• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Windows 7 Pro x32 İşletim Sisteminin Optimize Sonuçları

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Merhabalar

Son 9-10 gündür yeni kurduğum (temiz kurulum) Windows 7 sisteminin Pro sürümün optimize etmekle meşgül idim.Baya bir ayarını Windows XP/98 seviyesinden değiştirdiğim.1000 fazla kayıt defteri değerleri eklendi, bazı değerler silindi.Bazen sistem tökezledi, ve dar boğaza girdi.Ama asla mavi ekran hatası vermedi.Bu gerçekten ilginç'tir.Sistem dar boğaza giriyor ama mavi ekran hatası vermiyor.....

Yeni sistemi nasıl kurdum? İsterseniz bu soruyu adım adım maddeler halinde yazalım.

1.Eski sistem Windows 7 Ultimate SP1 formatla yıkılır.

2.Yerine gıcır gıcır Windows 7 Pro Edition x86 kurulur.

3.Sistem kurulduktan sonra , daha önceden "DriverGenius yazılımı ile" yedeklenmiş donanım sürücüleri tek tıklama ile sistem'e kurulur.Böylece 15-20 dk'lık sürücü kurma zamanı 2 dk'ya indirilmiştir.Ardından Nokia-C6-01 Cep Telefonu Network Sürücüleri yüklenmiş böyle sistem sanal modem C6 ile internet'e bağlanabilir hale getirilmiştir.

4.Donanım sürücüleri kurulduktan sonra;

4.1.Microsoft NetFramework 1.1 ve 4.7 sistem'e kurulur.
4.2.Microsoft C++ RunTimes Bileşenleri kurulur.
4.3.Microsoft XML SP1 ve SP2 kurulur.
4.4.Microsoft Desktop Framework 3.1 kurulur.
4.5.Microsoft Media Framework 2.7 SP1 kurulur.
4.6.Microsoft Java 1.50R kurulur.
4.7.Microsoft DirecxT 9.c ve 10a kurulur, böylece sisteminde direcxt bileşeni güncelleştirilmiş olur.

Sistem re-start.....

5.Sırada İnternet bileşenleri vardır.

5.1. Adobe Air kurulur.
5.2.Java kurulur.
5.3.Microsoft SirverLigth 5.0 kurulur.
5.4.Adobe Flash Player bileşenleri kurulur.
5.5Adobe Stockware kurulur.

Sistem re-start.....

6.Şimdi sistemi video-audio bileşeni kurulur.

6.1.K_Lite_Codec Pack v8.1.0 TR kurulur.

7.Sistemin Ofis paketi kurulur.

7.1.LibreOfis v7.2.1 TR

8.Sistemin Web tarayıcıları aktive edilir.

8.1.Opera Vista v36
8.2.Vivaldi v4.3.1
8.3.Palemoon v28.1

9.Sistemin Kayıt Defter ayarları değiştirilir.Bu adım en uzun süreç olup yaklaşık 4 gün gece-gündüz sürmektedir.(kullanıcı kısa 15-30' dk'lık uyku molaları vermektedir.)

1000 'den fazla reg kaydı eklenmiş ve çıkarılmıştır.Bu arada sistem her an çökebilir......!!!!

10.Dört günlük bir uğraştan sonra deneme amaçlı antivirüs yazılım Avast Free Antivirüs yazılımı kurulmuş ve sistem'de bir hafta denenmiştir.Sonuç aşağıdadır.

ÖNCE.PNG

Avast free antivirüs yazılımının , sistem optimize edilmesine rağmen sistemi nasıl inim inim inlettiğini görün...Sistemi aşırı derece'de kastırmakta.....Ve asla Avast kullanmayın sistemin anasını ağlatıyor.......!

Bir hafta sonra Avast , Revo Unisttaller ile kaldırıldı.Ama arkasında feci bir reg kaydı enkazı bıraktı..Enkaz 1,5 günde elle Windows Kayıt Defterinden arama'da "Avast" kelimesi yazılarak bulunan kayıtlar elle silindi.(yaklaşım 4000 kayıt.....)

Anlaşıldı ki sistem stabil ama kasmalar var......Kullanıcı elinde bulunan 400'den fazla Windows Update dosyasının sistem'e yükleme kararı almıştır.

11.400 adet güncellemenin elle yüklenmesi 1-2 gün sürmüştür.

Sonuç:

WindowScreenshot1.jpeg

12.Windows elle güncelleştirildikten sonra, Webroot Antivirüs yazılımının CE sürümü yüklenmiş ve yasal kampanya lisansı ile 345 günlük lisanslanmıştır.

Webroot setup dosyasının dijital imzası sorunlu çıkmıştır (düşünün resmi web sayfasından setup dosyasını indiriyorsunuz, sorunlu çıkıyor....) Kullanıcı , lisansının yanmaması için mecburen sistemi sınama moduna (windows'un dijital imza doğrulamasını kalıcı kaldırma) sistemi yapılandırıp, antivirüs yazılımını kurmuştur.

Webroot 21 CE Antivirüs yazılımı sistem'de çalışırken sistem asla kasılmamaktadır.

Ekran Görüntüsü :

SONRA.PNG

En son şuan ......

WindowScreenshot.jpeg

En son olarak sistem'e resmi olmayan 3.şahıs Windows 7 temalarını kurmuş ve sistem'in kurulumunu bitirmiştir.

1.jpg

Son düzenleme:

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Sistem boşta iken, durumu;

SONRA_1.PNG

Sistem tam yük altında iken;

ScreenShot00049.jpg