• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Windows 2000 Pro. Hakkında Ayrıntılı Bilgilendirme (Tüm Windows İşletim Sistemlerin ATA'SI)

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,930
Merhabalar

ÖnSöz:

Şimdiki kullandığınız Windows İşletim Sistmlerini (WinXP/Vista/7/8.1/10) işlevlerini anlamanızı kolaylaştıracak bir yazı dizisidir.Böylelikle kullandığınız sistem'e hakimiyetiniz tam olacaktır.Temeli sağlam olan bina asla yıkılmaz....(deyim)

Özellikler

Windows*2000 Professional'ın bir ara getirilmiş özellikleri, tüm kuruluşlöaöila masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için ana işletim sistemini oluşturur. Windows 98 Tak ve Kullan, kullanımı kolay kullanıcı arabirimi ve güç yönetimi gibi en iyi iş özelliklerini aldık ve daha da geliştirdik. Ayrıca bunlara Windows NT standartlarını temel alan güvenlik sisteminin gücünü, yönetilebilirlik ve güvenirliği ekledik. Windows 2000 Professional, onu ister tek bir bilgisayarda ister dünya çapında bir ağ yoluyla dağıtın, masaüstü bilgisayara sahip olmanın toplam maliyetini azaltırken bilgisayar kullanma gücünüzü artırır.

Güvenirlik:

Windows Dosya Koruması

Çekirdek sistem dosyalarını koruyarak, uygulamalar yüklenirken bu dosyaların üzerine veri yazılmasını önler. Bir dosyanın üzerine yazılması söz konusu olduğunda,*Windows Dosya Koruması bu dosyayı doğru sürümü ile değiştirecektir. Sistem dosyalarının bu şekilde korunmasıyla, Windows 2000, Windows'un eski sürümlerindeki pek çok yaygın sistem arızasını en aza indirir.

Sürücü sertifikası

Kullanıcılara, aygıt sürücülerin kurcalanmamış olduğu garantisi veren ve kullanıcıların belgesiz sürücüler yüklemeleri riskini azaltan koruma önlemleri alır.

Tam 32-bit işletim sistemi

Uygulama arızalarını ve planlanmamış önyüklemeleri en aza indirir.

Microsoft Yükleyici

Yükleme, yapılandırma, izleme, yükseltme işlemlerinde ve yazılımların doğru bir şekilde kaldırılmasında, kullanıcı hata risklerinin ve verimlilik kaybı olasılıklarını en aza indirilmesinde kullanıcılara yardım eden Windows Yükleyici Hizmeti ile birlikte çalışır.

Windows Amblem Programı

Microsoft'un diğer geliştiriciler ve müşterilerle işbirliği içinde geliştirdiği bir dizi kapsamlı standartla karşı karşıya kalan uygulamalara güvence sağlar.

Çarpıcı Bir Şekilde Azaltılmış Önyükleme Senaryoları

Kullanıcıyı, Windows NT 4.0 ve Windows 9x'da sistemi önyükleme yapmaya zorlayan pek çok senaryoyu ortadan kaldırır. Ayrıca pek çok yazılım yüklemesi de sistemin önyükleme yapmasını gerektirmeyecektir.

Kullanımı ve Bakımı Kolay:

Sistem Hazırlık Araçları (SysPrep)

Bilgisayar yapılandırmalarını, sistemleri ve uygulamaları kopyalayan yöneticilere, daha basit daha hızlı ve daha uygun maliyetli dağıtım sağlayarak yardım eder.

Kur Yöneticisi

Yükleme komut dosyalarını tasarlamada yöneticilere yol gösteren bir grafik sihirbaz sağlar.

Uzaktan Yükleme Hizmetleri (RIS)

İşletim sisteminin tüm ağda yüklenmesine (SysPrep resimler de içinde) olanak sağlar. RIS, kuruluşların gereksinimlerini karşılamak amacıyla yöneticilerin ayarları standartlaştırmasını sağladığından, kullanıcıların zamandan tasarruf etmesine ve dağıtım maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olur.

Çok Dilli Kullanıcı Arabirimi (MUI)

Kullanıcı arabirimini değiştirerek pek çok dilde belge oluşturma, okuma ve düzenleme olanağı sağlar.

Daha hızlı performans

64 megabayt (MB) veya daha fazla belleği olan sistemlerde, Windows 9x'den yüzde 25 daha hızlı bir performans sağlar.

Birden çok görevi daha hızlı başarma

Windows 95 veya Windows 98'de, kullanıcıya aynı anda birçok görevi yerine getirme ve birçok programı çalıştırmasına olanak tanıyan* 32-bit mimari kullanır.

Ayarlanabilir bellek ve işlemci desteği

RAM'i 4 gigabayta ve simetrik çoklu işlemciyi ikiye çıkarmaya olanak tanır.

Windows 9x ve Windows NT için eşlerarası destek

Klasörler, yazıcılar ve çevrebirimler gibi tüm kaynakları paylaşma olanağı tanıyarak, Windows 2000 Professional'ı, eşlerarası düzeyde, Windows'un daha eski sürümleriyle karşılıklı olarak çalıştırmak üzere etkinleştirir.

Microsoft Windows Services for UNIX 2.0

Microsoft Windows Services for UNIX 2.0, Windows NT ve Windows 2000'e kuruluş içindeki var olan UNIX tabanlı sistemlerle daha sıkı birlikte çalışma olanağı veren bir dizi ek özellikler sunar. Müşterilerin Windows NT ve Windows 2000 işletim sistemlerini var olan UNIX ortamlarına tümleştirmelerini kolaylaştıran desteklenen ve tamamen tümleşik birlikte çalışma bileşenlerini sunar.

Kişiselleştirilmiş menüler

En sık kullandığınız uygulamaları göstererek, Başlat menüsünü çalıştığınız yola uyarlar.

Sorun gidericiler

Daha yüksek verimliliğe, daha az yardım masası başvurusuna ve daha iyi bir müşteri hizmetine olanak tanıyarak, yapılandırmada, en iyi duruma getirmede ve sayısız Windows 2000 işlevselliği sorunlarının giderilmesinde kullanıcılara destek sağlar.

Çoklu ortam için önizleme pencereleri

Gerçekte dosyayı açmadan, bir çoklu ortam dosyasının anlık görüntüsünü Windows Explorer'da görmenizi sağlar.

Daha fazla sihirbaz

Daha az yardım masası başvurusuna ve daha iyi bir müşteri hizmetine olanak tanıyarak, olağan veya zor görevlerin yerine getirilmesini kolaylaştırır. Örneğin siz Web'de tarama yaparken bile Yazıcı Sihirbazı Ekle özelliği yerel ve ağ yazıcılarıyla bağlantı kurmayı kolaylaştırır.

Windows NT güvenlik modeli

Yalnızca kimliği doğrulanmış kullanıcıların sistem kaynaklarına erişmesine izin verir. Güvenlik modeli, nesnelere (örneğin dosyalara ve paylaştırılmış yazıcılara) erişenleri,* kişinin bir nesneyi kullanabildiği eylemleri ve* denetlenen olayları yönetmek için bileşenler içerir.

Dosya Şifreleme Sistemi (EFS)

Her dosyayı raslantısal olarak oluşturulmuş bir tuşla şifreler. Şifreleme ve şifre çözme işlemleri kullanıcı için saydamdır.

IP Güvenlik (IPSec) desteği

Bir ağ içinden iletilen verileri korumaya yardım eder. IPSec, kuruluşların verilerini Internet üzerinden güvenli bir şekilde iletmelerine olanak sağlayan sanal özel ağlar (VPN) için sağlanan güvenliğin önemli bir bölümünü oluşturur.

Kerberos desteği

Bir endüstri standardı ve Windows 2000 tabanlı kuruluş kaynaklarına hızlı, tek oturumlu çok güçlü kimlik doğrulaması sağlar. Kerberos, özellikle UNIX gibi farklı işletim sistemleri için yararlı bir Internet standartıdır.

Akıllı kart desteği

Akıllı kart yeteneklerini işletim sistemiyle tümleştirir. Akıllı kartlar, istemci kimlik doğrulaması, etkileşimli oturum, kod imzalama ve e-posta güvenliği gibi salt yazılım çözümleri geliştirir.

Microsoft Management Console (MMC)

Yönetim araçları için merkezileştirilmiş ve tutarlı bir ortam sağlar.

Kurtarma Konsolu

Hizmetleri başlatıp durdurmanıza, sürücüleri biçimlendirmenize, yerel sürücüdeki verileri okuyup yazmanıza ve birçok başka yönetim görevini yerine getirmenize olanak veren bir komut satırı konsolu sağlar.

