• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
 • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
 • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

exercises

 1. burakcode

  Pythondaki Gömülü Fonksiyonlar - Egzersiz 4

  listem = [(3,4,5),(6,8,10),(3,10,7)] listesindeki demetlerden sadece üçgen oluşturanları ekrana yazdırın. filter fonksiyonunu kullanın. © 2021. Burakcode - Tüm Hakları Saklıdır.
 2. burakcode

  Pythondaki Gömülü Fonksiyonlar - Egzersiz 3

  Elinizde şöyle 2 liste olsun; isimler = ["Kerim","Tarık","Ezgi","Kemal","İlkay","Şükran","Merve"] soyisimler = ["Yılmaz","Öztürk","Dağdeviren","Atatürk","Dikmen","Kaya","Polat"] Zip fonksiyonunu kullanarak aşağıdaki çıktıyı elde edin: Kerim Yılmaz Tarık Öztürk Ezgi Dağdeviren Kemal Atatürk...
 3. burakcode

  Pythondaki Gömülü Fonksiyonlar - Egzersiz 2

  Elinizde listem = [(3,4),(10,3),(5,6),(1,9)] , içinde demetler bulunan bir liste olsun. map fonksiyonunu kullanarak her bir demetin içindeki 2 sayıyı çarpıp, yeni listenize atın. Sonuç şöyle olmalı ; [12, 30, 30, 9]. © 2021. Burakcode - Tüm Hakları Saklıdır.
 4. burakcode

  Pythondaki Gömülü Fonksiyonlar - Egzersiz 1

  Elinizde listem = [1,2,3,4,5,6,7,8,9,10] şöyle bir liste olsun. Filter ve reduce fonksiyonlarını kullanarak bu liste içindeki çift sayıların toplamını ekrana yazdırın. © 2021. Burakcode - Tüm Hakları Saklıdır.
 5. burakcode

  Dosya İşlemleri - Egzersiz 3

  Elinizde konu ekinde bulunan futbolcular.txt dosyası olsun. Bu dosyadaki bilgileri kullanarak her takım için ayrı .txt dosyası oluşturun ve takıma ait futbolcuları o dosyalara ayırın. Örnek sonuç olarak fenerbahce.txt, besiktas.txt ve galatasaray.txt dosyaları yine konu ekindedir. © 2021...
 6. burakcode

  Dosya İşlemleri - Egzersiz 2

  Elinizde konu ekinden indirebileceğiniz dosya.txt dosyanız olsun. Burada öğrenciler ve aldıkları 2 vize ve final notları yazılı. Bu dosyadaki bilgiler ile öğrencilerin harf notunu hesaplayıp FF alanların kalanlar FF ten yüksek alanların geçenler olarak ayıran 2 adet ayrı fonksiyon yazın. Daha...
 7. burakcode

  Dosya İşlemleri - Egzersiz 1

  Elinizde konu ekinden indirebileceğiniz dosya.txt dosyanız olsun. Burada öğrenciler ve aldıkları 2 vize ve final notları yazılı. Bu dosyadaki bilgiler ile öğrencilerin harf notunu hesaplayan ve dosyaya nasıl yazılmasını istiyorsanız o şekilde return dönen bir fonksiyon yazın. Daha sonra bu...
 8. burakcode

  Nesne Tabanlı Programlama - Egzersiz 2

  Bir kumanda sınıfı oluşturun ve TV durumu, sesi, kanal listesi, gösterilen kanal gibi özellikler ekleyin daha sonra TV açma-kapama,ses seviyesini ayarlama, kanal ekleme, rastgele kanala geçme, kanal listesini ve televizyon bilgilerini gösterme gibi işlevleri sağlıcak metodlar yazın. Son olarak...
 9. burakcode

  Nesne Tabanlı Programlama - Egzersiz 1

  Bir bilgisayar sınıfı oluşturun ve bu sınıfa, açık-kapalı durumu, ses seviyesi, güncel olup olmadığı durumu, içerisindeki dosyalar, açık olan dosyalar, hdd bilgisi ve bellek bilgisi gibi özellikler ekleyin. Bunlar ile ilgili metodlarınızı bilgisayar sınıfı içerisinde oluşturun ve sonunda bir...
 10. burakcode

