Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ütü Tabanı Temizliği Nasıl Yapılır?

İlksu

Sanırım artık insan, tutunamıyor insana..
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    18 Tem 2017
  • Mesajlar
    1,608
  • MFC Puanı
    3
  • MFC Seviyesi

Birçok kıyafetin düzgün ve şık görünmesi ütülü olmalarına bağlıdır. Ancak kıyafetlerin ütülenmesi birçok kişinin hoşlanmadığı bir iştir. Her ne kadar ütü yapmayı daha kolay hale getiren ürünler tasarlanmış olsa da ütü yine de çoğunlukla yorucu ve sıkıcıdır.

Kullanılan ütünün tabanı kirli ise ütü yapmak çok daha zordur. Özellikle de açık renkli kıyafetler ütülenirken kirli tabanlardaki lekeler bu kıyafetlerde zorlu lekelerin oluşmasına sebep olabilir. Ütü tabanlarında oluşan kirler ise böyle olumsuzluklarla karşılaşılmaması için belirli aralıklarla temizlenmelidir.

Ütü Tabanı Temizliği Nasıl Yapılır?

Ütü tabanlarında biriken kirlerin temizlenmesi için öncelikle temiz bir bez kullanılmalı ve bu işlem ütü soğukken yapılmalıdır. Mikrofiber bez kullanılacaksa ütü tabanı kuru şekilde silinmelidir. Eğer bu şekilde lekeler temizlenemiyorsa ütü tabanı mikrofiber bez ya da diğer bezler su ile hafifçe nemlendirilerek silinmeli ve tabandaki lekeler giderilmeye çalışılmalıdır.

Ütü tabanına yapışan maddeler varsa ve taban çok kirliyse bu durumda temizlik için ütü önce ısıtılmalıdır. Isıtılan ütü tabanındaki kirlerin temizlenmesi için ıslak ve yumuşak bir havlu kullanılmalıdır. Havlu yere ya da düz bir zemine serilerek, kirli ütü tabanı havlu üzerinde bastırılarak gezdirilmelidir. Bu yöntemde kullanılacak havlunun da temiz olmasına dikkat edilmelidir. Havlu üzerindeki kirler de ütü tabanına yapışarak lekelerin daha zorlu olmasına neden olabilir.

Sirke de ütü tabanı temizliğinde kullanılabilir. Çok kirli olmayan tabanlar ütü soğukken sirkeli suya batırılmış bir bez ile temizlenebilirler. Ütü tabanı çok kirli ise de bu işlem ütü sıcakken ve bez yerine havlu kullanılarak yapılabilir.
Ütü tabanı temizliğinde oldukça etkili maddelerden bir diğeri de tuzdur.

Bunun için ütü masası üzerine öncelikle beyaz renkli bir kağıt serilir. Serilen kağıdın üzerine ise bir miktar sofra tuzu dökülür. Diğer taraftan ütü ısıtılır. Isınan ütü, üzerinde tuz olan kağıt üzerinde dairesel hareketlerle gezdirilir. Bu sırada ütünün buhar çıkış kapalı olmalıdır. Bu işleme 1-2 dakika kadar devam edildiğinde ütü tabanındaki kirler tamamen temizlenebilir. Eğer lekeler çıkmamışsa işleme bir süre daha devam edilir. Bu yöntemde ütünün çok fazla bastırılmamasına, kağıt üzerinde yavaş hareket ettirilmesine dikkat edilmelidir.​
 
Üst Alt