Windows Yönetim Araçları (WMI)

Sistem yöneticilerini izlemeye ve komut dosyası ve diğer uygulamalar yoluyla sistemi denetleme olanağı sağlayarak izleyen ve yöneten sistem kaynakları için standartlaştırılmış bir alt yapı sağlar.

IntelliMirror

Kullanıcılara bilgilerine ve yazılımlarına ulaşmada gelişmiş bir erişim olanağı sağlar. IntelliMirrorTM yönetim teknolojileri, taşınabilir bilgisayar kullanıcılarına ait bilgisayar kaynaklarının ağda oturum açtıkları yer neresi olursa olsun "izlenmelerine" izin vererek kullanıcılara çok faydalı olur.*Intellimirror'ın bir özelliği olan çevrimdışı dosyalar, kullanıcılara sanki ağ bağlantısı başarısız olmuş gibi anahtar belgelerde çalışmayı sürdürmelerine izin verir. Intellimirror, Windows 2000 Server'a gereksinim duyar.

Güvenli modda başlatma seçenekleri

Varsayılan ayarları ve en az sayıda aygıt sürücüsünü kullanarak sisteminizi en alt seviyede yeniden başlatmanıza olanak sağlar.*

Grup İlkesi

Güvenlik, kullanıcı hakları, masaüstü ayarları, uygulamalar ve kaynaklar gibi yöneticilerin bilgisayar ortamının sanal olarak her yönü hakkında özelleştirilmiş kurallar belirlemelerine ve eksik yapılandırma olasılığını en aza indirmelerine izin verir. Grup İlkesi Active DirectoryTM hizmetiyle birlikte çalışır ve Windows 2000 Server'a gereksinim duyar.

Gezgin Kullanıcılar İçin Geliştirilmiş Özellikler:

Hazırda bekleme

Önceden belirlenmiş bir zamanda bilgisayarınızı ve monitörünüzü kapatır ama masaüstünüzü diskte saklar. Bu, sistemin güç kaynağının tamamen kapatılmasına izin verir. Bilgisayarınızı yeniden etkinleştirdiğinizde, hazırda bekleme modu programlarınızı ve ayarlarınızı bıraktığınız gibi eksiksiz olarak geri yükler.

Çevrimdışı Dosyalar ve Klasörler

Ağla bağlantıyı kesmenize ve sanki hala bağlıymış gibi çalışmanıza izin verir. Çevrimdışı Dosyalar özelliği, bilgi verici belgeleri bilgisayarınıza depolamanıza olanak sağlar.

Çevrimdışı Görüntüleme

Çevrimdışı görüntüleme için kullanılabilir grafikler içeren Web sayfalarını bütünleştirir. Ağ veya Internet bağlantınızın olmadığı zamanlarda, dizüstü bilgisayarınızda Web sayfalarını görüntüleyebilirsiniz.

Eşitleme Yöneticisi

Çevrimdışı dosya ve klasörlerinizi ağ üzerindeki biçimleriyle karşılaştırmanıza ve güncelleştirmenize izin verir.

Akıllı Pil

Pilinizin enerjisini artıran belirli işlevlere güç ayırmanızı etkinleştirerek pilinizin ömrünü gösteren en doğru görüntüyü verir.

Etkin Yerleştirme

Dizüstü bilgisayarınızı, donanım yapılandırmasını değiştirmeden veya önyükleme yapmadan sabit veya taşınabilir hale getirmenize izin verir.

Daha kolay uzaktan yapılandırma sihirbazları

Ağa ve sanal özel ağa (VPN) uzaktan erişimi kurmakta size adım adım yol gösterir.

NetMeeting

Seyahat etmeden uluslararası bir toplantıya katılmanıza olanak sağlar. NetMeeting konferans yazılımı ile görüntülü telekonferansı, paylaştırılmış uygulamaları ve dosya alışverişini kullanarak başkalarıyla birlikte çalışabilirsiniz.

Evrensel Seri Yolu (USB)

Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızı yeniden yapılandırmadan ve önyükleme yapmadan, oyun çubukları, tarayıcılar ve camcorder'lar gibi geniş bir çevrebirimler dizisine bağlanmanıza ve onlarla bağlantıyı kesmenize izin verir.

IrDA desteği

Yaygın kızılötesi iletişim kuralını kullanan iki Windows 2000 tabanlı bilgisayar arasında güvenli kablosuz iletişim sağlar.

IEEE 1394

Hızlı veri aktarımına gereksinim duyan aygıtlar için iletişimin daha geniş bir bant üzerinden yapılmasını sağlar.

Sayısal Aygıtlar

Aygıt Bölmesi ve DVD gibi kaldırılabilir depolama birimi aygıtlarını destekler. İvmelendirilmiş Grafik Bağlantı Noktası (AGP), birden çok görüntü kartı ve monitör, OpenGL 1.2, DirectX 7.0 API ve Video Bağlantı Noktası Genişletmeleri gibi yeni görüntüleme aygıtlarının desteğiyle kalitesi yüksek grafikler içeren işlerinizi gösterir.

Tak ve Kullan

Yeni donanımı en az yapılandırmayla otomatik olarak yüklemenizi sağlar. Şu anda 6.500'den fazla aygıt bu işlevselliği desteklemektedir.

Internet'e Hazır:

Tümleşik Internet Explorer 5.01.Masaüstü ortamınızı Web'le tümleştiren Internet Explorer 5.01'i*destekler.

Güçlü geliştirme platformu

Dinamik HTML Davranışlarını ve geliştiricilere en hızlı geliştirme süresi ile en geniş seçenek aralığı sağlayan XML'i destekler.

Arama çubuğu

Web sayfaları veya kişi adresleri gibi farklı bilgi tiplerini hızlı bir şekilde aramanıza yardım eder ve kullanmak istediğiniz arama motorunu seçer (bir konumdan tümünü).

Geçmiş çubuğu

Geçmişte görüntülediğiniz sitelere geri dönmenize yardım eder. Geçmiş çubuğu yalnızca Web sitelerini değil aynı zamanda intranet sitelerini, ağ sunucularını ve yerel klasörleri de izler.

Sık Kullanılanlar

İster dosyalarda, ister klasörlerde isterse Web sitelerinde depolanıyor olsunlar uygun bilgileri bulup düzenlemenize yardım eder.

Internet Explorer Yönetim Paketi (IEAK)

Sistem yöneticilerini, yalnızca seçtikleri bileşenleri ve özel uygulamaları (bir merkezi konumdakilerden tümünü) yükleyerek Internet Explorer 5.01'i, platformların içinden hızlı ve etkili bir şekilde dağıtmaları için etkinleştirir.

Otomatik Tamamlama

Adres çubuğuna ilk karakterleri yazmaya başladığınızda bir URL'yi tamamlayarak bulunmuş olduğunuz yeri hatırlatır.

IntelliForms

Adınızı, adresinizi veya güvenli bir şekilde bilgisayarınıza depoladığınız başka bilgileri otomatik olarak girerek Web'de biçimlerin dolup taşma sıkıntısını azaltır.

Otomatik Düzeltme

http, .com ve .org gibi yaygın URL kurallarındaki hataları otomatik olarak düzeltir.

Otomatikleştirilmiş Proxy

Otomatik olarak bir proxy sunucuyu konumlandırır ve Internet Explorer 5.01'i bu sunucu yoluyla Internet'e bağlanmak üzere yapılandırır.

Internet Bağlantısı Paylaşımı

Çevirmeli bağlantı veya geniş bant bağlantısı kullanarak ev ağınızı veya küçük ofis ağınızı Internet'e bağlar. Tek bir bilgisayardan, evinizdeki ağ üzerindeki tüm bilgisayarlar için ağ adres çevrimi, adresleme ve ad çözümü hizmetleri sağlayabilirsiniz.

Windows 2000 Server

Windows 2000 Server Ailesi

Windows® 2000 Server işletim sistemleri, Windows NT® Server işletim sistemleri serisinin gelecek kuşağıdır. Windows 2000 Server kapsamlı Internet ve uygulama platformu sunmasının yanı sıra, işletme maliyetlerini düşüren kapsamlı yönetim özellikleri ve sunduğu yüksek güvenilirlik ve kullanım düzeyi ve de ölçeklenebilirlik sayesinde Windows NT Server 4.0’ın güçlü özelliklerini daha da geliştiriyor alıyor.Windows 2000 Server, büyüklüğü ne olursa olsun tüm işletmeler için akıllıca yapılmış uzun vadeli bir yatırımdır. Platformda yapılan gelişmeler uygun maliyetli ağ bilgisayar ortamı arayışında olan organizasyonlar için üç önemli konuya çözüm getirmektedir:

· Yüksek düzeyde güvenilirlik ve ölçeklenebilirlik
· Gelişmiş kapsamlı yönetim becerileri sayesinde düşük maliyet
· Kapsamlı Internet ve uygulama desteği

Windows 2000 Server ailesi üç sürümden oluşmaktadır: Standard Edition, Advanced Edition ve Datacenter Edition. Standard Edition, küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından en fazla tercih edilen sürüm olması bekleniyor. Advanced Edition ve Datacenter Edition orta ve büyük ölçekli kuruluşlarla Internet Servis Sağlayıcılarının (ISS) önemli gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlandı.

