• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Windows 10'daki Son Dosyaları Başlat Menüsünden Nasıl Kaldırılır?

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,930
Açıklama:

Windows 11 ile Microsoft, tamamen yeni bir başlangıç menüsü tanıttı. Windows 11'deki yeni Başlat menüsü, şimdi fark etmiş olabileceğiniz gibi menünün altındaki (önerilen bölümde) sabitlenmiş uygulama simgelerini gösterir.

remove-or-disable-recent-files-from-Start-menu-in-Windows-11-pic1_thumb.jpg.webp

Bazı kullanıcılar, başlangıç menüsündeki son öğeleri görüntüleme fikrini beğenebilir, ancak bazı kullanıcılar bundan hoşlanmaz.

Başlamak için, bir kişi dosyası Explorer'ın hızlı erişimini açarak son zamanlarda açılan dosyaları her zaman görüntüleyebilir. Bunun yanı sıra, Başlat menüsü (en azından bilgisayarımızda), son dosya listesini güncellemek için biraz zaman alır. Böylece, en son erişilen dosyaları her zaman göstermez.

Neyse ki, son zamanlarda açılan dosyalarınızı başlangıç menüsünden her açışınızda görmeyi sevmiyorsanız, son dosyaları göstermemek için Başlat menüsünü yapılandırabilirsiniz. Ancak, bir sorun var. Son dosyaları başlatma menüsünden devre dışı bıraktığınızda, sabitlenmiş uygulamaları göstermek için boşluk kullanılamaz. Yani, son uygulamalar için ayrılan alan, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi boş kalacaktır.

remove-or-disable-recent-files-from-Start-menu-in-Windows-11-pic4_thumb.jpg.webp

Ayrıca, Başlat menüsündeki son dosyaları devre dışı bıraktığınızda, son dosyalar Hızlı Erişim ve Atlama listelerinde de gösterilmeyecektir.

Windows 11'de Başlat Menüsü Son Dosyalar Listesi Devre Dışı Bırakma

Adım 1:

Ayarlar uygulamasını açın. Görev çubuğundaki Başlat düğmesine ve ardından Ayarlar seçeneğini tıklatarak ayarlar uygulamasını kolayca açabilirsiniz.

remove-or-disable-recent-files-from-Start-menu-in-Windows-11-pic5_thumb.jpg.webp

Adım 2:

Ayarların sol bölmesinde, Kişiselleştirme'yi tıklatın. Sağ tarafta, Başlat'ı tıklatın.

remove-or-disable-recent-files-from-Start-menu-in-Windows-11-pic2_thumb.jpg.webp

Adım 3:

Son olarak, son zamanlarda açılan öğeleri başlangıç, atlama listeleri ve Dosya Gezgini'nde gösterilen seçeneği kapatın.

remove-or-disable-recent-files-from-Start-menu-in-Windows-11-pic3_thumb.jpg.webp

Başlat menüsü, Jump Listeleri ve Dosya Gezgini Hızlı Erişim, son zamanlarda açılan dosyaları görünmez.

Bireysel Dosyaları Windows 11'deki Başlat Menüsünden Çıkarın....

Adım 1:

Başlat menüsünü açın.

Adım 2:

Başlat menüsünden kaldırmak istediğiniz dosyaya sağ tıklayın ve ardından Listeden Kaldır seçeneğini tıklatın. Bu, dosyayı derhal başlat menüsünden çıkarır.

remove-or-disable-recent-files-from-Start-menu-in-Windows-11-pic6_thumb.jpg.webp

İpucu: Başlat menüsü Varsayılan olarak, toplam altı yeni dosyayı görüntüler. Daha fazla son dosyaları görüntülemek istiyorsanız, Başlat menüsünün önerilen bölümünde daha fazla düğmesine tıklayın.