• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Windows İşletim Sistemi İmaj Alma (Acronis True Image)

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,930
Acronis True Image resimli anlatımının en alt sürümü (Windows XP Versiyonu) için tekrar baştan ele alınacak.....İyi Okumlar.....

Konu Anlatımlı Acronis_True_Image İmaj Alma

Ek Açıklama -1 :

Not:

Konu anlatımında bu imaj alma programının 9.00 versiyonu üzerinden bir işletim sisteminin imaj alma mantığı anlatılması amaçlanmış olup bu programın şimdi ki yeni versiyonlarında da imaj alma mantığı aynıdır.Sadece arayüz (GUI) olarak değişikliğe uğramıştır bu yazılımın.....!

Not 2:

Acronis True İmage şimdi ki versiyonlarında özellikle DVD/CD’den boot edilebilir.(önyüklemeli) sürümleri tercih edilmelidir.Çünkü bu tip verisyonların birçok avantajı bulunmaktadır.

Nedir bu avantajlar:

1.Sistem’e (Windows İşletim Sistemlerine) setup’dan kurulması gerekmiyor.
2.Sistem’e kurulmadığı için Windows Hizmetleri için bir avantajdır.(Yani sisteme ek yük bindirmez.Boot esnasında RAM yüklendiği için program bileşenleri normal kurulumlu sisteme göre hızlıdır.)
3.İmaj alma hızı normal kurumlara göre 10-35 dk (21.50 GB< sistemler için) eğer oluşturulan imajın arşiv biçimimde sıkıştırılması ve dosya doğrulaması gibi ek yedek alma işlemleri yapılırsa bu süre 1-1,5 saat aşkın süreye varacaktır.Aynı şekilde imaj geri yükleme ise 10 dk yakın olacaktır.Eğer yukarıdaki ek imaj işlemleri yapılırsa bu süre yarım saati bulacaktır.
4.Bu programın yeni versiyonlarında (özellikle Velociraptor’un sevebileceği bir yeni özellik söz konusu ) o da oluşturduğunuz *.*tib uzantılı imaj dosyasını Windows İmage File yani *.*vhd veya *.*vhdX (Genişletilmiş dinamik sanal disk dosyası) dönüştürebiliyorsunuz.Dönüştürdüğünüz dosyayı Windows Ortamında (Windows 7/8.1/10) sisteme tanıtıp kullanabiliyorsunuz.
Yalnız burada önemli bir husus var o da bu vhd dosyası normal vhd dosyasından farklı bir dosya algoritma mimarisine sahip yani sisteme tanıtılan dosya üzerinde herhangi bir işlem yapılamıyor.( yani program kurma kaldırma dosya oluşturma yda silme gibi.... Bu büyük bir hata)
5.Ya da oluşturduğunuz tib uzantılı dosyayı harici veya dahili bir depolama alanından sanal bir sürücü ile (programın kendi bünyesinde varolan yeni bir özellik olup bu özelliği kullanabilmek için setup yani normal olarak program sisteme kurulu olması gerekiyor.) bağlayıp kullanabiliyorsunuz.
6.Ve son olarak ister boot ister normal kurulumlu olsun oluşturduğunuz tib uzantılı imaj dosyasını sanal makine dosya formatına çevirip sanal makine içinde normal sistem gibi kullanabiliyorsunuz.(TRWE_2012’nin en çok kullandığı özelliklerden bir tanesi)

Dilerseniz şimdi programın resimli konu anlatımına geçelim.

Program bir nevi sistem geri yükleme gibi bir şey fakat diğer programlarla arasındaki fark şu

1- Ghost ve buna benzer programlar sistemin backup ını alır fakat bunu diske kopyalar..
2- Bu program kendisinin oluşturduğu diskin içene windowsunuzun imajını alır
3- Kendi oluşturduğu diski göremez,herhangi bir şekilde biçimlendirme yapamazsınız ve virüs dahi giremez (Güvenliğiniz için)
4- İmajı geri yüklemek sadece 10 dk alıyor
5- Oluşturduğunuz recovery diski,cd/dvd si yada flash diskten yükleme imkanı sunar..