Windows 2000 Server Standard Edition

Active DirectoryTM rehber hizmetini esas alan bir altyapı hizmetleri kümesi Windows 2000 Server’ın çekirdeğini oluşturmaktadır. Active Directory yönetimi kolaylaştırır, güvenliği artırır ve diğer uygulamalarla birlikte çalışabilme yeteneğini geliştirir. Kullanıcıların, grupların, güvenlik hizmetlerinin ve ağ kaynaklarının merkezi bir şekilde yönetilebilmesini sağlar. Buna ek olarak, Active Directory çeşitli uygulamalar ve aygıtlarla birlikte çalışabilmesini sağlayan çok sayıda standart arabirime sahiptir.

Windows 2000 Server organizasyonların en yeni Web teknolojilerinden yararlanabilmelerini sağlayan kapsamlı bir Web ve Internet hizmetleri kümesi sunar. Windows 2000 Server basit site sunma işleminden ileri Web uygulamalarına ve yenilenen medya hizmetlerine değin sunduğu entegre ve esnek Web platformu sayesinde organizasyonların intranet ve önemli Web-tabanlı iş çözümleri için gerek duydukları tüm hizmetleri sağlar.
Windows 2000 Server, Windows NT Server 4.0’ın oluşturduğu uygulama hizmetlerini genişletiyor. COM+, işlem ve mesaj kuyruklama ve XML desteği gibi uygulama hizmetlerini entegre hale getiren Windows 2000 Server hem anahtar teslim Bağımsız Yazılım Tedarikçisi (ISV) çözümleri hem de özel işletme uygulamaları için ideal bir platformdur.

Mikroişlemci hızlarındaki süreci yansıtan Windows 2000 Server aynı zamanda hem tek işlemcili sistemleri hem de 4-işlemcili simetrik (SMP)sistemleri, ve en çok 4 gigabayt (GB) fiziksel bellekği destekliyordu.Windows 2000 Server küçük ve orta ölçekli kurumsal uygulama kullanımları, Web sunucuları ve çok sayıda çalışma grubu ve şube ofisi bulunan organizasyonlar için idealdi.

Windows 2000 Advanced Server

Eski adı Windows NT Server 4.0, Enterprise Edition, olan Windows 2000 Advanced Server güçlü bir sunucu işletim sistemidir. Yüksek kullanım düzeyi ve ölçeklenebilirlik için kapsamlı bir kümeleme altyapısı sağlar ve en çok 64 GB belleği destekler. Talepleri yüksek olan kurumsal uygulamalar için tasarlanan Advanced Server en çok 4-işlemcili SMP ile yeni sistemleri destekler. Bu sunucu veritabanı yoğun işler için idealdir ve yüksek kullanım düzeyi sunan kümeleme, ağ ve bileşen yük dengeleme işlemleri entegre hale getirerek sistem ve uygulama kullanımını mükemmel hale getirir.

Windows 2000 Datacenter Server

Windows 2000 Server’ın özelleştirilmiş üstün nitelikli bir sürümü olan Windows 2000 Datacenter Server, en fazla 32-işlemcili SMP ve en çok 64 GB fiziksel belleği destekler. Windows 2000 Advanced Server gibi standart özellik olarak kümeleme ve yük dengeleme hizmetleri sunar. Dahası, Windows 2000 Datacenter Server büyük veri depoları, ekonometrik analiz, büyük ölçekli bilimsel ve mühendislik simülasyonları, çevrim içi işlem, sunucu birleştirme projeleri ve büyük ölçekli Internet hizmet sağlayıcıları ve Web sitesi hosting işlemleri için en uygun çözümdür.

Bu sistemler, işlemlerde rekor düzeyde fiyat performansı sağlayacak ve bazı iş yükü ortamlarında eş zamanlı olarak 10.000'in üzerinde kullanıcıyı destekleyecek şekilde tasarlanmıştır.

Windows 2000 Server

Bu orta seviye iş sunucusu, çalışma grupları ve departman düzeyinde dosya ve yazdırma sunucuları, web sunucuları ve iletişim sunucuları için gerekli olan çok amaçlı özellikler içeriyordu.

· Active Directory
· Windows Yönetim Araçları
· Kerberos ve Genel Anahtar Altyapısı (PKI) Güvenliği
· Windows Uç Birim Hizmetleri
· COM+ bileşen hizmetleri
· Gelişmiş Internet ve Web Hizmetleri
· En fazla 4-işlemcili SMP desteği

Windows 2000 Server’ın tüm özelliklerini içeren daha güçlü orta seviye sunucudur. Kurumsal ve büyük departman düzeyinde çözümler için gerekli olan yüksek kullanım ve ölçeklenebilirlik düzeyini sağlıyordu.

· Tüm Windows 2000 Sunucu özellikleri
· Ağ yükü dengeleme
· Gelişmiş Uygulama kurtarma kümelemesi
· Bileşen Yükü dengeleme
· Yüksek performanslı sıralama
· En fazla 64 GB ana bellek
· En fazla 8-işlemcili SMP

Windows 2000 Datacenter Server

Microsoft tarafından büyük ölçekli kurumsal çözüm olarak bugüne kadar sunulan en güçlü ve en işlevsel sunucu işletim sistemi.

· Windows 2000'in tüm gelişmiş sunucu özellikleri
· En fazla 16-işlemcili SMP (OEM’ler ile 32-işlemcili)
· Daha Gelişmiş Kümeleme

Yüksek Güvenilirlik, Kullanım Düzeyi ve Ölçeklenme

Windows 2000 Server’ın en önemli üç hedefi genel güvenilirliği artırmak, yüksek düzeyde sistem kullanımı sunmak ve ölçeklenebilirliği geliştirmektir. Windows 2000 Server, işletim sisteminin tüm temel bileşenlerinde bulunan güvenilirlik özellikleri sayesinde en üst düzeyde bilgi ve hizmet kullanımı sağlıyor. Söz konusu gelişmiş nitelikler, organizasyonların sistemi yeniden başlatmalarını gerektiren durumları azaltan, sistemin çalışır durumda olduğu süreyi artıran, bellek hatalarını yok eden ve önemli uygulamaları çalıştırabilmelerini sağlayan araçlar ve özellikler içeriyor.**

İşletim Sistemi Güvenilirliği

Windows 2000 Server zorlu testlerden geçmiştir ve daha fazla güvenilirlik sunmak üzere önemli işletim sistemi iyileştirmeleri yapılmıştır
Yüksek sınama düzeyi. Windows 2000 Server binlerce test sisteminde zorlu sınavlardan geçmiştir. Buna ek olarak, bellek zayıflamaları gibi zaman içinde ortaya çıkabilecek sorunları tanımlamak için özel makineler kullanılarak 30 günü aşkın süreyle uzun süreli testler uygulanmıştır.

Hatalı bellek yönetimini algılama ve önleme. Windows 2000 Server, uygulamalarda, çekirdek bileşenlerde ve aygıt sürücülerinde yanlış bellek yönetimi uygulamalarını önceden algılayarak ve önleyerek işletim sistemini daha sağlam kılıyor. Bu iyileştirmeler çekirdek bellek yazma korumasını, yeni Job Object (İş Nesnesi) API’yi ve aygıt sürücüleri için kapsamlı ve yeni bir sınama, doğrulama ve onaylama araçları kümesini içeriyor.

Sistemi Yeniden Başlatma İhtiyacının Azalması ve Daha Hızlı Yeniden Başlatma

Windows 2000 Server sistemi yeniden başlatmayı gerektiren yönetimsel görevlerin sayısını azaltıyor. Aynı zamanda, sistemi yeniden başlatma veya sistemden planlı ya da planlanmamış çıkışlar sonrasında gerekli kurtarma süresini önemli ölçüde kısaltan özellikler içeriyor.
Sistemin yeniden başlatılmasını gerektiren görevleri azaltma. Windows 2000 Server, sistemin yeniden başlatılmasını gerektiren görevlerin büyük bir kısmını ortadan kaldırıyor. Tak ve Çalıştır aygıtını yapılandırma, dosyanın büyüklüğünü artırma, NTFS bölümlendirmesinin boyutunu artırma, ağ iletişim kuralları ekleme veya kaldırma, Exchange Server’ı yükleme veya fare değiştirme gibi sık kullanılan sistem yönetim görevleri için artık sistemin yeniden başlatılması gerekmiyor. Microsoft'un Veri Merkezi’nde yapılan ön çalışmalar bu iyileştirmeler sayesinde atıl kalma süresinin yüzde 20 oranında azaldığını gösterdi.