  Modüller - Egzersiz 2

  Pythondaki random modülünü programınıza dahil edin ve random modülündeki randint fonksiyonunu kullanarak bir sayı tahmin oyunu yazın. Bu oyunda 1-40 arası sayı tahmin edilsin ve kullanıcının 7 tahmin hakkı olsun. Tahmin hakları bittiğinde oyun bitsin, kullanıcı doğru tahminde bulunursa tebrik...
 11. burakcode

  Modüller - Egzersiz 1

  Pythondaki math modülünü, içerisindeki fonksiyonları kullanarak 4 işlemden daha fazlasını yapabilen, kapsamlı bir hesap makinesi programı yazın. © 2021. Burakcode - Tüm Hakları Saklıdır.
 12. burakcode

  Fonksiyonlar - Egzersiz 7

  Verilen sayının 1 ve kendisi hariç tam bölenlerini bulan bir fonksiyon yazın ve daha sonrasında yazdığınız program ile kullanıcı 'q'ya basana kadar verdiği sayıların tam bölenlerini gösterin. © 2021. Burakcode - Tüm Hakları Saklıdır.
 13. burakcode

  Fonksiyonlar - Egzersiz 6

  İki basamaklı sayının okunuşunu ekrana yazdıran bir fonksiyon yazın, daha sonra kullanıcıdan iki basamaklı sayı alan ve fonksiyonu kullanarak okunuşunu ekrana yazdıran bir program yazın. Kullanıcı 'q' ya basana kadar program çalışsın. © 2021. Burakcode - Tüm Hakları Saklıdır.
 14. burakcode

  Fonksiyonlar - Egzersiz 4

  Bir sayının mükemmel sayı olup olmadığını dönen bir fonksiyon yazın, daha sonra bu fonksiyonu 1-1000 arası sayılardan mükemmel sayı olanları ekrana yazdırmak için kullanın. © 2021. Burakcode - Tüm Hakları Saklıdır.
 15. burakcode

  Fonksiyonlar - Egzersiz 3

  İki sayının EKOK unu bulan bir fonksiyon yazın. Daha sonra yazacağınız EKOK Bulma Programında (kullanıcının verdiği iki sayının ekokunu gösterin) bu fonksiyonu kullanın. © 2021. Burakcode - Tüm Hakları Saklıdır.
 16. burakcode

  Fonksiyonlar - Egzersiz 2

  2 sayının EBOB unu bulan bir fonksiyon yazın. Daha sonra yazacağınız EBOB Bulma Programında (kullanıcıdan iki sayı isteyin ve ebobunu gösterin) bu fonksiyonu kullanın. © 2021. Burakcode - Tüm Hakları Saklıdır.
 17. burakcode

  Fonksiyonlar - Egzersiz 1

  Bir sayının asal olup olmadığını dönen bir fonksiyon yazın. Daha sonra bu fonksiyonu, kullanıcıdan aldığı sayının asal olup olmadığını sorgulayan asal bulma programınızda kullanın. © 2021. Burakcode - Tüm Hakları Saklıdır.
 18. burakcode

  Pythonda Döngü Yapıları - Egzersiz 10

  1-101 arasındaki sayılardan oluşan bir liste oluşturun. Bu liste içindeki sayılardan 3'e bölünenleri ekrana yazdırın. © 2021. Burakcode - Tüm Hakları Saklıdır.
 19. burakcode

  Pythonda Döngü Yapıları - Egzersiz 9

  Kullanıcı 'q' değerini girene kadar sayı almaya devam eden (girerse program sonlansın), 't' değeri girildiğinde o ana kadar verdiği sayıların toplamını gösterip, bu toplamın üzerine sayı almaya devam edebilen bir program yazın. © 2021. Burakcode - Tüm Hakları Saklıdır.
 20. burakcode

  Pythonda Döngü Yapıları - Egzersiz 8

  Bir sayının kendi hariç tüm bölenlerinin toplamı eğer kendisine eşitse bu Mükemmel Sayıdır. Örnek: 1 + 2 + 3 = 6 Kullanıcıdan aldığı sayıyının mükemmel olup olmadığını söyleyen bir program yazın. Kullanıcı 'q' değerini girerse program sonlansın. © 2021. Burakcode - Tüm Hakları Saklıdır.
Üst