Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Vanadyum Özellikleri ve Kullanım Alanları

OBERON

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    20 Kas 2016
  • Mesajlar
    3,162
  • MFC Puanı
    101
  • MFC Seviyesi

Kimyasal olarak V sembolü ile ifade edilen atom numarası 23 olan Vanadyum, sert bir yapıya sahip olmakla birlikte gümüş grisi rengi ile dikkat çeker. Geçiş metali olan bu element, 1801 tarihinde Andrés Manuel del Río tarafından vanadinit minerali analizi sırasında keşfedilmiştir.

İlk süreçte erythronium olarak adlandırılmış olsa da krom ile aynı elementi temsil ettiği gerekçesiyle 1831 tarihinde Vanadyum, keşfedilmemiş bir element olarak Nils Gabriel Sefström tarafından tanıtılmış ve kabul edilmiştir.

Doğada toplamda 65 farklı mineralde bileşik halinde bulunan Vanadyum, Çin ve Rusya’da çelik işlemesi sırasında yan ürün olarak elde edilmektedir. Diğer üretim alanlarına bakıldığında ise yağ baca tozunun geri dönüşümü, uranyum madenciliği gibi alanlarda yan ürün olarak elde edilir. Vanadyum Peroksit olarak sülfürik asit üretiminde katalizör olarak kullanılan element canlı yapısında enzimlerin etkin alanlarında yer alır.

Vanadyum üretimine bakıldığında ise temel minerallerinin potasyum uaranil vanadat ve vanadyum sülfür olduğu görülmektedir. Yine Niobyum ve tantal içerikli minerallerde de bulunan Vanadyum, 850 derecede reaksiyona girdikten sonra NaVO3 bileşiği su içerisinde çözünmekte, çözelti kırmızı çökelek oluşturana kadar asitlendirme devam etmektedir. Kalsiyum ile yapılan indirgenme işlemi sonucunda ise saf Vanadyum elementi elde edilebilmektedir. Diğer uygulamada ise VCl5, magnezyum ya da hidrojen gazı ile indirgenmektedir.
 
Üst Alt