Sistemi Yeniden Başlatma ve Kurtarma İşlemlerini Hızlandırma. Windows 2000 Server, hata sonrasında sistemi yeniden başlatmak veya kurtarmak için gerekli süreyi önemli ölçüde azaltıyordu.

· Çekirdek Kipi salt döküm seçeneği büyük bellek yapılandırmasına sahip sistemlerde bellek dökümü için gerekli süreyi azaltıyor.
· Yeni Güvenli Kip özelliği hata sonrasında sistemin daha hızlı bir şekilde çalışır hale dönmesini sağlıyor.
· Microsoft testlerinde, Chkdsk (disk denetim) hızının Windows NT Server 4.0, Service Pack 4’ten üç kat daha hızlı olduğu belirlendi. Potansiyel bir dosya sistemi hasarı algılandığında Chkdsk sistem başlatılırken otomatik olarak çağrılır.
· Otomatik Sistem Kurtarma aracı sistem yöneticilerine büyük bir hata sonrasında diskete ve yedekleme ünitesine kaydedilen bilgileri kullanarak sistemi otomatik olarak kurtarma olanağı sunuyor. Bu araç, kurtarma amaçlı kullanılan sistem hata yapan sistemden fiziksel olarak farklı olsa bile kullanılabilir.

Güvenilir Yük Dengeleme Hizmetleri

Windows 2000 Advanced Server, ölçeklenebilir, işe özgü önemli uygulamaları çok katmanlı bir ortamda uygulayabilmek için tasarlanan yük dengeleme hizmetlerini sunuyor. İşletim sistemi kapsamlı bir özel yazılım teknolojileri içeriyor. Sistem yöneticileri bu teknolojiler sayesinde çok katmanlı bir yapıdan yararlanarak yüksek kullanım düzeyi sağlayan düşük maliyetli uygulamalar ve sistem altyapıları oluşturabilir, uygulayabilir ve bunları yönetebilirler.

Ağ Yükü Dengeleme. Internet ve intranetlerin hızlı bir şekilde büyümesiyle Web sunucularının çok katmanlı ağlarda ön-uç olarak kullanımı daha da yaygınlaştı. Network Load Balancing (Ağ Yükü Dengeleme) (NLB) müşterilerin geliş trafiğini eşit olarak dağıtmak üzere Windows 2000 Advanced Server çalışan 32 sunucuyu küme haline getirebilmesini sağlar ve istemciye tek bir sistem görüntüsü sunar. Windows 2000 Advanced Server hata yaptığında veya bakım için çevrim dışı moda geçtiğinde, NLB (Ağ Yükü Dengeleme) kümeleri otomatik olarak yeniden yapılandırarak istemci isteklerini diğer sunuculara yönlendirir, böylece ağ hizmetlerinin sürekli olarak kullanılabilir durumda olması sağlanır.

Ağ, Uygulama, Donanım ve Ortam Hatalarına Karşı Koruma

Windows 2000 Server Ailesi ağ, uygulama, donanım ve ortam hataları olduğu zaman bile çalışmaya devam edecek şekilde tasarlanmış yüksek kullanım düzeyi sunan özellikleri entegre hale getirmektedir.

Kümeleme özelliği ile uygulama ve donanım hatalarına karşı koruma. Windows 2000 Advanced ve Datacenter Server ürünleri yüksek hizmet ve kullanım düzeyi sunmak için Microsoft Cluster Services (Microsoft Kümeleme Hizmetleri) ile entegre çalışmaktadır. Microsoft Cluster Services standart uygulamaların ve hizmetlerin durumunu izler ve önemli verileri ve uygulamaları sık rastlanan hata türlerinden otomatik olarak kurtarır. Sistem yöneticileri, grafiksel yönetim birimi sayesinde kümedeki tüm kaynakların durumunu izleyebilir ve basit işaretleme ve tıklama işlemleriyle iş yükünü çevreye dağıtabilir.

Çok-yuvalı ağ ile ağ hatalarına karşı koruma. Windows 2000 Server önemli ağ hizmetlerinin kullanım düzeyini geliştirmek için çoklu ağ arabirim kartlarının (NIC’ler) kullanılabilmesine olanak veren üçüncü parti çözümleri destekler. Çalışma-bekleme modunda ağ arabirim kartları kullanıldığında tek tek hatalar önlenir ve verilen hizmet veya uygulamanın kullanım düzeyinin artırır.UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) desteği ile ortam hatalarına karşı koruma. Windows 2000 Server yerleşik kesintisiz güç kaynakları (UPS) içeriyor. Kesintisiz güç kaynağı sistemleri güç kaynağı kesintisi durumunda verilerin ve sistemlerin korunmasını sağlıyor.

Gelişmiş Sistem ve Uygulama Ölçeklenebilirliği

Windows 2000 Server ve Windows 2000 Advanced Server’da ölçeklenme ile ilgili elde edilen gelişmeler organizasyonlara çevrim içi işlem yapma, elektronik ticaret, e-posta ve ileti gönderme hizmetleri gibi çok çeşitli uygulamalar kullanan kalabalık kullanıcı gruplarını destekleyebilme olanağı sunar. Bu hizmetler simetrik çok işlemcili (SMP) sunucularda çalışabildiği gibi kopyalanmış, dağıtılmış ve/veya bölümlendirilmiş sistemler de olabilir. Bu iyileştirmeler ve Windows 2000 Server'ın yük dengeleme bileşenleri bir arada genel sistem ve uygulamaların daha fazla ölçeklenebilmesini sağlıyor.

Yüksek Düzeyde Simetrik Çok İşlemcili (SMP) ölçeklenebilme. Windows 2000 Server aşağıdaki özellikleri ile yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik sunar:

· Bellek paylaşımı ve kilitleme alanında yapılan önemli SMP iyileştirmeleri ile işlemciler arasında uyuşmazlıklar önleniyor.
· “Thread”lerden daha hafif olan “fiber” adlı yeni işleme mekanizması. Örneğin, Microsoft SQL Server 7.0, Windows 2000 Server üzerinde yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik sağlamak için fiber kullanıyor.
· Job Object (İş Nesnesi) API işlemcilerin benzeşmesini sağlama, zaman sınırları oluşturma, işlem önceliklerini denetleme ve ilişkili bir işlemci grubu için bellek kullanımını sınırlama yetenekleri sayesinde uygulamanın bağımlı sistem kaynaklarını yönetebilmesini ve denetleyebilmesini sağlar. Bu ek denetim düzeyi ile Job Object API bir uygulamanın sistemin genel kullanım düzeyini olumsuz yönde etkilemesini önleyebilir.

Ölçeklenebilir Saklama Altsistemleri. Windows 2000 Server büyük hacimli saklama alt sistemlerini destekliyor. Güncellenen NTFS dosya sistemi şunları sağlıyor: daha iyi performans, her kullanıcı için disk alanı sınırı, dağıtılmış link takibi, hiyerarşik saklama yönetimini etkinleştiren yeniden ayrıştırma noktası ve sürücü harfi sınırı olmaması. Windows 2000 Server aynı zamanda Fiber Channel aygıtları ve I20-tabanlı aygıtlar dahil olmak üzere gelişmiş saklama denetleyicileri için destek de içeriyor.

