• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Yardım ettiğiniz bir kişi, size yardım etmeyi kabul etmezse, ne düşünürsünüz?

Wittgenstein

MFC Üyesi
Konular
5
MFC Puanı
210
ben sizin komşunuzum yada arkadaşınızım.

bazen yardıma ihtiyaç duyduğumda veya bir şey istediğimde bana yardımcı oluyorsunuz, oldunuz.
daha sonra sizin bir konuda yardım alma gereksiniminiz oldu ve benden bir konuda yardım etmeyi istediniz. ama benim imkanım olmasına rağmen bunu reddettim, istemedim.

benim hakkımdaki düşünceleriniz yada tavrınız değişir miydi? değişirse hangi yönde değişirdi? ne düşünür, nasıl davranmaya karar verirdiniz? neden böyle bir tavır alırdınız?

Konular
17
MFC Puanı
4,260
ve benden bir konuda yardım etmeyi istediniz..

Başıma çokça gelen olay.Genelde maddi olarak borç veriyorum ve isteme huyum da olmadığından genelde pek çok kez sıkıntı yaşıyorum.
Ama bu başka bir konuda ise, yardım karşılık beklemeden yapılır.
Eğer ki ben birinden bir yardım istiyorsam (ki bu çok nadir olur) ve bana yardım etmiyorsa ciddi anlamda kurduğum samimiyet derecesini düşürürüm.
Kazandığım dostlarımı da o nedenle pek yanlış seçtiğimi düşünmüyorum.

**Alıntıda belirttiğim kısmı "Bu konuda yardım etmesini istediniz " olarak düzeltseniz daha düzenli bir cümle olabilir.

Brida

MFC Üyesi
Konular
12
MFC Puanı
8,810
insanlar arasinda olmayı trafikte olmaya benzetmisimdir hep, arac kullanan sürücülerinin tümünü acemi gibi düşünüp her daim tetikte olacaksin. o bakimdan da beklentim hep alt düzeydedir. beklenti bir eylemin belli dogrultudaki bir amaca dönüşmesi ihtimaline yönelik, geçici bir inanma durumu olarak tanimlanir psikolojide. -ben yardim ettim, ondan yardim isteyebilirim düşüncesi de beklenti ve beklentinin etkisi ile yapilan bir davranis halidir. işte bu tavirdan ve davranistan uzak durmayi hep ilke edinmisimdir. eğer yardim ediyorsam, karsiliğini beklememeliyim. eğer gercekten yardıma ihtiyacım vardı ise ve bana yardım eli uzatılmamıs ise, o an müsait olmadığını düşünecek kadar da optimist olduğumu düsünüyorum. hayır, tavrım değişmez. herkesi olduğu gibi kabul etmek bu çağda sanırım artık bir zorunluluk.

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
İhanet'e uğramış sayarım.Hatırımdan/anılarımdan/hayatımdan üstüne kırmızı kalem çekerek, silerim......

Wittgenstein

MFC Üyesi
Konular
5
MFC Puanı
210
Başıma çokça gelen olay.Genelde maddi olarak borç veriyorum ve isteme huyum da olmadığından genelde pek çok kez sıkıntı yaşıyorum.
Ama bu başka bir konuda ise, yardım karşılık beklemeden yapılır.
Eğer ki ben birinden bir yardım istiyorsam (ki bu çok nadir olur) ve bana yardım etmiyorsa ciddi anlamda kurduğum samimiyet derecesini düşürürüm.
Kazandığım dostlarımı da o nedenle pek yanlış seçtiğimi düşünmüyorum.

**Alıntıda belirttiğim kısmı "Bu konuda yardım etmesini istediniz " olarak düzeltseniz daha düzenli bir cümle olabilir.
anladım dostum.
peki samimiyetini düşürmene sebep olan düşüncen nedir?

Wittgenstein

MFC Üyesi
Konular
5
MFC Puanı
210
İhanet'e uğramış sayarım.Hatırımdan/anılarımdan/hayatımdan üstüne kırmızı kalem çekerek, silerim......
neden ihanete uğramış olduğunu düşünüyorsun? benim sana yardım etme zorunluluğum var mıydı yada daha önce sana yardım etmem konusunda bir sözleşme yapmış mıydık?

Cann

Üyeliği durduruldu!
Konular
2
MFC Puanı
8,510
Paylaşmayı yardım yapmayı bilmediğini ya da iyiliğe layık görülmediğimi düşünürüm

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Karşılık beklemeden yaptığım yardımın ne lafını ederim nede ondan aynı şekilde yardım etmesini beklerim..
Sıkıntı yok yola devam:D

Master

You
Yönetici
Konular
4,182
MFC Puanı
34,700
En kısa sürede kuyusunu kazmak için planlara başlardım şimdiden :a-(148):

Su°

MFC Üyesi
Konular
4
MFC Puanı
6,440
Aslında yardımlaşmayı insanlara yardım etmeyi çok severim sıkışık olan bir insanın yardımına koşmak onu o derdin içinden kurtarmak bir nebze mutlu olduğunu görmek yardım almaktan daha yüce gibi gelir bana, maddi olarak bu zamana kadar yüksek meblalara ihtiyaç duymadım, duyduğumda mutlaka karşılıksız kalmadım, ama konunun yorumuna gelecek olursak hissedeceğim şey çok kötü olurdu kendimi kötü hissedebilirim bu durumda, ama o insanın bana bu yaklaşımından dolayı yardım etmedi diye başka insanlara farklı davranmazdim, sonuçta hepimiz farklı karakterleriz.

Cann

Üyeliği durduruldu!
Konular
2
MFC Puanı
8,510
Birisi senden yardım istedi ve imkanın olduğu halde yardım mı etmedin şimdi bunu mu düşünüyorsun :)

Cann

Üyeliği durduruldu!
Konular
2
MFC Puanı
8,510
Bende bazen dilenen insanları görünce apartman da dikiyor olabilirler diye düşünmüyor değilim . Ne yaşanırsa yaşansın mühim olan kendine yakışan doğruyu yapmandır. Keşke dilenmese çabalamayı öğrense diyorum apartmanda dikse bilemem niyetini zanna girmeyim diyorum. kapıya gelip bişeyler isteyeni boş çevirmemeye çalışıyorum. Hatta bi kadın var apartmanda sadece benim kapımı çalıp bişeyler isteyip gidiyor sürekli :)

Ragnar

Emektar Üye
Konular
1,446
MFC Puanı
37,550
Ben yaptığım yardımı yardım beklemek için yapmam karşı tarafın karakter meselesi... Ve malesef bu devirde herkese yardım edilmiyor eden de cezalandırılıyor. Böyle bir devirde yaşıyoruz.

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Ben yaptığım yardımı yardım beklemek için yapmam karşı tarafın karakter meselesi... Ve malesef bu devirde herkese yardım edilmiyor eden de cezalandırılıyor. Böyle bir devirde yaşıyoruz.
Bende buna yakın bi cevap vermiştim karşılık beklemeden yaparım diye,evet artık maalesef devir ve insanlar değiştiği için temkinli olmakta fayda var diye düşünüyorum..