Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Vatandaşlar Darende'deki Hes Kanalına Önlem Alınması İstiyor

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

Darendeli vatandaşlar, Güdül 2 Hidro Elektrik Santrali'ne (HES) su taşıyan Yeşiltaş Köyü ile Ilıca Beldesi arasındaki 12 kilometrelik kanalın çocuklar için tehlike oluşturduğunu belirterek, önlem alınmasını istiyor.
Ilıca beldesi sakinlerinden Hasan Şentürk, geçtiğimiz yıl faaliyete geçen HES'in 4 metre derinliğinde, 13 metre genişliğindeki su kanalının etrafında önlem alınmadığından birkaç defa hayvan düştüğünü ileri sürdü.
Yerleşim birimlerinin yanı başından geçen su kanalının çocuklar için de risk oluşturduğunu belirten Şentürk, "Burada önlem alınması şart. Birkaç defa inek düştü, vatandaşlar güçlükle çıkarabildi. Allah korusun bir çocuk hatta yetişkin biri düşse kendi başına kanaldan kurtulmasına imkan yok. Kanal 4 metre derinliğinde, üstelik su saniyede 28 metreküplük tazyikle akıyor. İşletme sahibi vatandaşlarca uyarılmasına rağmen bugüne kadar herhangi bir önlem almadı" diye konuştu.
Şentürk, vatandaşların yaşadığı sıkıntılara çözüm bulunmasını beklediklerini dile getirdi.
Ilıca Belediye Başkanı Hasan Bayram da kanalın etrafına tel örgü ya da yüksekçe bir duvar çekilmesi gerektiğini belirterek, "Geçtiğimiz günlerde kanaldaki su taştı ve etraftaki bahçeleri bastı. Böylesi sıkıntılar gece olsa önüne geçmek bir hayli güç olur" dedi.
Kanalın etrafına önlem alınmamasının arazileri de tehlike altında bıraktığını ifade eden Bayram, "Kanalın taşması vatandaşları mağdur ediyor. Özellikle çocuklar başta olmak üzere bir canlının kanala düşmesinden endişe ediyoruz" ifadelerini kullandı.
 
Üst Alt