Komple Yönetim Sayesinde Düşük Maliyet

Windows 2000 Server organizasyonların varolan yatırımlarının değerini artıracak ve genel bilgisayar maliyetlerini düşürecek şekilde tasarlanmıştır. Active DirectoryTM rehber hizmetleri gibi altyapı geliştirmelerinin yanı sıra IntelliMirrorTM yönetim teknolojileri gibi altyapılar üzerine kurulu araçlar sayesinde güçlü yönetim hizmetleri sunar. Windows 2000 Server sunduğu güçlü, kapsamlı yönetim hizmetleriyle sunucuların, ağların ve Windows masaüstü sistemlerinin daha iyi yönetilmesini sağlar. Windows 2000 Server'ın sunduğu hizmetler şunlardır:
· Tamamen Entegre Rehber Hizmetleri. Windows 2000 Server kullanıcı, bilgisayar ve ağ kaynakları gruplarını yönetmek için çeşitli yöntemler kullanarak şirketlerin yönetim maliyetlerini düşüren Internet standartlarına dayalı rehber olan Active Directory’i sunuyor.
· Kapsamlı Yönetim Altyapısı. Windows 2000 Server şirketlere ağ üzerinde hizmetleri yapılandırma, güvenli kılma ve güvence altına alma olanağı tanıyor. Bu altyapı Active Directory, Windows Management Instrumentation (Windows Yönetim Gereçleri) (WMI), Microsoft Management Console (Microsoft Yönetim Birimi) (MMC), Windows Scripting Host (WSH) ve Component Object Model (Bileşen Nesne Modeli) (COM) ile etkin hale getiriliyor.
· Gelişmiş Güvenlik. Windows 2000 Server ticaret çözümleri ve diğer güvenlik gereksinimleri için esnek, kurumsal düzeyde güvenlik sağlayarak Kerberos, Public Key Infrastructure (Genel Anahtar Altyapısı) (PKI) ve SmartCard (Elektronik Kart) oturumunu destekliyor.
· Kapsamlı Dosya, Yazdırma ve Web Hizmetleri. Windows 2000 Server disk sınırlamaları, dinamik hacim yönetimi, Internet üzerinden yazdırma ve ödüllü Web hizmetleri için yeni destek sunuyor.
· Mevcut Sistemlerle Birlikte Çalışabilme. Windows 2000 Server ağ, veri, uygulama ve yönetim entegrasyonunu kapsayan bir çerçeve sunarak mevcut platformlarla ve teknolojilerle birlikte çalışabilmektedir. Ayrıca, Windows 2000 Server diğer platformlarla birlikte çalışabilmeyi sağlayan anahtar standartları desteklemektedir.

Rehber Hizmetleri

Çoğu organizasyon, Internet teknolojilerine dayalı dağıtık bilgisayar işlemlerindeki artış nedeniyle bilgi sistemleri altyapılarında önemli bir yere sahip rehber hizmetlerine ihtiyaç duymaktadır. Windows 2000 Server işletim sistemine dahil edilen en önemli yapısal özelliklerden bir tanesi entegre Active Directory rehber hizmetidir. Active Directory sunduğu özellikler sayesinde organizasyonların aşağıdakileri yapabilmesini sağlamaktadır:
· Yönetimi Kolaylaştırma. Active Directory, uygulamaları kullanma, yönetim ayrıcalıklarını devretme ve yazıcılarla dosya paylaşımları dahil olmak üzere ağ kaynaklarının konumunu belirleme gibi görevleri kolaylaştırmak için ölçeklenebilir, hiyerarşik bir bilgi havuzu sağlamaktadır. Active Directory şirketlerin gerek duyduğu rehber sayısını azaltmak ve merkezi kullanıcı, bilgisayar, uygulama ve rehber kullanımlı aygıt yönetimini sağlamak suretiyle bilgi paylaşımını geliştirmektedir.
· Güvenliği Artırma. Windows 2000 Server’da Active Directory özelliği Kerberos ve PKI gibi ileri güvenlik özellikleriyle entegre haldedir. Bu tümleşik çalışmanın getirdiği yeni esnek veri koruma düzeyi güvenli Internet ticari işlemlerine olanak vermektedir. Active Directory aynı zamanda birden çok yetki denetimi protokolünü destekler ve dağıtık ortamlarda iyi çalışan bir güvenlik grubu modeli sunar.
· Birlikte Çalışabilme Özelliğini Geliştirme. Active Directory uygulama entegrasyonu için bir dizi standart arabirim sağlar ve LDAP-tabanlı arabirimlerle zaman uyumlu destek sunar. Uygulamaya özel rehber birleştirme gereksinimlerini karşılamak için hemen ölçeklenebilir. Ayrıca, önde gelen birlikte çalışabilme ve meta-rehber tedarikçileri Active Directory için ürün desteği sunacaklarını açıkladılar.
· Bilgi paylaşımı. Active Directory kullanıcılar hakkında bilgilere, ağ öğelerine, makinelere ve rehberde saklanan yönetim politikalarına erişim sağlayarak organizasyonların hizmet kalitesini artırmasına olanak tanıyor. Active Directory aynı zamanda uygulama kullanımını, yapılandırmasını ve yönetimini basitleştiriyor, bu sırada ağ-tabanlı ortamda diğer bileşenlerle daha büyük sinerji oluşturan özellikler sunuyor.

Kapsamlı Yönetim

Windows 2000 Server yöneticilere sağladığı sunucu, ağ ve istemci yönetim araçlarıyla organizasyonların sistem çalışma zamanını en üst düzeye çıkarmasına olanak tanıyor. Üründeki iyileştirmeler şunlar:
· Yönetim Altyapısı. Windows 2000 tarafından sağlanan önemli yönetim hizmetleri şunları içeriyor: konum belirleme ve politika hizmetleri sunan Active Directory; birleşik erişim, ilişkilendirme ve etkinlik hizmetleri sunan Windows Management Instrumentation (Windows Yönetim Gereçleri); UI sunu hizmetleri sağlayan Microsoft Management Console (Microsoft Yönetim Birimi) (MMC) ve kodlama ve otomasyon için Windows Scripting Host (Windows Kodlama Ana Bilgisayarı) (WSH). Bu araçlar ve hizmetler büyüklüğü ne olursa olsun tüm Windows tabanlı sistemlerde merkezi olarak denetlenen, politika-tabanlı kullanıcı ve bilgisayar yönetimi için açık ve genişletilebilir bir zemin sunar.
· Değişiklik ve Yapılandırma Yönetimi. Remote OS Installation (Uzak İşletim Sistemi Yükleme) ve IntelliMirror, Windows 2000 Server’daki iki yeni yönetim özelliğidir. Remote OS Installation, Windows 2000 Professional sürümünün uzaktan sorunsuz olarak yüklenmesini sağlar. IntelliMirror kullanıcının verilerini, uygulamalarını ve kişisel ayarlarını koruyarak kullanıcın oturum açtığı her masaüstünde aynı ayarları yeniden üretir. Bu özellikler sayesinde yöneticiler grup için gerekli masaüstü gereksinimlerini önceden tanımlayabilir ve kullanıcıların her oturum açışında bu politikaları uygulatabilir. Bunlar için başka bir destek müdahalesi gerekmez.
· Saklama Yönetimi. Windows 2000 Server gelişmiş hizmetler sunabilmek amacıyla üçüncü tarafların ürettiği saklama yönetim uygulamaları tarafından kolayca genişletilebilen temel bir saklama yönetimi özellikleri kümesi sunar. Bu özellikler 2-katmanlı Hiyerarşik Saklama Yönetimi (HSM) sistemini, gelişmiş yedekleme ve kurtarma sistemini ve veri arşivleme sırasında yardımcı olan den kaldırılabilir ortam hizmetleri yelpazesini içerir.*Bu saklama özellikleri özellikle IntelliMirror ile birlikte kullanıldığında kullanıcılara kullanıcı ve şirket verilerini koruma sırasında önemli bir denetim sunar.

Gelişmiş Güvenlik Özelliği

Windows 2000 Server ürününde kullanım kolaylığı, yönetim araçları ve hem kurumsal hem de Internet düzeyinde destek sağlayan güvenlik altyapısı birleştirilmiştir. Sunucunun sahip olduğu kapsamlı güvenlik özellikleri aşağıdakileri içermektedir:
· Tek ağa kayıt. Windows 2000 ağına tek kayıt özelliği sayesinde birden çok kullanıcının oturum açmasına gerek kalmadan kurumsal ağın üzerindeki her yerden kaynaklara erişim sağlanabilir.
· Kullanımı kolay yönetim araçları. Güvenlik politikası ve hesap yönetimi amaçlı kullanılan sistem yönetim araçları Windows 2000 'in kullanım maliyetini azaltıyor.
· Entegre Kerberos Kimlik Denetimi. Windows 2000 Server etki alanı modeli, Windows 2000 kaynaklarına erişim için birincil güvenlik iletişim kuralı olan Kerberos-tabanlı kimlik denetimini entegre hale getirmektedir. Bu özellik sayesinde organizasyonlar tüm güvenli kullanım gereksinimlerini destekleyebilmektedir.
· Ortak anahtar altyapı gelişimi için entegre teknolojiler. Kullanıcının kimliğini doğrulamak için kullanılan ortak anahtar güvenlik teknolojisi Windows 2000 Server güvenlik özelliklerine entegre edilmiştir. Şifreleme Dosya Sistemi, IPSec ve sürücü kodu imzası gibi çoğu standart Windows 2000 özelliği ortak anahtar teknolojileriyle çalışarak güvenli bir bilgisayar ortamı sunar.
Gelişmiş Dosya, Yazdırma ve Web Hizmetleri
Gelişmiş Dosya Sistemi
Windows NT Dosya Sistemi (NTFS) üzerine kurulan Windows 2000 Server dosya sistemi gelişmiş esneklik ve ileri düzeyde kullanım sunuyor:
· Veri aktarabilme esnekliği. Hiyerarşik Saklama Yönetimi (HSM) gibi özellikler dosya sistemi esnekliğini geliştirerek organizasyonların eski verileri teyp gibi ucuz ortamlara aktarabilmesini sağlıyor, bununla birlikte veri işaretçileri asıl konumlarında kalıyor. Süreç kullanıcılar tarafından takip edilebiliyor, dolayısıyla veriler her zaman beklenen konumda bulunuyor.
· Dosya sisteminin kullanılabilirliği. Dinamik Hacim Yönetimi gibi yeni özellikler yeterli hacim genişlemesi, görüntüsü alınan disk bölme ve saklama ile geçerli RAID kümesi bölme ve saklama olanağı sunuyor – tüm bu özellikler sunucunun yeniden başlatılması gereğini en aza indiriyor.
· Daha fazla veri kullanabilme. Kopyalanmış Dfs ağaçları gibi iyileştirmeler yük-dengeleme ve hatalara karşı koruma yetenekleri ile verilerin kullanım düzeyini artırıyor, atıl kalma süresini ortadan kaldırıp kullanılabilir bant genişliğini en üst düzeye çıkararak maliyetleri düşürüyor.

