Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Vantilatör nedir? Nasıl Çalışır?

ReiS

Maskemizi takalım!!!!😷
Co Admin
  • Üyelik Tarihi
    8 Ara 2012
  • Mesajlar
    17,110
  • MFC Puanı
    5,231
  • MFC Seviyesi

Vantilatör nedir?
Hava akımı sağlayan bir araçtır. Ev ve çalışma yerlerinin serinlenmesinde yararlanılır. Küçük bir elektrik motorunun döndürdüğü bir pervaneden ibarettir.
Maden ocakları, sinema ve tiyatrolar da bu araçla havaiandırılabilir. Evlerde, umumi yerlerde mahallerin içini serinletmekte kullanılır. Ayrıca büyük işyerlerinin, maden ocaklarının, sinema ve tiyatro gibi büyük salonların havalandırılmasında da vantilatörlerden faydalanılır.
Emici vantilatörler, kullanıldıkları mahalde hafif bir boşluk meydana getirirler. Halbuki basıcı vantilatörler kullanıldıkları yerde hafif basınç fazlalığının meydana gelmesine sebep olurlar. O halde zararlı gazları, kokuları, toz ve dumanı önlemek gibi sıhhi bakımlardan emici vantilatörleri kullanmak uygun olmaktadır. Başka havanın girmesi istenilmeyen yerlerde basıcı vantilatörleri kullanmak iyidir. Tatbikatte ençok santrifuj (radyal) vantilatörler kullanılmaktadır.

Çalışması

Vantilatörlerin çalışma prensipleri, Aspiratörlerin çalışma prensipleriyle büyük bir benzerlik gösterirler. Vantilatörler de değişik hızlarda imal edilirler. Piyasada 2 ve 3 değişik hızlarda çalışan vantilatörler çoğunluktadır. Vantilatöre 220 volt alternatif akım uygulandığında vantilatörün pervanesi seçilen konum hızıyla dönerek hava akımının dolaşmasını sağlar. Bu esnada motorun arka miline bağlanmış olan bir dişli sistemi pervanenin sağa-sola, aşağı yukarı hareket etmesini sağlayarak vantilatörün daha büyük bir alanı etkisi altına almasını sağlar.
Vantilatörün etkisi artırmak için seçilen motorun hız konumu kademesi yükseltilir. Ayrıca bir düğme vasıtasıyla pervanenin sağa sola veya aşağıya-yukarıya hareketi kontrol edilebilir. Piyasada üzerinde lamba, termometre, radyo vb. aksesuarları olan vantilatörler de bulunmaktadır. Özellikle tavan ve duvar tipi sabit monte edilen vantilatörlerin metal aksamları topraklanmalıdır.

Vantilatör çeşitleri

Vantilatörler yaygın olarak fabrikalarda, hazır giyim ve tekstil atölyelerinde, ticari mekanlarda, endüstriyel alanlarda, konutlarda ve geniş hacimli mekanlarda içerdeki havanın hareketlendirilmesi suretiyle serinletme amacıyla kullanılır. Büyüklükleri kullanılacak alan ile doğru orantılıdır. Piyasada bulunan ve kullanılan vantilatörlerden bazıları; duvar tipi vantilatör, tavan tipi vantilatör, masa tipi vantilatör, ayaklı vantilatör, sanayi tipi vantilatörlerdir. Bunlarla ilgili örnekler aşağıda verilmiştir.
Sözlükte "vantilatör" ne demek?
1. Kapalı bir yerin sıcak ve durgun havasını dalgalandırarak esinti sağlayan ya da böyle bir ortama temiz hava üfleyen elektrikli aygıt.
2. Kimi tarım aygıt ya da makinelerinde tohumları savurmak, temizlemek için içeriye hava çeken aygıt.
3. Motorlu taşıtların iç havasını değiştirmeye yarayan düzen.
 
Üst Alt