• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Yıl 2012: Engelliler Yine Engelli!

Konular
10,476
MFC Puanı
290
2000'ler de ilk yıllarda dünyayla paralel olarak, her ne kadar daha geç de olsa bilgisayar evlere girmeye başlamıştır. Bilişimin serüveni ekonomik anlamda da değişikliklerin olmasını sağlamıştır.
200'lerin ortasında artık her ticari işletmenin web adresinin olması zorunluluğu, marka patent hakları gibi bir çok yeni ve yabancısı olduğumuz şey hayatımıza girmeye başlamıştır..
Ve 2012, artık herkesin evinde bilgisayar internet vardır. İlkokul çocukları adeta doğar doğmaz bilgisayar kullanmaya başlamıştır. Sadece ödevler değil, bir çoğunun işi de bilgisayarlara, internete emanettir.
Böyle bir değişimi 10 - 12 yıla sığdırabilmeyi başarmış bir insanlık, şu kaldırımları neden yapamadı? Paraları mı yoktu, zamanları mı yoktu yoksa önemsiz görüldüğü için mi..

Yılın ilk günleri her zaman yadsınmıştır. Şimdi sahiden 2012'de miyiz? 10 sene önce de şimdi 2002'mi yani? Diyorduk.. Çünkü insanlar bir çok şeyin değişmeden zamanın bu kadar hızla ilerlemesine anlam veremiyor. Evet bende anlam veremiyorum. Zaman hızla geçiyor ama bir çok şey yıllar öncesinin ezikliğinde, eskimişliğinde kalıyor. Bunu hak ediyorlar mı? 2012'de yine böyle mi devam edecek..

Üstü kapalı konuşmanın hiç konuşmamakla aynı şey olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden daha fazla netleşmeden devam etmek istemiyorum. Şikayet ettiğim şey açıkça şu: NEDEN HALA KAMU ALANLARINDA ENGELLİLER İÇİN BİR ŞEY YAPILMIYOR? Neden bu konuda ısrar ettikçe, sokaklarda daha fazla engelli vatandaşımızı görmek istedikçe bunun önüne geçiliyor.. Engelleniyor. Dışarı çıkmaları da gerekmiyor, gri betonların içinde çalışırken mobeselerden görebilirler engellilerin sokaklarda olmadıklarını.. Çok çalışıyorlar ya.. Sokağa bakamıyorlar, bilmiyorlar ya..

Tüm milleti temsil edenler, emekli olanlar olmayanlar herkes durumdan vazife çıkarmalıdır diye düşünüyorum. Meclis artık sokaklarda, belediyelerin yaptığı kaldırımlarda, kamu binalarında, sinemalarda,cafelerde tekerlekli sandalyelerin destek almadan ilerleyebileceği rampalar yapmayı bir an önce ciddiye almalı. 2012'deyiz, herkes inanıyor hissediyor en çok engelliler inanamıyor buna.. Çünkü en son ne zaman tek başına sinemaya gittiklerini hatırlamıyorlar, tek başına bakkala gidebildikleri veya devlet kurumunda bir işlerini tek başına halledebildikleri son günü anımsamıyorlar.. 2012'de bile hala yardımsız sokağa çıkamıyorlar. Çünkü sokaklar tehlikeli.. Gündüzleri bile!

Bu ayrımcılık dünyanın en katı ayrımcılıklarından biridir. Kamu kurumlarının da özel kurumların da, yani apartmanların tamamının da engelliler için rampalara sahip olmasını istiyoruz. Bu ayrımcılığa son vermek için 2012'de olmak utanç verse de, 2012 çok geç değil demek zor da olsa, artık bunun yapılmasını istiyoruz.

Daha 1990'lardamıyız *2002 de miyiz? Ne zaman 2012 oldu, hiç anlamadım.. Demenin serüveni bakın nasıl büyük bir değişimi kapsıyor.*

90'lar da interneti etkin şekilde kullanmak, bilgisayar bilmek rüya idi. Bill Gates, 2000 lerden sonra her evde bir bilgisayar olacağını ve öğrencilerin ödevlerini bilgisayarlarda yapacağını açıklaması 90'ların sonuna denk gelir. İnanılacak bir şey değildir. Mümkün değildir..

2000'ler de ilk yıllarda dünyayla paralel olarak, her ne kadar daha geç de olsa bilgisayar evlere girmeye başlamıştır. Bilişimin serüveni ekonomik anlamda da değişikliklerin olmasını sağlamıştır.

200'lerin ortasında artık her ticari işletmenin web adresinin olması zorunluluğu, marka patent hakları gibi bir çok yeni ve yabancısı olduğumuz şey hayatımıza girmeye başlamıştır..

Ve 2012, artık herkesin evinde bilgisayar internet vardır. İlkokul çocukları adeta doğar doğmaz bilgisayar kullanmaya başlamıştır. Sadece ödevler değil, bir çoğunun işi de bilgisayarlara, internete emanettir.*

Böyle bir değişimi 10 - 12 yıla sığdırabilmeyi başarmış bir insanlık, şu kaldırımları neden yapamadı? Paraları mı yoktu, zamanları mı yoktu yoksa önemsiz görüldüğü için mi..

Benim bir cevabım var! Bilinmiyor.. Bilmiyorlar. Engellileri sokakta görmedikçe, sunulan istatistikler kağıt üzerinde kaldıkça, bilmem kaç tane engelli var ve bu insanlar evlerinden dışarı çıkamıyorlar söylentisi şehir efsanesi etkisi yaptıkça da göremezler. Her ne olursa olsun sokağa çıkmak gerektiğini düşünüyorum. Tepkiyi, varlığımızı hissettirecek şekilde vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Biz de varız dememizin, buradayız ve görün bizi demenin zamanının artık geldiğini düşünüyorum.

Sivil toplum örgütleri için daha çok destekçi olmalıyız. Engelli olmak, olmamak değil herkesin engelli bir yaşam için aday olduğu gerçeğiyle hareket etmenin bilincini taşımak gerekiyor. Bu bilinci yaymak için, sokakta olmaya ve bu ayrımı yapanların dikkatini çekmeye var mısınız? 2012'de hiç olmadığı kadar kendimizi gösterelim. Sokağa her çıktığımızda, yaşadığımız sorunları resimlerle çekip T.B.M.M. de ki millet vekillerinin maillerine gönderelim. En azından bunu yapalım, 2012 bizim de yılımız olsun!