Hızlı Yazdırma

· Yeni sürücü standardı. Yeni bir sürücü standardı olan UniDrive5 çok daha hızlı olmasının yanı sıra renkli baskı alma işlemini geliştiriyor ve OEM özelleştirmesini destekliyor (böylece uygulama geliştiricilerin özel geliştirmeler yapmaksızın yazdırma aygıtı özelliklerini kullanabilmesi sağlanıyor).
· Daha Kolay Yazıcı Yönetimi. Windows 2000 Server Tak ve Çalıştır özelliğine sahip yazıcıları destekliyor ve Internet Printing Protocol (Internet Yazdırma İletişim Kuralları) (IPP) artık URL’lerle yazıcı yönetimi, yükleme işlemi ve yazıcı kullanımına izin veriyor. IPP mevcut yazıcılara göre otomatik olarak güncellenen intranet sayfaları içeriyor, böylece kullanıcılar yazıcı özelliklerini görebiliyor ve yazıcıları yükleyebiliyor.
Entegre Internet Bilgi Hizmetleri
Entegre Web hizmetlerinin en yeni sürümü olan Internet Bilgi Hizmetleri (IIS) 5.0 kapsamlı bilgi paylaşımı ve Web hizmetleri sunuyor. IIS, Active Directory, güvenlik ve Windows 2000 Server uygulama hizmetleri ile tam bir entegrasyonun yanı sıra şunları sağlar:
· Daha iyi belge yönetim desteği. IIS, WebDAV uygulayarak uzaktaki yazarların HTTP üzerinden dosya sistemindeki kaynaklara kolayca erişebilmesini sağlıyor.
· Daha geniş araç desteği. Yeni Microsoft FrontPage 2000 ve Microsoft Visual InterDev sürümleri içeriği yönetmek ve ISS 5.0 kullanan Windows 2000 Server için karmaşık uygulamalar geliştirmek amacıyla en iyi duruma getirildi.
Mevcut Sistemlerle Birlikte Çalışabilme
Çoğu işletmenin Windows 2000 Server’ı karma bir bilgisayar ortamında kullanması gerekmektedir. İşletim sistemi farklı platformlar ve teknolojilerle birlikte çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve önde gelen endüstri standartlarını destekler.
· Kapsamlı Ağ bağlantı hizmetleri yelpazesi. Windows 2000 Server Novell NetWare, UNIX ve (Microsoft SNA Server gerektiren) IBM ana bilgisayarları gibi geniş bir sistem ve platform yelpazesine bağlanabilir.
· Veri ve Uygulama Entegrasyonu. Windows 2000 Server organizasyonların karma ortamlara bağlanabilmesini sağlayan önemli bağlantı hizmetleri sunarak uygulama ve veri entegrasyonu için sağlam bir zemin sunar. Windows 2000 Server mevcut veya yeni uygulamalardan dosya sistemleri, veritabanları ve e-posta sistemlerindeki verilere erişim sağlar. Bu zemin sayesinde geliştiriciler mevcut veri ve uygulamalarla entegrasyon gerektiren çok katmanlı uygulamalar oluşturabilirler.
Kapsamlı Internet ve Uygulama Sunucusu
Microsoft® Windows® 2000 Server işletim sistemi Windows NT® Server 4.0'ın Internet-etkileşimli, uygulama etkin sunucu işletim sisteminin elde ettiği başarıyı esas almaktadır. Windows 2000 Server organizasyonların değişime daha hızlı yanıt verebilmesini, uygulamaları organizasyonlar arasında etkili bir şekilde yaygınlaştırabilmesini ve varolan uygulama yatırımlarını Web ortamına taşımasını sağlar.
Uç Birim Hizmetlerinin yanı sıra eksiksiz uygulama geliştirme ve entegre iletişim seçenekleri organizasyonlara çeşitli ağ ortamları arasında iş gereksinimlerine yönelik uygulamalar kullanabilme olanağı sunar.

Internet Information Services (Internet Bilgi Hizmetleri) (IIS) 5.0

Windows 2000 Server ile entegre olan en önemli Web teknolojisi, platformu güçlü bir Internet ve intranet Web uygulama sunucusu haline getiren Internet Information Services (IIS) 5.0'dır. IIS sayesinde kullanıcılar bilgiyi paylaşabilir, uygulama oluşturabilir ve kullanabilir, Web üzerinde siteler oluşturabilir ve yönetebilir. Böylece sunucu işletim sistemlerinin Web özellikleri geliştirilmiş olur.
IIS 5.0 şunları sağlar:
· Yüksek düzeyde güvenilirlik. IIS 5.0, Windows 2000 Server'ın güçlü sistem yapısından yararlanarak Web sunucusunun toplamda daha uzun süre çalışabilmesini sağlamanın yanı sıra sunucu-tabanlı Web uygulamaları için sistem çökmesine karşı gelişmiş koruma sağlar.
· Yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik. IIS 5.0 üst seviye 8-işlemcili simetrik çoklu işleme (SMP) sistemler için geliştirilmiş yeni destek özellikleri, daha fazla bellek desteği sunması ve Active Server Pages (ASP) için gelişmiş performans özellikleriyle Internet üzerinde en yoğun iş yüklerinin üstesinden gelebilir.
· Çok sayıda site için daha iyi destek. Windows 2000 Server tek bir IP adresinde birden çok sitenin yer alabilmesi için daha iyi hale getirilmiştir. Bu özellik sayesinde Internet Hizmet Sağlayıcıları gelişmiş Web sunum hizmeti verebilir ve kurumsal Web sunucuları aynı sistem üzerinde birden çok intranet sitesini kaldırabilir.
Uygulama Hizmetleri
Windows 2000 Server hızlı ve kolay bir şekilde güçlü, bileşen-tabanlı Web uygulamaları oluşturmak için gerekli önemli uygulama hizmetlerini entegre hale getiren tek sunucu işletim sistemidir. Bu sistem şunları içermektedir:
· Uygulama Hizmetleri
· Uç Birim Hizmetleri
· İletişim ve Ağ Hizmetleri

Uygulama Hizmetleri

COM+. Windows 2000 Server Component Object Model (COM+) entegre bileşen yönetim hizmetleri ve nesneler arasındaki işlemler için daha ileri düzeyde destek sunar ve sunucular üzerinde yer alan nesnelerin iş yükünün dinamik bir şekilde dengelenmesini sağlar. Bu entegre hizmetler ölçeklenebilir ve bileşen-tabanlı sunucu uygulamalarının geliştirilmesini ve kullanımını kolaylaştırır.
Güçlü dağıtık uygulama hizmetleri. Windows 2000 Server bilgisayar kullanımının ağ üzerine dağıtılmasına olanak verir. İleti-kuyruklama modelini esas alan birleştirilmiş ve güvenilir ağ iletişim hizmeti sunan İleti Kuyruklama Hizmeti buna bir örnektir. Bu sayede ucuz ağlar üzerinde çalışan güvenilir uygulamalar oluşturmak ve bunları entegre hale getirmek kolaylaşır.
Web uygulamaları için daha iyi destek. Active Server Pages (ASP) organizasyonların IIS 5.0 ile dinamik, etkileşimli Web sunucu uygulamaları oluşturmak ve çalıştırmak üzere kullanabilecekleri sunucu tabanlı betik ortamı sağlar. Geliştiriciler ASP Pages kullanarak HTML sayfalarını, komutları ve COM+ bileşenlerini birleştirebilir ve COM-tabanlı uygulamalar için Web-tabanlı bir arabirim oluşturabilirler.
Web kullanımına hazır. Tüm Windows 2000 uygulama hizmetleri en başından itibaren Internet kullanımına hazırdır. Uygulamalar hem istemci-sunucu ortamında hem de Internet ortamında kullanılabildiğinden bu özellik organizasyonlara yüksek düzeyde kullanım esnekliği sunar.

Uç Birim Hizmetleri

Windows 2000 Server uç birim emülasyon hizmetlerini Microsoft Terminal Services (Microsoft Uç Birim Hizmetleri) adı altında entegre hale getiriyor. Uç Birim Hizmetleri istemci aygıtların tamamen merkezi bir sunucu üzerinde çalışan Windows-tabanlı uygulamalara erişebilmesini sağlar. Merkezi olarak yönetilen ana bilgisayar ortamını uç birimlerle sağlar. Aynı zamanda Microsoft Windows platformunun kullanım kolaylığını ve uygulama desteğini sunar.

Masaüstü sistemleri Windows 2000'e daha hızlı geçirme. Uç Birim Hizmetleri, Windows 2000 Professional'a geçiş yapan masaüstü sistemleri için köprü görevi gören bir araçtır. Kişisel bilgisayarlardan oluşmayan masaüstü sistemlerinde veya Windows 2000 işletim sisteminin çalışabilmesi için donanım yükseltmesi yapılması gereken kişisel bilgisayarlarda Windows 2000 masaüstü özelliklerinden yararlanabilmeyi sağlar.
Uzaktan yönetim. Uç Birim Hizmetleri, Windows 2000 Sunucu ailesinin uzaktan yönetilebilmesini sağlar. Bu sayede sistem yöneticileri Windows 2000 ailesinin her üyesini WAN veya çevirmeli bağlantı üzerindeki herhangi bir istemci aygıt üzerinden uzaktan yönetebilir.
İletişim ve Ağ Hizmetleri (VPN)

Windows 2000, işletmelerin standartlara dayalı çözümlerden yararlanarak kişiler ve ağlar arasında kolayca ve esnek bir şekilde bağlantı kurulabilmesine olanak verecek düşük maliyetli yöntemler sunar.

Virtual Private Networking (Sanal Özel Ağ) (VPN). Windows 2000 Server, ofis içi ağ ortamları benzeri ortamlar yaratmak suretiyle hareket halindeki kullanıcıların üretken ve verimli olabilmesini sağlar. Organizasyonlar kendi özel ağlarını Internet üzerinde yüksek performanslı doğrudan çevirmeli veya Virtual Private Networking (Sanal Özel Ağ) (VPN) bağlantılarla genişletebilir. Windows 2000'in sunduğu VPN desteği sayesinde organizasyonlar şube ofislerini ve harici ortak ağlarını güvenli bir şekilde birbiri ile bağlantılı hale getirebilir. Güvenilir, dahili yönlendirme hizmetleri Yerel veya Geniş Alan Ağları (WAN) ve Internet üzerinde LAN-LAN yönlendirme sağlar.

Entegre çoklu ortam ve veri bağlantı hizmetleri. Windows 2000 gelişmiş entegre iletişim ve dizin hizmetlerinin yanı sıra H.323 ve IP çoklu toplama gibi gelişmekte olan ağ iletişim kuralları standartları için de destek sağlar. Active Directory, Windows hizmetleri arasında kapsamlı politika-tabanlı yönetime olanak verir ve standart hareketli ortam desteği sistemlerin birlikte sorunsuz çalışabilmesini sağlar. Bu gelişmiş özellikler, Hizmet Kalitesi desteği ve yüksek bant genişliğiyle birlikte Windows 2000'i tümleşik çoklu ortam ve veri ağ hizmetleri için ideal platform haline getirmektedir.

Genişletilebilir iletişim ve kimlik denetimi hizmetleri. Windows 2000 güvenli onaylama için elektronik kart, işaret kartları ve biyometrik aygıtlar kullanan genişletilebilir onaylama iletişim kurallarını destekler. Windows 2000 genişletilebilir iletişim ve onaylama hizmetleri, standart RADIUS, L2TP ve IPSec iletişim kuralları desteği ile zengin, esnek ve güvenli uzaktan erişim platformu sağlar.

Microsoft® Windows® 2000 Advanced Server işletim sistemi, standart Windows 2000 Server sürümünün tüm özelliklerine ve işlevlerine sahip olmanın yanı sıra yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik, güvenilirlik ve sğrekli çalışırlık gerektiren büyük organizasyonlara yönelik ek özellikler sunuyor.

Windows 2000 Advanced Server, gelişmiş simetrik çok işlemcili teknolojisi ile entegre sistem ölçeklenebilirliği sağlamasına ek olarak iki ilave teknoloji (kümeleme, TCP/IP yük dengeleme) sayesinde kullanım düzeyi ve çoklu-sistem ölçeklenebilirliğini en üst düzeye çıkarıyor.
Pahalı olmayan kişisel bilgisayar donanımıyla çalışabilen Windows 2000 Advanced Server, pahalı olan ve yüksek kullanım düzeyi sunan çözümlere karşı organizasyonlara güçlü ve ölçeklenebilir bir alternatif sunuyor. Windows 2000 Advanced Server e-ticaret, kurumsal Internet ve intranet siteleri, veritabanları ve kurumsal kaynak planlama (ERP) uygulamaları gibi uygulama ve hizmetler için idealdir.
Gelişmiş Simetrik Çok İşlemcili (SMP) Ölçeklenebilirlik

Simetrik Çok İşlemci (SMP) teknolojisi, bir sunucu üzerinde birden çok işlemci kullanılarak performansın artırılmasını sağlar. Microsoft'un Windows 2000 Advanced Server ürünü en çok 4-işlemcili SMP'yi destekler. SMP kodu uygulamasında yapılan iyileştirmeler ölçekleme doğrusallığını geliştirerek Windows 2000 Advanced Server'ı iş uygulamaları, veritabanları ve Web hizmetlerine yönelik olarak çok daha güçlü bir platform haline getiriyor. Mevcut en fazla 8-işlemcili SMP kapasitesine sahip Windows NT Server 4.0, Enterprise Edition sunuculara bu ürün yüklenebilir.
Eşsiz fiyat performansı, Windows NT Server 4.0 Enterprise Edition'ın standart bir özelliğidir. Microsoft bu eğilimin Windows 2000 Advanced Server'daki SMP ölçeklendirme geliştirmeleri ile devam ettiriyor.

Yüksek Kullanım Düzeyi Sunan Kümeleme

Sunucu kümeleme işlemi, Windows 2000 Advanced Server tarafından sağlanan standart ürün sistem hizmetlerindendir. Sunucu kümesi birlikte yönetilen (ve her biri node adı verilen) bağımsız bir sunuculardan oluşur. Kümelemenin amacı çok yüksek düzeyde uygulama ve veri kullanım düzeyi sağlamaktır.

Kümeleme makinenin çalışmadığı süreyi en aza indirir ve sistem hatası durumunda bile sistemin çalışmasını sağlayan yapısıyla BT maliyetlerini düşürür. Kümeleme hem donanım ve yazılım sürüm yükseltmeleri gibi planlı atıl kalma süreleri hem de hatalardan kaynaklanan arızalara yöneliktir.

Sunucu kümeleme işlemi, organizasyonların altyapı giderlerini aşağıya çekmesini sağlar. Sunucu kümeleri ucuz donanımlarla ve standartlara dayalı bağlantı ve saklama sistemleriyle oluşturulur. Microsoft, Advanced Server ile birlikte kullanılacak sunucu ve ağ ürünlerini sınamak ve onaylamak için donanım üreticileriyle işbirliği halinde çalışmaktadır.
Kümeleme işlemi ölçeklenebilirliği artırabilir (örneğin, her iki node'da da yazdırma paylaşımı veya dosya paylaşımı desteklenir) ancak asıl olarak yüksek kullanım düzeyi sağlamak açısından çok önemlidir. İşi iki node kümesi arasında bölmenin pek çok yolu olmasına rağmen en sık kullanılan iki yöntem şunlardır:

· İşlem üretim sistemlerini bir node'a, gelişim ve sınamayı diğer node'a yerleştirme
· İş mantığını bir node'a, veritabanı hizmetlerini diğer node'a yerleştirme (üç-katmanlı uygulama)

Windows 2000 Advanced Server'daki yerleşik kümeleme hizmetleri iki sunucunun en çok 64 CPU ile bir kümeye bağlanarak sunucu kaynaklarının yüksek düzeyde kullanılabilmesini ve kolay yönetilmesini sağlar. İki sunucunun aynı boyuta veya yapılandırmaya sahip olması gerekmez. Bir üretim ve test makinesinin tek bir kümede olduğu önceki örnekte, tipik olarak test makinesi üretim makinesinden daha küçük olacaktır-test için 4-yollu SMP sistemi 8-yollu üretim sistemiyle küme oluşturacaktır.