Notbook kullanan yada bilen arkadaşlar bu sistemi iyi bilir. Format atmaya,driver aramaya son denilebilir.

Programın Kullanım Aşamaların Adım Adım Anlatılması

1.Adım:

Programın ana penceresi. Burda Backup yani yedek al tuşuna basınız.

4418.jpg

2.Adım:

Çıkan pencerede next tuşuna basınız.Sonra aşağıdaki bu ekran gelmekte....

4419.jpg

3.Adım:

Yedeğini almak istediğimiz sürücüyü seçiniz.

4420.jpg

4.Adım:

Yedeği kaydediceğimiz sürücüyü ve klasörü seçip işaretlediğiniz yere basınız.

4421.jpg

5.Adım:

Dördüncü adımdan sonra ard arda iki birbiri ardına gelen program pencesinde önce yeni yedek arşiv oluştur komutu verdikten sonra bu oluşturulan arşivin hangi sürücüye ait olduğunu seçiniz.

4423.jpg

4422.jpg

6.Adım:

Üstteki pencereden sonra karşınıza gelecek son pencerede program yapılan işlemleri özetleyen bir özet bilgi sunacak ve sizden yedekleme için başla(Proceed) komutunu bekleyecektir.

4424.jpg

7.Adım_Sonuç:

Sonuç aşağıdaki resimdeki gibidir.

4425.jpg

EĞER SİSTEM KARARSIZ BİR DURUMA SÜRÜKLENİRSE İMAJIN YENİDEN YÜKLENMESİ İŞLEMİ

1.AŞAMA:

Programı açınız ve resimde gösterilen yere fare ile bir tıklayınız.

4426.jpg

2.AŞAMA:

Karşınıza gelen ikinci ekranda yedeğin kayıtlı harici veya dahili depolama alanı seçerek programa imaj yedeğinin yolunu gösteriniz.

4427.jpg

3.Aşama:

İkinci aşamadan sonra karşınıza gelecek üçüncü ekranda program sizden iki seçenekten biri seçmenizi isteyecek.
1.Seçenekte program imaj diskin tüm sektör ve baytlarını birebir fiziksek hdd/sdd kopyalacak(bu esnada sistemdeki sektörler silininecek)
2.Seçenekte sadece hasar görmüş Windows Sistem ve ortam dosyaları ve kullanıcı tarafından belirlenmiş klasör_dosyalar sisteme aktarılacak.

4428.jpg

4.Aşama

Bu son aşama da ise yedeğin hangi sürücüye aktarılacağı belirleme işlemi var.

4429.jpg

4430.jpg

5.Aşama :

Dördüncü aşamadan yazılım PC kullancısının karşısına aşağıdaki gibi iletişim ekranı çıkartılacak.Bu iletişim ekranında sistemin yeniden yükleme kısımına tıklanmasıyla (Reboot) prpgram sistemi yeniden başlatıp bünyesinde bulunan ms-dos komut yapısına sahip programcığı çalıştırıp PC kullancının önüne MS-DOS tarzında kullanıcının müdahaele edemeyeceği bir text tabanlı ekran çıkaracaktır.Artık bundan sonra sabırla programın işini bitirmesini beklemektir.Herşey yolunda giderse (elektirik kesintisi/bad sektör hatası olmazsa) sistem format atmadan tekrar 10-30 dk içinde yeniden yüklenecek ve açılacaktır.

4431.jpg

Not 1:
Bu konu anlatımlı yazının her hakkı saklıdır.
Not 2:
Oluşturduğunuz tib uzantılı imaj dosyasını isterseniz 8.00 GB’ lık çift katmanlı DVD’lere yedekleyip saklayabilirsiniz.

TRWE_2012
SAKARYA 2016

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,930
USB Bellek Üzerinden İmaj Alma: