• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Haber UNESCO: “Tüm okullarda akıllı telefonlar yasaklansın."

UNESCO, eğitim, sanat, bilim ve kültür alanlarında uluslararası iş birliği yoluyla dünya barışını ve güvenliğini koruma amacını güden bir Birleşmiş Milletler kurumu olarak geçiyor ve bugün önemli bir akıllı telefon çağrısı ile gündemde bulunuyor. Kurum, yaşanan sınıf içi aksaklıklar ile mücadele etmek, öğrenme sürecini iyileştirmek ve çocukları siber zorbalıktan korumaya yardımcı olmak için akıllı telefonların tüm okullarda yasaklanmasını tavsiye ediyor. UNESCO, aşırı akıllı telefon kullanımının eğitim performansının düşmesiyle bağlantılı olduğuna ve yüksek ekran süresinin çocukların duygusal durumları üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğuna dair kanıtlar bulunduğunu söylüyor. Konu hakkında bir açıklama yapan kurumun üst düzey isimlerinden Audrey Azoulay, “Akıllı telefon, tablet veya dizüstü bilgisayar olsun, öğrencilerin sınıfta ya da evde aşırı teknoloji kullanımı, dikkat dağıtıyor ve öğrenme üzerinde zararlı bir etkiye yol açabiliyor” dedi.

Bu konuda çok önce adım atan birçok ülke oldu. Örneğin 2017 yılında bir adım atan Fransa, 2018 Eylül ayından itibaren okullarda telefon kullanımını yasakladı. Resmi olarak atılan bu adım, ortaokul ve altındaki tüm ufak yaştaki öğrencileri kapsıyordu. Öğrencilerin acil durumlara karşı okula telefon getirmesine izin veren ülke, kullanıma ise kesinlikle göz yummuyor. Derslere ara verildiğinde dahi yasak olduğu belirtilen telefon kullanımı, elbette öğrencilere kötülük olsun diye konulmadı. Ceplerindeki süper güçlü akıllı telefonlar yüzünden derslere kendini veremeyen öğrencilerin, bu yasak ile dikkatlerini daha iyi toplayabileceği söyleniyor. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim kampanyasında da yer alan bu yasak, söylendiği kadarıyla ilk duyurulduğu zaman aileler arasında de oldukça yüksek oranda destek görmüştü. Herkes çocuğuna her zaman ulaşabilmeyi hedefliyor ancak telefon yüzünden derslerinden geri kalmasını da istemiyor. Süreç özelinde akıllı telefonların ve diğer cihazların Hollanda’daki sınıflarda da 2024 itibarıyla yasaklanacağı hatırlatılıyor.

Winter

Forum Yöneticisi
Konular
176
MFC Puanı
41,820
Kesinlikle doğru bir karar olduğunu düşünüyorum.

_bigguy_

Süper Moderatör
İçerik Üreticisi
Konular
22
MFC Puanı
41,730
Paylaşım için teşekkürler emeğine sağlık 👍