Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Üç Boyutlu Yazıcı Nedir? Üç Boyutlu Yazıcı? Üç Boyutlu Yazıcı Var mı?

ReiS

 ‬
Co Admin
  • Üyelik Tarihi
    8 Ara 2012
  • Mesajlar
    17,181
  • MFC Puanı
    6,021
  • MFC Seviyesi

Üç Boyutlu Yazıcı Nedir? Üç Boyutlu Yazıcı? Üç Boyutlu Yazıcı Var mı?


Üç Boyutlu Yazıcı Nedir?

3D yazıcılar son on yıldır yaygın bir şekilde kullanılmakta. Üç boyutlu yazıcılar ile tasarlanan bir modeli gerçek bir ürün gibi ortaya çıkaran yazıcılardır. Kullanıcılar üç boyutlu tasarım programlarıyla tasarlamış oldukları veya internet üzerinden indirmiş oldukları üç boyutlu bir tasarıma, bu yazıcılar sayesinde dakikalar içerisinde sahip olabiliyor. Üç boyutlu yazıcılardan çıktı alabilmek için gereken malzemeler; bilgisayar çizimi, ham madde ve üç boyutlu yazıcı. Fiyatı doğal olarak normal yazıcılardan fazla olan üç boyutlu yazıcıların önümüzdeki yıllarda çok daha yaygın bir şekilde hayatımıza gireceği belirtilmekte.

Üç Boyutlu Yazıcı İle Otomobil Lastiği Üretildi

Hayatımızın her noktasına girmiş olan üç boyutlu yazıcılar, otomobil sektöründe de boy göstermeye başladı. Coğrafi anlamda özellikle Fransa ve Avrupa’da büyük bir üne sahip olan ve dünya lastik liderliği pazarında rol oynayan Michelin, 3D yazıcı kullanılarak üretilen ilk otomobil lastiğini tanıttı.

Michelin; Vision isimli üç boyutlu yazıcı ile üretilmiş olan prototip lastiğini Montreal’de tanıttı. Eğer bu tanıtımda gösterilen lastik normal hayatımızda kullanıma alınırsa, otomobil sahiplerinin uzun süre araç lastiklerini değiştirmesine gerek kalmayacak. Otomobil lastiklerinin değişim süresi kullanım şartlarına bağlı olarak değişse de, ortalama beş yılda bir değiştirilmesi gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında üç boyutlu yazıcılar hem ekonomik hem de kullanıcı ve çevre dostu olacak.

Patlamayan Doğa Dostu Otomobil Lastikleri Geliyor

Üç boyutlu yazıcılar ile üretilen lastikler geleneksel lastiklerden çok farklı bir yapıya sahip. Lastikler üzerinde yer alan sensörler sayesinde lastik hakkındaki tüm bilgilere anlık olarak ulaşılabiliyor. Ayrıca sürtünme sonucu kaybettiği yapısına kolayca geri dönebiliyor. Bu lastikler ilhamını doğadan almakta ve asla patlamıyor. Dolayısı ile şişirmeye de gerek duyulmuyor. İnsan vücudundaki akciğer organına benzetsek yanlış bir betimle olmaz. Akciğer gibi davranan lastikler özel uygulamalar aracılığı ile kullanıcılar tarafından kontrol edilebiliyor. Ayrıca kullanıcılar bu uygulama programları ile kendi sürüş özelliklerine göre lastik sipariş edebiliyor. Bu lastikler bakteriler tarafından ayrıştırılabilen bir yapıya sahip. Bu özelliği ile doğa dostu lastik olması bakımından oldukça dikkat çekmektedir. Çünkü yapımında, bambu, kâğıt, teneke, tahta, plastik gibi malzemeler kullanılmakta. Bu lastikler günümüzde kullandığımız lastiklerin aksine, kullanım ömürlerini tamamladıkları zaman kolayca geri dönüştürülebiliyor. Şu anda prototip olarak var olsa da, doğayı koruma adına büyük ümitler vadediyor. Özelliği, üretimi, kullanıcı ve doğa dostu olması açısından büyük dikkat çeken Vision prototip lastiklerin önümüzdeki on yıl içerisinde kullanıma girebileceği belirtiliyor.
 
Üst Alt