Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Vajinismus için Cerrahi Müdahale

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

Vajinismus için cerrahi müdahele, problem yarattığı düşünülen kızlık zarının kesilerek açılması yöntemidir. Bu yöntem, tıbben kabul görmeyen bir düşünce yapısıdır. Bu operasyonda yapılan az önce de belirttiğimiz gibi kızlık zarının yırtılarak kesilmesi işlemidir (hymenektomi). Ancak vajinismus problemi yaşayan tüm kadınların bildiği gibi ilişkiye girme denemelerinde kızlık zarına kadar gelinememekte, hatta kadın bacaklarını dahi kontrol edememektedir. Böyle bir durumda kızlık zarının alınması sorunu çözümüne nasıl katkı sağlayabilir ki?
Anatomik olarak kızlık zarının kalınlığı genel olarak birbirine çok yakındır . Dolayısı ile normal bir ilişkiyi engelleyecek yapısal bir anotomik bir bozukluk sonucu ile vajinismus gibi bir rahatsızlığa neden olması imkansız görünmektedir. Çoğu jinekoloji uzmanı hastaya psikolojik olarak destek olmayı amaçlayarak “zarınız kalın, bunu kesersek sorununuz ortadan kalkacaktır” gibi bir yaklaşımda bulunarak hastalarına yardımcı olmak isterler.
http://www.e-cinsel.com/wp-content/uploads/2010/10/vajinismus-tedavi.jpg Ancak bu grup hastalarda sorun zarın yapısında değil hastanın bilinç seviyesindedir. Bu nedenle hastaya yardımcı olmak isterken yapılan işlem sonucun başarısız olması nedeniyle istemeyerek hastaların sorunları kronik hale gelerek çözümsüz bir sürecin başlamısana neden olabilmektedirler. Bu tecrübelerimden dolayı hiç bir zaman kızlık zarına müdahale edilerek, vajinismus sorununun giderilmesini tavsiye etmiyoruz.
Op. Dr. Ahmet GÖKSEL
 
Üst Alt