Advanced Server kümeleme özellikleri şunları içermekteydi:

Sürüm Yükseltme Desteği. Yöneticiler sunucuyu bakım için çevrim dışına alarak sistemin ve uygulama yazılımının "sürümünü yükseltebilir". Sürüm yükseltmenin iki önemli yararı vardır: Öncelikle, sürüm yükseltme sırasında atıl kalma süresi çok kısadır. İkincisi, kendi küme yapılandırmanızı yeniden oluşturmanız gerekmez. Sürüm yükseltme sırasında yapılandırma korunur.

Active Directory ve Management Console entegre çalışma desteği. Windows 2000 Kümeleme Hizmeti, kümeler hakkında bilgileri yayımlamak için Active Directory'i kullanır. Microsoft Management Console (Microsoft Yönetim Konsolu) (MMC) ile entegre çalışması sayesinde kolay kurulur ve yöneticilerin kümedeki tüm kaynakların durumunu görsel olarak izleyebilmesi sağlanır.

Ağ Hatalarından Kurtulma. Windows 2000 Kümeleme Hizmeti ağ hatalarını algılamak, yalıtmak ve hata kurtarma eylemlerini geliştirmek için karmaşık bir logaritma uygular. Ağ hatası için bir dizi farklı durum algılar ve sonra kaynak grup üzerinde hatayı gidermek için en uygun hata giderme politikasını kullanır.

Durum İzleme. Microsoft'un kümeleme hizmetleri, standart uygulamaların ve sunucuların durumunu izler ve işe özgü tüm önemli verileri ve uygulamaları her türlü hataya karşı otomatik olarak bir dakikadan kısa sürede kurtarır. İzleme ve hataya karşı koruma birimi bir hizmet veya uygulamadır. Küme yönetim birimi kullanılarak önemli veri ve uygulamalar sorun yaratacak kadar uzun süre çevrim dışı kalmadan işlem yüklerini dengelemek üzere iş yüklerini küme içine taşımak ve planlı bakım veya sınama amacıyla sunucuları boşaltmak için kullanılabilir.
Ağlar ve Diskler için Tak ve Çalıştır. Kümele Hizmeti, Windows 2000'deki Tak ve Çalıştır teknolojisini kullanarak eklenen veya kaldırılan ağ bağdaştırıcılarını, TCP/IP ağ yığınlarını ve paylaşımlı fiziksel diskleri algılar.

WINS, DFS ve DHCP Desteği. Kümeleme Hizmeti artık Windows Internet Name Service (Windows Internet Adı Hizmeti) (WINS) ve dinamik ana bilgisayar yapılandırma iletişim kurallarının (DHCP) yanı sıra hata giderme ve otomatik kurtarmayı destekleyen küme kullanımlı kaynaklar olan Dağıtılmış Dosya Hizmetlerini de destekliyor. Bir dosya paylaşım kaynağı, dağıtılmış bir dosya sistemi (Dfs) kökü olarak işlev görebilir veya ilgili dosya paylaşımlarının etkin yönetilebilmesi için klasör alt dizinlerini paylaşabilir.

Küme API için COM Desteği. Windows 2000 Advanced Server Kümeleme Hizmeti, küme kullanımlı uygulamaları geliştirmek ve desteklemek için standart bir platform-içi API içeriyor. Bu API, küme içinde birden çok sunucu arasında yükü otomatik olarak dengeleyebilen ölçeklenebilir, küme kullanımlı uygulamalar oluşturmak için kullanılabilir ve Windows Scripting Host (Windows Kodlama Ana Bilgisayarı) bu API'ye erişerek küme davranışını denetleyebilir ve çoğu küme yönetim görevini otomatik hale getirebilir.
TCP-IP Ağ Yük Dengeleme (NLB)

Internet ve intranetlerdeki hızlı büyüme Web sunucularının çok katmanlı ağlarda ön uç olarak kullanımını yaygınlaştırdı. Ağ Yük Dengeleme (NLB) özelliği, üzerinde Windows 2000 Advanced çalışan en çok 32 sunucuyu kümeleyerek organizasyonların gelen trafiği eşit olarak dağıtmasını sağlar. Böylece istemciye tek bir sistem görüntüsü sunulur. Bu özellik Web-tabanlı uygulamaların bağlı olduğu önemli sunucularının talebi karşılamak için performanslarını gereken şekilde ölçeklendirebilmelerini sağlar. Bir bilgisayar hata yaptığında veya bakım için çevrim dışına alındığında, Ağ Yükü Dengeleme işlevi kümeyi otomatik olarak yeniden yapılandırarak istemci isteklerinin diğer sunuculara yönlendirilmesini sağlar. Bu şekilde ağ hizmetlerinin sürekliliği korunur.

Ağ Yük Dengelemesinin sağladığı yararlar şunlardır:

Ölçeklenebilir performans
· Küme içinde tek tek TCP/IP hizmeti istekleri yükünü dengeler.
· Tek bir kümede en fazla 32 sunucuyu destekler.
· Eksiksiz uygulama yüksek performans sunar ve genel giderlerin azaltılmasını sağlar.
Yüksek kullanım düzeyi
· Hatalı veya çevrim dışı bilgisayarı otomatik olarak algılar ve kurtarır.
· Küme ayarları değiştiğinde ağ yükünü otomatik olarak yeniden dağıtır.
· İş yükünü 10 saniyede kurtarır ve yeniden dağıtır.
· Küme ağının geçersiz bağlanmasını ve katılmasını önler.
Denetim Kolaylığı
· Her sunucu için iş yükünü izleyen doğrusal bağlantı noktası yönetim kuralları kullanarak tek bir IP bağlantı noktası veya bağlantı noktası grubu için yük dengeleme kuralları.
· İstemci oturumlarını ve SSL'i destekler.
· İsteğe bağlı tekli ana bilgisayar kuralları tüm istemci isteklerini tek bir ana bilgisayara yönlendirerek farklı uygulamalar arasında yük dengelemeyi en üst düzeye çıkarır.
· Uç birim komutlarını veya komut dosyalarını kullanarak NBL eylemlerini a üzerindeki herhangi bir Windows 2000 veya Windows NT bilgisayarından uzaktan başlatabilir, durdurabilir ve denetleyebilirsiniz.

Kullanım Kolaylığı
· Windows 2000 Advanced Server ağ altyapısıyla entegre çalışır.
· Özel donanım gerektirmez.
· İstemcilerin kümeye tek bir Internet mantıksal adı ve IP adresiyle erişebilmelerini sağlar, bu sırada her bilgisayarın adı korunur.
· NLB kümesinde çalışabilmesi için sunucu uygulamalarının değiştirilmesi gerekmez.
· Kurtarma dahil çoğu işlem insan müdahalesi gerektirmez.
· Bilgisayarlar kümeleme işlemlerini kesintiye uğratmaksızın koruyucu bakım için çevrim dışı duruma getirilebilir.
Yüksek-Performanslı Sıralama
Windows 2000 Advanced Server büyük veri kümelerinin ticari amaçlı olarak sıralanmasını en iyi duruma getiriyor. Bu sıralama tipik olarak veri deposuna ve veri havuzu uygulamalarına yüklemek üzere veri hazırlamak ve büyük sıralama-duyarlı yazdırma ve toplu iş grubu işlemleri hazırlamak için kullanılacak.

Kurumsal Bellek Yapısı

Kurumsal Bellek Yapısı ile amaçlanan 4 gigabayttan büyük fiziksel bellek kullanabilmeyi olanaklı kılmaktır. Microsoft'un SQL Server, Enterprise Edition'ı bu uygulamaya bir örnektir. Bu teknolojinin Intel Pentium II Xeon ve Compaq Alpha tarafından uygulanması sırasında mikroişlemciye özgü farklılıklar olmasına rağmen, her ikisinin de hedefi aynıdır: büyük fiziksel bellek dizilerinden yararlanan çok yüksek performanslı sunucuları yapılandırmak için teknik temel sağlamak.

Not:

Bu notlar bana ait idi hocamdan almıştım tamamı hocamın tercümesi sonra bu kıymetli bilgileri.....

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
Windows NT Notlarım,Sivas 2005