İran'da İslam devrimi yaşanırken siz 1 yaşındaydınız.
İran'da önce İslam devrimi yaşandı, sora İran-Irak savaşı başladı. Ülkem karıştı. Buna neden olan ülkeyi lanetliyorum.

‘BENİMKİSİ VATANSIZLIK'

– Hangi ülke bu?
Dünyanın baş karıştırıcısı elbette Amerika Birleşik Devletleri'dir. Hiçbir Amerika Başkanı masum değildir. En eli kanlısı elbette Obama'dır. Derdim halkıyla değil, bu ülkenin dış politikasıyla ilgilidir.
– İran, her vesileyle Amerika'ya kafa tutuyor…
O coğrafyanın Arap olmayan tek ülkesidir İran. Çünkü, Pers medeniyetinden gelmektedir.

– İran'dan nasıl kaçtınız?

Babam, benim ve iki kız kardeşimin yurt dışında okuması için annemle bizi Kanada'ya göndermek için harekete geçti. Biz önce İstanbul'a geldik. Ben 12 yaşındaydım. İstanbul'dan İzmir'e geçtik. Kanada'ya gitmek istedik ama annem Türkiye'nin İran'a sınır ülke olması nedeniyle İzmir'de kalmamızın daha iyi olacağını düşündü. Ülkemize, babamıza yakın olalım diye.

– Türkiye'yi sevdiniz mi?

Benim Türkiye ile ilişkim, görücü usulüyle evlenmeye benziyor. Önce kabul edip, sonra alışıyorsunuz, en sonunda da seviyorsunuz. Tahran'a giderken Türkiye'yi özlüyorum, Dönerken yüreğim İran'da kalıyor. Benimkisi vatansızlık…

– Babanıza ne oldu?

Babam gerçek bir yurtseverdi. Onu bir daha göremedim. Yaşadığı talihsizlikler sonrası hapse girdiğini duyduk, daha sonra da hayatını kaybetti. İran çok acılar çekti. Dilerim, böyle acıları Türkiye çekmesin…
– Türkiye'de de acılar çok…
Türkiye şanslı, Atatürk gibi bir lidere sahip olmuş, bu çok büyük bir olaydır. Ancak son 10-15 yıldır yaşananlara ben de şaşırıyorum. Çeyrek asırdır bu ülkedeyim. 1 Mayıslar'da dayak yedim, Nazım Hikmet hayranlığım yüzünden okuldan uzaklaştırıldım, Gezi Parkı direnişinde ön saflardaydım.
– Atatürk'e hayransınız…
Atatürk'e kim hayran değil ki! İnanılmaz bir deha, inanılmaz bir önder. Nutuk'u iştahla okudum. Atatürk, dini kullanmaya kalkanları, dinle devlet işlerini ayırarak durduran muhteşem bir liderdir. Ona dinsiz deseler de o hepimizden daha Müslümandır. İslam coğrafyasında Atatürk bir talih kuşuydu ve o talih kuşu Türkiye'nin başına kondu. Bugün ne yazık ki bunun kıymeti bilinmiyor. Bazıları Atatürk'ün verdiği haklarla yobazlık istiyor.
“Bu kitabı, babamı göremeden ona veda edişime, vatan hasreti içinde ölen anneme adadım. Çocuktum ama savaş travmaları bilinçaltıma kazındı. Savaş çocuklarının çocukluğu yoktur, gençliği ise kayıptır. Türkiye'de yaşayanlar bu romandan dersler çıkarmalıdır...”
“Bu kitabı, babamı göremeden ona veda edişime, vatan hasreti içinde ölen anneme adadım. Çocuktum ama savaş travmaları bilinçaltıma kazındı. Savaş çocuklarının çocukluğu yoktur, gençliği ise kayıptır. Türkiye'de yaşayanlar bu romandan dersler çıkarmalıdır…”

‘ÖYLE BİR DEHA Kİ'

– İran'da neler yaşanıyor?

Yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, kadınların evlerden çıkıp hayata katılmalarını istiyor. İran'da din ve devlet işlerinin ayrı tutulmasıyla İslam'ın korunacağı söyleniyor.
– Atatürk'ün bir asır önce söylediği noktaya onlar şimdi geliyorlar demek ki…
Ne yazık ki Türkiye'de laiklik karşıtı olanların sayısı artıyor. Bir bölüm gençler nasıl bir hazineye sahip olduklarını onu kaybettiklerinde anlayacaklar. Atatürk onlara her şeyi altın tepsi içinde sundu. Atatürk öyle bir deha ki, Nostradamus gibi bugünleri ve olacakları o zamandan görmüş, bilmiş. Gençliğe Hitabe'yi herkes ezberlemeli, Nutuk'u ise okumalı. İran'a gelince. Baskılar azaldı, özgürlükler çoğalmaya başladı.

– Türkiye'de neler olur?

Türk halkının sağ duyusuna güveniyorum. Türkiye, çağdaş medeniyetler seviyesine çoktan ulaşmalıydı. Umutluyum Türkiye'den. Her ülkücü Devlet Bahçeli değildir, her sosyal demokrat Deniz Baykal değildir. Türkiye'yi particilik değil, Atatürkçülük kurtaracaktır.

DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ ÇOK AŞAĞILARA İNDİ

Shahzadeh N. İgual, Türkiye'de düşünce özgürlüğü konusunda çok aşağılara inildiğini söyledi. Türkiye-İran arasında dostluk elçiliği de yapan İgual, “Hapiste olan gazeteci sayısı bir demokratik ülkeye asla yakışmıyor” dedi…
 

RebeLzEm

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
Konum
ADANA
 • Üyelik Tarihi
  18 Nis 2017
 • Mesajlar
  30
 • MFC Puanı
  0
 • MFC Seviyesi

Cook GüzeL ßir PayLaşim oLmuS eLLerine SagLik.. Ne mutLu Türküm Diyene... (Mustafa KemaL ATATÜRK)...
 

talipyldrm53

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  5 May 2017
 • Mesajlar
  50
 • MFC Puanı
  0
 • MFC Seviyesi

Atatürçülük kurtarır ama Kurucu olduğu parti başındakiler törörist cenezelerinden kurtarırsa kendini :)
 
Üst Alt